Forum Ewangelizacyjne e-SANCTI.net
Zakaz czytania Biblii? - Wersja do druku

+- Forum Ewangelizacyjne e-SANCTI.net (http://e-sancti.net/forum)
+-- Dział: Rozmyślania nad Pismem Świętym (/forumdisplay.php?fid=9)
+--- Dział: Biblia (/forumdisplay.php?fid=39)
+--- Wątek: Zakaz czytania Biblii? (/showthread.php?tid=1195)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13


- Ks.Marek - 17-09-2007 21:28

Jak czytam posty Oliwki to sam się zastanawiam, czy rzeczywiście nie powinno się niektórym zabronic czytania Pisma Świętego, by ustrzec ich przed bezsensownym komentowaniem Biblii, wprowadzającym rozgardiasz w zycie innych, którzy to próbują czytać...


- Annnika - 17-09-2007 22:15

Biblia Tysiąclecia napisał(a):20 To przede wszystkim miejcie na uwadze, że żadne proroctwo Pisma nie jest dla prywatnego wyjaśnienia*. 21 Nie z woli bowiem ludzkiej zostało kiedyś przyniesione proroctwo, ale kierowani Duchem Świętym mówili <od> Boga święci ludzie*.

Mówi samo za siebie Oczko


- Oliwka - 18-09-2007 12:00

Otóz to ludzie świeci których prowdzi Duch Prawdy

czy avatar nie swiadczy jakiego ma sie ducha ?


- Offca - 18-09-2007 16:29

Oliwka napisał(a):czy avatar nie swiadczy jakiego ma sie ducha ?
Gdyby tak było, Ty zapewne byłabyś pierwsza w kolejce do królestwa niebieskiego, albo już dawno byś w nim była.


- Annnika - 18-09-2007 17:02

A pro po indywidualnego rozumienia Biblii :mrgreen:

Cytat:Misjonarz w Afryce zwraca się do Mambo - afrykańczyka
- Mambo czy ty umiesz czytać?
- Ach tak! Ja umiem czytać!
- To dobrze! A czy ty znasz Biblię, Mambo?
- Ach, tak! Znam ją od poczatku do końca! Jestem przecież katolikiem!
- A powiedz, co Ci się w Biblii podoba najbardziej?
- Och! Ja bardzo lubię historię o Samarytaninie!
- Świetnie - powiada misjonarz - Wobec tego opowiedz mi ją!
Mambo więc opowiada:
Był sobie człowiek, który szedł do Jerozolimy, lecz wpadł pomiędzy złodziei, a oni pozostawili go bez świadomości na końcu drogi. A chwasty urosły i zadusiły tego mężczyznę, a wtedy królowa Szeba przybyła i dała mu tysiąc talentów złota, i sto ubrań do przebrania, i on wtedy powrócił do Jerozolimy na osiołku co się zatrzymał i mówił coś, i dawał znaki bo zaniemówił gdy mu się anioł ukazał przy ołtarzu. Jak przejeżdżał pod drzewem, jego włosy zaczepiły się o gałęzie drzewa. Ponieważ dyndał na tym drzewie dnie i noce, ptaki niebieskie przynosiły mu wodę i pożywienie. Jego żona Dalila przybyła i ucięła mu włosy, a on upadł na podłoże kamieniste, a ponieważ się nie zakorzenił, nie wydał plonu. Wtedy zaczęło padać, i padało czterdzieści dni i nocy, a on schronił się w pieczarze, gdzie go do wejścia nakłonił pewien człowiek, mówiąc - chodź i pójdź za mną. I z powrotem wyruszył do Jerozolimy, a jak już przybył to ujrzał Jezebel siedzącą w oknie, podobną do niedźwiedzia, mającą trzy żebra w swej paszczy, ponieważ powiedziano jej "jedz dużo mięsa". Wtedy powiedział - wyrzućcie ją a oni ją wyrzucili. Ona jednak z powrotem wskrobała się na górę, i on jeszcze raz powiedział - wyrzućcie ją, a oni ją znowu wyrzucili, lecz ona jeszcze raz się wskrobała, i on jeszcze raz powiedział - wyrzućcie ją, a winnica będzie nasza. I tak ją wyrzucali siedem razy po siedem razy, bo im powiedział - nie powiadam wam siedem razy, ale siedemdziesiąt siedem razy, więc siedem razy obeszli mury, trąbiąc na siedmiu trąbach, ale wpierw pozrywali siedem pieczęci. A gdy już wyzbierali resztki, napełniono nimi siedemdziesiąt koszy. A teraz niech mi pan powie, panie misjonarzu, bo ja zadaję sobie ciągle to pytanie:
- Czyją ona będzie żoną po zmartwychwstaniu?

Do przemyślenia.


- Oliwka - 18-09-2007 18:54

Offca napisał(a):
Oliwka napisał(a):czy avatar nie swiadczy jakiego ma sie ducha ?
Gdyby tak było, Ty zapewne byłabyś pierwsza w kolejce do królestwa niebieskiego, albo już dawno byś w nim była.

