Forum Ewangelizacyjne e-SANCTI.net
CELIBAT do czego on jest potrzebny - Wersja do druku

+- Forum Ewangelizacyjne e-SANCTI.net (http://e-sancti.net/forum)
+-- Dział: Religia w Świecie (/forumdisplay.php?fid=4)
+--- Dział: Ekumenizm (/forumdisplay.php?fid=42)
+--- Wątek: CELIBAT do czego on jest potrzebny (/showthread.php?tid=1502)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31


- PS - 07-05-2008 00:58

Ks.Marek napisał(a):Jak ktoś jest od wszystkiego, to jest do niczego
bez przesady. to "tylko" rodzina i "zawód" kapłana. są zawody wymagające poświęceń i ludzie funkcjonują w rodzinach
Ks.Marek napisał(a):Nie wyobrażam sobie sytuacji, kiedy mam iśc wraz z kimś ze swej rodziny na przykład do UBeka na łożu śmierci o 1.30 w nocy i spowiedzi wysłuchać...
podał Ksiądz radykalny przykład, zresztą obraczony tajemnicą spowiedzi. Sytuacje nawet bardziej przyziemne trudno sobie wyobrazić, bo obraz rodziny księdza jest dla nas zbyt abstrakcyjny


- Sivis Amariama - 07-05-2008 01:21

Cytat:Nie od zawsze. To konwertyci.
Piszę tylko, że możliwe Oczko

Cytat:Są tego konsekwencje. Żonaty Prieobraznyj nie może być patriarchą. Obowiązki bowiem (jedne, lub drugie) mogłyby ulec zachwianiu.
Tak, zgadzam się, że biskupami powinni być tylko celibatariusze.

Cytat:Matka Kościół ustanowiła, może go też zatem zreformować
Wielu księży żartuje, że będzie chciało odszkodowanie... Szczęśliwy


- Ks.Marek - 07-05-2008 08:06

PS napisał(a):są zawody wymagające poświęceń i ludzie funkcjonują w rodzinach
A my jesteśmy świadkami tego, jak to funkcjonuje: coraz większa liczba rozwodów i ludzi z poranionym życiem....
PS napisał(a):podał Ksiądz radykalny przykład, zresztą obraczony tajemnicą spowiedzi.
Ja rodzina to rodzina. Żadnych ograniczeń.


- PS - 07-05-2008 08:32

Ks.Marek napisał(a):
PS napisał(a):są zawody wymagające poświęceń i ludzie funkcjonują w rodzinach
A my jesteśmy świadkami tego, jak to funkcjonuje: coraz większa liczba rozwodów i ludzi z poranionym życiem....
czyli strażacy, policjanci, lekarze nie powinni się żenić?

Ks.Marek napisał(a):
PS napisał(a):podał Ksiądz radykalny przykład, zresztą obraczony tajemnicą spowiedzi.
Ja rodzina to rodzina. Żadnych ograniczeń.
nie bardzo rozumiem po co brać w tym przypdaku ze sobą żonę


- Ks.Marek - 07-05-2008 08:39

PS napisał(a):czyli strażacy, policjanci, lekarze nie powinni się żenić?
Teoretycznie - owszem. Moim zdaniem, ktoś, kto swe życie poświęca w służbie dla wielu powinien liczyć się z tym, że rodzina i służba czasem moga od niego wymagac tak dużo, że trzeba będzie z czegoś zrezygnować. W obu wypadkach mogą się rodzić potężne dylematy i konflikty sumienia.
Cytat:nie bardzo rozumiem po co brać w tym przypdaku ze sobą żonę

Rodzina dla takiego duchownego ma być nieustannym wsparciem.


- Helmutt - 07-05-2008 09:45

Celibat został wprowadzony głównie po to, żeby majątek doczesny zmarłego kapłana był przejmowany przez Kościół a nie dziedziczony przez rodzinę.
Cytowanie Biblii sobie odpuśćmy - wiadomo, że tam można znaleźć cytat i "kontr-cytat" na każdy niemal argument.


- Ks.Marek - 07-05-2008 10:35

Helmutt napisał(a):Cytowanie Biblii sobie odpuśćmy - wiadomo, że tam można znaleźć cytat i "kontr-cytat" na każdy niemal argument.
To nie duch świata, ale Duch Boży prowadzi do prawdy. Nie moge się wyrzec Pisma Świętego.
Helmutt napisał(a):Celibat został wprowadzony głównie po to, żeby majątek doczesny zmarłego kapłana był przejmowany przez Kościół a nie dziedziczony przez rodzinę.
Pomyśł, przecież ja mogę zapisac moje posiadanie nawet tobie. Nikt tego nie zakwestionuje.


