Forum Ewangelizacyjne e-SANCTI.net
różnica - Wersja do druku

+- Forum Ewangelizacyjne e-SANCTI.net (http://e-sancti.net/forum)
+-- Dział: Religia w Świecie (/forumdisplay.php?fid=4)
+--- Dział: Pozostałe (/forumdisplay.php?fid=25)
+--- Wątek: różnica (/showthread.php?tid=1356)

Strony: 1 2


różnica - viviana - 15-04-2006 14:33

Jaka jest różnica między Salezjaninem a Księdzem normalnym [normalność wynika z tego że on jest z Seminarium Duchownego]...osobiście nie widzę żadnej różnicy, na Salazjanów też się mówi Ksiądz i też noszą takie same sutanny...może ktoś pomoże mi zauważyć różnicę...


- Leszek - 15-04-2006 18:59

Salezjanin to ksiądz-zakonnik, to znaczy należący do zgromadzenia zakonnego salezjanów.


- viviana - 15-04-2006 20:58

ale dlaczego mówi się do niego ksiądz ? a nie brat lub ojciec


- Annnika - 15-04-2006 21:26

Tytuł księdza przysługuje kapłanom - do jezuitów też mówi się zwykle "prosze księdza". Ale nazwanie bratem czy ojcem chyba zbrodnią nie będzie Duży uśmiech


- Jólka - 15-04-2006 22:58

dokladnie tak, zakonnicy maja swoje seminaria zakonne, a ksieża "zwykli" czyli diecezjalni, są absolwentami diecezjalnych seminariów duchownych. Zbrodnia nie będzie nazwanie kapłana-zakonnika ojcem, chociaz np. w przypadku np. księży marianów nie zdarzyło mi sie usłyszeć pod ich zadesem zwrotu "ojcze", ale zawsze "proszę księdza", natomiast jesli chodzi o różnicę pomiedzy ojcem zakonnikiem, a bratem zakonnym, jest prosta, bracia nie maja swieceń kapłańskich.

pioza tym tez inne sa wymogi przy wstępowaniu do zgromadzenia, od kandydatów na braci wymagane jest sykształcenie ponadgimnazjalne, ale nie jest konieczna matura, natomiast od kandydatów do kapłństwa wymagana jest matura, gdyz własnie w czasie formacji zakonnej podejmuja studia teologiczne w seminariach.


- Leszek - 16-04-2006 04:27

Julia napisał(a):pioza tym tez inne sa wymogi przy wstępowaniu do zgromadzenia, od kandydatów na braci wymagane jest sykształcenie ponadgimnazjalne, ale nie jest konieczna matura, natomiast od kandydatów do kapłństwa wymagana jest matura, gdyz własnie w czasie formacji zakonnej podejmuja studia teologiczne w seminariach.
To zależy od rodzaju zakonnego zgromadzenia. Na przykład Bracia Szkolni kończą studia teologiczne i pedagogiczne. Podobnie rzecz się ma z Bonifratrami, którzy są ukierunkowani na szpitalnictwo.


- viviana - 16-04-2006 08:30

acha...no to już raczej rozumiem...


- Jólka - 16-04-2006 21:15

Leszku, zgadza sie, ale zwróc uwagę, iż Bonifratrzy nie przyjmuja swięceń kapłańskich, z tego co sie orientuje i coś mi sie nie pomylilo, tam są tylko bracia. Kazdy zakon ma swoje wymagania stawiane kandydatom do zgromadzenia.


- Leszek - 16-04-2006 21:46

Dlatego przypomniałem o Braciach Szkolnych i o Bonifratrach, bo napisałaś w sposób ogólny, że bracia zakonni nie potrzebują wyższego wykształcenia. Chciałem zwrócić uwagę, że nie jest tak w każdym przypadku, bo członkowie zgromadzeń, o których wspomniałem, potrzebują rzetelnego wykształcenia, żeby pełnić swój apostolat.


- angua - 16-04-2006 22:10


To może ktoś mi wytłumaczy, czym się różni zgromadzenie od zakonu? Mamy na przykład Zgromadzenie Księży Misjonarzy, Pallotyni też chyba są zgromadzeniem a nie zakonem. Seminaria mają własne. Czy składają jakieś inne śluby niż zakonne? W ogóle - czymś się różnią, ale nie do końca wiem, czym...



- Jólka - 16-04-2006 22:19

tym sie roznia ze zakony byly kiedys, teraz powstale po jakims tam roku to sa juz tylko zgromadzenia zakonne. Potocznie mowi sie o zakonach, ale wlasnie chyba tam jakas roznica byla w regule czy jakos tak, dopytam sie kolegi, ktory mnie kiedyś objechal wlasnie dlatego ze na jakies zgromadzenie powiedzialam zakon. Duży uśmiech


- Kyllyan - 17-04-2006 07:20

Od ostatniego Soboru nie ma rozróżnienia.
Aktualnie jest taki podział: Zakony; instytuty zycia apostolskiego; instytuty świeckie.
Historycznie w zakonach były śluby uroczyste, w zgromadzeniach zakonnych - śluby zwykłe.
Do księdza zakonnika tradycyjnie zwracamy sie: proszę ojca.


- Leszek - 17-04-2006 09:43

"Vita consecrata" Jana Pawła II mówi ogólnie o życiu konsekrowanym i wyróżnia: życie monastyczne; stan dziewic poświęconych Bogu, pustelników, wdowy; instytuty oddane całkowicie kontemplacji; instytuty oddane dizełom apostolskim; instytuty świeckie; stowarzyszenia życia apostolskiego; nowe formy życia konsekrowanego.


- angua - 17-04-2006 12:42

Kyllyan napisał(a):Od ostatniego Soboru nie ma rozróżnienia.
Aktualnie jest taki podział: Zakony; instytuty zycia apostolskiego; instytuty świeckie.
Historycznie w zakonach były śluby uroczyste, w zgromadzeniach zakonnych - śluby zwykłe.
Do księdza zakonnika tradycyjnie zwracamy sie: proszę ojca.
Czyli teraz śluby są takie same? Została różnica w nazwie? To czemu wprowadzono kiedyś rozróżnienie? Tylko ze względu na formę ślubów? Dziwne... ;-)

A do księdza misjonarza zwracamy się "proszę księdza". W ogóle taki ksiądz jest mało zakonny - nie dość, że nie "ojciec", to jeszcze nosi zwykłą sutannę zamiast habitu...



- Jólka - 17-04-2006 13:46

angu... jak zapewne wiesz, nie wszystkie zgromadzenia zakonne maja wlasny habit, niektore w regule maja zapisane, ze nie maja wlasnych strojow zakonnych, ale maja sutanny obowiazujace na danym terenie duchownych diecezjalnych, tak maja np ksieża marianie. Duży uśmiech