Forum Ewangelizacyjne e-SANCTI.net
CELIBAT do czego on jest potrzebny - Wersja do druku

+- Forum Ewangelizacyjne e-SANCTI.net (http://e-sancti.net/forum)
+-- Dział: Religia w Świecie (/forumdisplay.php?fid=4)
+--- Dział: Ekumenizm (/forumdisplay.php?fid=42)
+--- Wątek: CELIBAT do czego on jest potrzebny (/showthread.php?tid=1502)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31


CELIBAT do czego on jest potrzebny - darius - 17-07-2006 10:57

Powie mi ktoś gdzie w biblii jest napisane ze ksiądz nie powinien sieć żenić, jest tyle kościołów, które już dawno go zniosły a kościół katolicki nadal uporczywie stoi w jego obronie(przypominam ze celibat w kościele katolickim nie był od zawsze to papież-nie pamiętam, który dokładnie musiałbym sprawdzić wprowadził zakaz zawierania małżeństw przez księży.
Wg mnie celibat w naszych czasach mija sie z celem, może był przykładem czystego zycia, ale w średniowieczu w naszych czasach, gdy księża mieszkają z "gosposiami" czy też "siostrami" czy jak to sobie tam nazywają nie ma mowy o tym ze daje to nam przykład czystego zycia bez pokus itp. Nie wiem czy wiecie ale jest w Polsce pare miejsc klasztory i szkoły dla dzieci księży katolickich ale nikt jakoś o tym nie mówi. Prosze o wasz glos w tej sprawie

[scroll]Proszę nie używać bez potrzeby CapsLock`a [/scroll]


- Helmutt - 17-07-2006 11:29

Przebija z Ciebie antyklerykalizmOczko
Jak zagorzały ateista, zaprawdę powiadam Ci - WYGŁUPIASZ SIĘ!

:diabelek: :diabelek: :diabelek:


- Ks.Marek - 17-07-2006 12:01

darius napisał(a):papież-nie pamiętam, który dokładnie musiałbym sprawdzić wprowadził zakaz zawierania małżeństw przez księży.

Wpierw doczytaj, potem dyskutuj.
DARTH_HELMUTH napisał(a):Przebija z Ciebie antyklerykalizmOczko
Jak zagorzały ateista, zaprawdę powiadam Ci - WYGŁUPIASZ SIĘ!

Dokładnie. Popieram Helmuta :-


- darius - 17-07-2006 13:04

jaki antyklerykalizm ja naprawde nieczego nie neguje tylko w dosyc ostry sposób podkreślam pewne sprawy ktore mnei nurtują.do księży nic nie mam chodź jestem na misjii lecz nie wybrałem bycia klerykiem ponieważ celibat jesli o mnie chodzi to rzecz nie na czasie i nie potrzebna wogóle nic nie wnośi


- Annnika - 17-07-2006 17:52

Teraz to ja już nic nie rozumiem, a polską gramatykę i stylistykę zapomniałeś :| :?:


- Jólka - 17-07-2006 20:16

Darius, po 1 czy celibat jest potrzebny czy nie i czy cos daje czy nie... najwiecej myslę, że maja na ten temat do powiedzenia nie sami zainteresowani, ale świeccy. A jednak dotyczy to duchownych i chyba ich opinia jest tu znacząca.
Zgadzam sie z ks. Markiem, najpierw doczytaj a potem podawaj, bo to że ci się wydaje, to... może być złudne, poza tym jeśli ktoś to wprowadził to zapewne uzasadnil to odpowiednio, a nie na zasadzie "tak, bo tak, bo chce komuś utrudnić życie, taki mam kaprys".


- darius - 19-07-2006 13:13

masz racje napewno ten kto to wprowadzil mial jakis powód,ale to bylo setki lat temu...swiat sie zmienia i razem znim zmieniaja sie obyczaje,prawa.to co bylo dobre tyle lat temu nieznaczy ze jest dobre teraz #-o


- Annnika - 19-07-2006 15:39

Tu nie chodziło o obyczaje co raczej o umożliwienie kapłanowi pełnej koncentracji na służbie Oczko


- Ks.Marek - 19-07-2006 16:50

darius napisał(a):swiat sie zmienia i razem znim zmieniaja sie obyczaje,prawa.to co bylo dobre tyle lat temu nieznaczy ze jest dobre teraz