- Helmutt - 07-05-2008 12:03

Ks.Marek napisał(a):
Helmutt napisał(a):Celibat został wprowadzony głównie po to, żeby majątek doczesny zmarłego kapłana był przejmowany przez Kościół a nie dziedziczony przez rodzinę.
Pomyśł, przecież ja mogę zapisac moje posiadanie nawet tobie. Nikt tego nie zakwestionuje.
Marku, ale gdy ktoś nagle umiera i nie zostawia testamentu - to gdy ma rodzinę, no to to co po nim zostało przejmuje rodzina a gdy rodziny nie ma?


- Sivis Amariama - 07-05-2008 12:09

Celibat został wprowadzony, bo jest praktyczniejszy, ze wszystkich względów:>
I nie widzę tu nic zdrożnego, ale uważam, że powinien być dobrowolny, przynajmniej dla diecezjalnych :>

Po za tym jakoś odeszło się od etyka-celibat-natura 8)
Można tak? Decydować się na coś nienaturalnego dla wyższego dobra? Tym bardziej, jeśli połączenie jest możliwe, i przynieść może dużo pozytywnych owowców?


- Rubinka - 07-05-2008 17:51

Podobnie jest w Kościele Prawosławnym, jak chłopak chce może się żenić, a potem święcenia kapłańskie, chyba, że chce żyć w celibacie. Po święceniach nie może już założyć rodziny.
Co do biskupów to są wybierani z pośród mnichów, tylko ich obowiązuje celibat.


- Rachel - 07-05-2008 20:47

Polecam książkę : Dziewictwo i celibat dziś


- Ks.Marek - 07-05-2008 23:00

Helmutt napisał(a):Marku, ale gdy ktoś nagle umiera i nie zostawia testamentu - to gdy ma rodzinę, no to to co po nim zostało przejmuje rodzina a gdy rodziny nie ma?

Jak nie ma rodziny, to jego dobytek dostają ci, którym potrzeba tego lub owego. Kościół rozdyponuje to. I to jest zrozumiałe, jak dla mnie.


- Helmutt - 08-05-2008 07:46

Ks.Marek napisał(a):
Helmutt napisał(a):Marku, ale gdy ktoś nagle umiera i nie zostawia testamentu - to gdy ma rodzinę, no to to co po nim zostało przejmuje rodzina a gdy rodziny nie ma?

Jak nie ma rodziny, to jego dobytek dostają ci, którym potrzeba tego lub owego. Kościół rozdyponuje to. I to jest zrozumiałe, jak dla mnie.
No tak, o to mi właśnie chodzi, że Kościół rozdysponuje. No i jest to normalne w sumie. W końcu dla kapłana bez rodziny - rodziną jest Kościół. I właśnie głównie po to jest celibat, gdyby był np. po to aby wykluczyć uprawianie seksu przez kapłanów - to takowe sytuacje byłyby surowo karane przez własdze Kościoła. A nie są.


- Marek MRB - 08-05-2008 22:40

Kurcze, już któryś raz słyszę podobny tekst... jakaś obsesja czy jak...
Tak jakbyto co zostawiają księża było nie wiadomo ile warte.

Celibat daje przede wszystkim wolność w razie konfliktów moralnych (także materialnych, ale nie przede wszystkim), daje wolność od szantażu i wolność podczas prześladowań...

Jak się ma rodzinę trudniej oprzeć się szantażowi itp. - i trzeba się troszczyć o wiele innych rzeczy. Dlatego dobrze Paweł napisał:
" Chciałbym, żebyście byli wolni od utrapień. Człowiek bezżenny troszczy się o sprawy Pana, o to, jak by się przypodobać Panu. Ten zaś, kto wstąpił w związek małżeński, zabiega o sprawy świata, o to, jak by się przypodobać żonie."/1 Kor 7,32-33/


- Rachel - 08-05-2008 23:25

Marek MRB napisał(a):Celibat daje przede wszystkim wolność w razie konfliktów moralnych (także materialnych, ale nie przede wszystkim), daje wolność od szantażu i wolność podczas prześladowań...
Tak, jeżeli celibatariusz , jest wolny w Panu.
Ale napewno celiba ma wartośc, oczywiście nie samą w sobię. Celibat jest nie tylko dla samego zainteresowanego.