Ależ ja JUż jestem a ty jeszcze nie ?
dlaczego
czyzbys sie ociągała ? #-o

dlaczego ?


- Anonymous - 01-10-2007 13:09

znam doktryny większości kościołów i (in)sekt pseudo chrześcijańskich i muszę stwierdzić, że kupy (nie mylić z fekaliami) się to nie trzyma
dlatego zakaz czytania biblii miał właśnie uchronić przed rakiem herezji, który dzisiaj żre chrześcjaństwo
napisałem we wcześniejszym poscie, że za posiadanie biblii groziła kara inkwizycji-stos, miałem na celu podkreślenie, jak bardzo Kościół chciał uniknąć tego raka i posuwał się nawet do takich zaostrzeń prawnych [nakaz dotyczył posiadania biblii protestanckich]należy jednak zaznaczyć, że nikogo za posiadanie biblii nie spalono na stosie, i kończło się tylko na straszeniu
napisałem również, że w izraelu biblię czytają dzieci w wieku sześciu lat, ale po dokładnym jej poznaniu, zaprzestają czytania studiując tylko talmud
pismo-torę czyta się tylko w szabat


Re: Zakaz czytania Biblii? - Wojtek37 - 01-10-2007 14:28

mosze napisał(a):Czy i dlaczego Kościół zakazywał czytania Biblii??

nie tylko zakazywał czytania ale również posiadania....za posiadanie biblii bez pozwolenia władz duchownych można było trafić nawet na stos...w izraelu biblie czytają dzieci w wieku sześciu lat...mosze

W Izraelu jeśli chcesz wiedzieć, to wolno czytać Piecioksiąg Mojżeszowy zatwierdzony przez ichnich organ od zgodności z oryginałem. Polska werscja Tory posiada odpowiednią na ten temat informację, ale i tak nadal nie jest "oryginałem" inne nie zatwierdzone tlumaczenia nie są koszerne, czy jak wolisz kanoniczne dla Żydów.


- Anonymous - 01-10-2007 14:57

muszę cię wojtek zmartwić, ale na temat przez ciebie poruszany wiem więcej niż ci się wydaje...
każde tłumaczenie biblii jest tylko interpretacją, dlatego biblię najlepiej czytać w oryginale...


- Oliwka - 01-10-2007 15:15

mosze napisał(a):muszę cię wojtek zmartwić, ale na temat przez ciebie poruszany wiem więcej niż ci się wydaje...
każde tłumaczenie biblii jest tylko interpretacją, dlatego biblię najlepiej czytać w oryginale...

pieknie ,ze tak stwierdzasz ,ale KTO zna hebrajski ?
a ci co znaja nabieraja wody w usta by Prawda była zatrzymana.
tak jest ,kazde tłumaczenie to jedynie interpretacja .

Ruach Elohim UNOSIŁA sie nad Wodami .
ile takich miejsc jest w Biblii ?

JAHszua przyszedł i DAŁ nam Bina , po co ,do czego ?
Bina to ?


- Anonymous - 01-10-2007 15:37

raczejDuży uśmiecha'at, chochma, twuna...


- Wojtek37 - 01-10-2007 16:09

mosze napisał(a):muszę cię wojtek zmartwić, ale na temat przez ciebie poruszany wiem więcej niż ci się wydaje...
każde tłumaczenie biblii jest tylko interpretacją, dlatego biblię najlepiej czytać w oryginale...

I owszem, ja takowe w oryginale posiadam, i staram się na nich wzorować - i co?. Lecz mimo wszystko (oczywiście mowa o NT), bo hebrajskiego nie znam, a za stary jestem na edukację Duży uśmiech , więc wystarczy chyba greka co?.

Ciekawe czy Ty, znasz grekę Koine, i z niej korzystasz?.

mosze napisał(a):dlatego zakaz czytania biblii miał właśnie uchronić przed rakiem herezji, który dzisiaj żre chrześcjaństwo

Prawie sie zgadzam, ale z jednym dodatkiem, zakaz dotyczył Biblii nie autoryzowanej przez KRzK.


- alus - 01-10-2007 16:42

"|(oczywiście mowa o NT)" - Wojtku po co Ci znajomośc hebrajskiego do NT, jeśli był on napisany w jezyku greckim.


- Wojtek37 - 01-10-2007 16:50

alus napisał(a):"|(oczywiście mowa o NT)" - Wojtku po co Ci znajomośc hebrajskiego do NT, jeśli był on napisany w jezyku greckim.

Bo Biblia ST też mnie dotyczy, nie można do końca zrozumieć NT bez znajomości ST, to przecież oiczywiste. :shock: Duży uśmiech


- alus - 01-10-2007 17:05

Tyle tylko, że jedną z przyczyn powstania NT w jęz. greckim, był fakt, że w ówczesnym czasie Septuaginta (grecki przekład z hebrajskiego ST), była ulubioną, najbardziej znaną wersją.
Ewangeliści cytując ST przytaczali fragmenty własnie z Septuaginty.