Widzisz jaki mądry jesteś? Zobacz: kiedyś było nie do pomyślenia, że kobieta będzie "kierowczynią" 18 tonowej ciężarówki - a dziś to w sumie nikogo już nie dziwi.
Czemu nikt nie zadaje głupiego pytania: dlaczego tak jest?
Jak sam zauważyłeś, celibat ma swą długą historię w Kościele Katolickim, i wg mnie należy przyjąć to jako taki właśnie fakt. Co do reszty zagłebiania się w istotę i sens celibatu - proszę zostawić tu pole manewru dla Kościoła, który w swej mądrości celibat ustanowił i póki co, ani myśli o zaniechaniu go.
Swoją drogą - ciekawe to, że częściej świeccy mają cos do powiedzenia w tej kwestii, a sami zainteresowani ową kwestią - kapłani, przechodzą nad celibatem do porządku dziennego raczej.
pzdr


- Palmer_Eldritch - 19-07-2006 16:57

Ks.Marek napisał(a):sami zainteresowani ową kwestią - kapłani, przechodzą nad celibatem do porządku dziennego raczej.

Może się zbytnio nie znam,ale raczej niekoniecznie przechodzą nad tym do porządku dziennego.


- darius - 19-07-2006 17:18

niechetnie to pisze ale przyznaje racje gdyż moj wojek jest ksiedzem katolickim i ma 2 córeczki,a kobieta z ktora mieszka nazywana jest "gosposią" gdyby ksiądz mogl wziasc slub to nie musial by sie ukrywać z tym ze ma dziecko itp. oczywiscie moze to sa tylko nieliczne przypadki moge mowic o osobach ktore znam i nie mozna tego traktować jako ogółu ale powtarzam gdyby mogł wziasc slub to bylo by duzo lepsze od obecnej sytuacji.mowie "mogl"a nie "musiał" wybor nalezal by juz wtedy do niego i sam by decytował czy chce zyć w celibacie czy nie


- Aslan - 21-07-2006 10:00

darius napisał(a):niechetnie to pisze ale przyznaje racje gdyż moj wojek jest ksiedzem katolickim i ma 2 córeczki

niechętnie to piszę, ale Amerykanie nie wylądowali na Księżycu, bo mój wujek jest dziadkiem Armstronga i on wcale nie wylądował na Księżycu, tylko go nafaszerowali THC
...widzisz bezsens takiego stwierdzenia, Darius? Ja też mogę napisać, że moja matka jest przełożoną zakonu klasrysek. mniejsza z tym;

darius napisał(a):wybor nalezal by juz wtedy do niego i sam by decytował czy chce zyć w celibacie czy nie

na zdecydowanie miał 6 lat i sporo czasu przedtem, zanim wstąpił do seminarium. To bzdury, co piszesz. wybór zawsze należy do człowieka. człowiek sam decyduje czy chce żyć w celibacie, czy nie. jeśli Twój Wujek został przymuszony do tego, to co się dziwisz, że mamy takich kapłanów o jakich piszesz? zacznij od siebie, potem oceniaj innych

papa


- darius - 21-07-2006 10:31

a koncze ten temat bo widze jak jestescie ograniczeni i powtarzacie te same dawno juz przebrzmiale formułki,kazdy ma swoje zdanie ja mam takie ze celibat jest bezcelowy a co do wojka to o co Ci chodzi mialem podac imie nazwisko ktora parafia i takie tam.a nie chce mi sie juz gadac na ten temat


- Aslan - 21-07-2006 13:52

cienki jesteś gościu. nie wiem, po co zaczynałeś, skoro nie masz nic do powiedzenia, i sam powtarzasz swoje formułki, nie podając żadnych argumentów przeciw.
twoje stwierdzenie 'celibat jest zły i tego zdania nie zmienię, bo tak mi się wydaje i nikt ode mnie lepiej nie wie' jest bardzo kiepskie. nie umiesz dyskutować.
pozdrówka


- Anonymous - 21-07-2006 14:34

To, ze celibat ma dluga tradycje wcale nie oznacza, ze jest potrzebny. Tak samo, jak np. Rosjanie duzo pija i tez jest to ich tradycja Uśmiech
Powazniej - uwazam, ze mozliwosc zalozenia rodziny przez ksiedza wplyneloby bardzo mocno na jego poglady. Wiadomo, ze spora czesc nauki Kosciola dotyczy rodziny i zycia w niej, a wiadomo jak ma sie zazwyczaj teoria do praktyki. Wlasnie taka praktyka pozwolilaby dostosowac nauki przekazywanie wiernym do realiow. Chyba, ze celibat dziala na innej zasadzie - praktyka moglaby doprowadzic do "obnizenia poprzeczki" po tym, jak wielu ksiezy zdaloby sobie sprawe, ze zycie zgodnie z idealem jest prawie niemozliwe. Wtedy wierni nie musieliby sie za bardzo wysilac, zeby sprostac wymaganiom.