Forum Ewangelizacyjne e-SANCTI.net
Słowo Boga posiada moc, a czy nasze słowo też?. - Wersja do druku

+- Forum Ewangelizacyjne e-SANCTI.net (http://e-sancti.net/forum)
+-- Dział: Religia w Świecie (/forumdisplay.php?fid=4)
+--- Dział: Nasza wiara (/forumdisplay.php?fid=15)
+--- Wątek: Słowo Boga posiada moc, a czy nasze słowo też?. (/showthread.php?tid=1631)



Słowo Boga posiada moc, a czy nasze słowo też?. - Wojtek37 - 29-09-2006 20:06

Wiemy, że Słowo Boże ma Moc stwarzania......, a jak to jest w świetle Biblii z naszym słowem, skoro w NT mamy wskazanie....

Lk 4:32 BT "Zdumiewali się Jego nauką, gdyż słowo Jego było pełne mocy."

Myślę, że podobnie może być, oczywiście nie w takim samym wymiarze, z naszymi słowami. Kiedyś dawniej, kiedy człowiek bardziej żył w symbiozie z przyrodą ważył słowa, jak i umiał się z ową przyrodą porozumiewać.

Ale przecież stan depresji, po ataku słownym na bardziej delikatnej naturze może nawet skończyć się zejściem. Więc jak to jest, czy w tej materii słownej jakaś "moc" na płaszczyźnie emocionalno - duchowej, bo przecież tak naprawdę "walka" toczy się na płaszczyźnie ducha ?!.

Ef 6:12 BT
"Nie toczymy bowiem walki przeciw krwi i ciału, lecz przeciw Zwierzchnościom, przeciw Władzom, przeciw rządcom świata tych ciemności, przeciw pierwiastkom duchowym zła na wyżynach niebieskich."


No a co do nas, to......

Lk 6:28 BT
"błogosławcie tym, którzy was przeklinają, i módlcie się za tych, którzy was oczerniają."

Rz 12:14 BT
"Błogosławcie tych, którzy was prześladują. Błogosławcie, a nie złorzeczcie."

1P 3:9 BT
"Nie oddawajcie złym za złe ani złorzeczeniem za złorzeczenie! Przeciwnie zaś, błogosławcie! Do tego bowiem jesteście powołani, abyście odziedziczyli błogosławieństwo."


Przecież nic takiego w/g niektórych się nie dzieje, kiedy kogoś zrugają, a co wy na to?.


- to Ja :) - 29-09-2006 20:20

Cytat:Przecież nic takiego w/g niektórych się nie dzieje, kiedy kogoś zrugają, a co wy na to?.
taka osoba ma jakieś zaburzenie ponieważ nie potrafi zrozumieć co czuje druga osoba, nie posiada empatii, zresztą można powiedzieć, że jest w jakimś stopniu upośledzona....


- Iwona - 30-09-2006 12:06

Jak to się , nic takiego nie dzieje ? kiedy kogoś zrugają . Dobrze napisała - to Ja - , takim ludziom brkuje empatii , czyli postawienia sie w sytuacji drugiego człowieka i zrozumienia jego [ co może czuć itd. ]Szydzenie sobie z blizniego jest dokuczliwą formą poniżenia i może być wielką krzywdą mu wyrządzoną. Dlatego zasługuje nasurową dezaprobatę moralną.Złośliwe drwiny skierowane przeciwko blizniemu są wyrazem nie tyle gwałtownej i przelotnej fali gniewu , jak to się dzieje zazwyczj przy stosowaniu obelg , ale raczej pychy lub nienawiści , co też rzuca światło na ich złość moralną.


- Wojtek37 - 30-09-2006 12:33

O, ale mnie bardzie chodzi o "moc" w słowie wypowiedzianym, bo w ST...

Lb 22:12 BT "Na to rzekł Bóg do Balaama: Nie możesz iść z nimi i nie możesz tego ludu przeklinać, albowiem jest on błogosławiony."

Lb 23:8 BT "Jakże ja mogę przeklinać, kogo Bóg nie przeklina? Jak mogę złorzeczyć, komu nie złorzeczy Pan?"

Lb 23:25 BT "Rzekł wówczas Balak do Balaama: Gdy już nie możesz przeklinać, przynajmniej im nie błogosław"


Więc dla Izraelity, złorzeczenie jednak niesie w sobie "jakąś moc" .


- Myszkunia - 30-09-2006 18:02

Słowa mają "moc".
Czymże jest znęcanie się psychiczne, jak nie używaniem słów w celu osłabienia człwieka, sprawienia mu przykrości?
Czemu w pedagogice mówi się o nagradzaniu słownym jako elemencie pozytywnego wpływu na wychowanka lub o słownym karaniu?
Lub też czemu negatywnie reaguję na słowa obraźliwe o pozytywnie na miłe, przyjemne?
Czemu czuję się zdyskredytowana, gdy milczy się do mnie w rozmowie?
Jednak myślę, że slowo człowieka ma mniejszą "moc" niż Boże.
Na razie tyle.
A jeśli chodzi o empatię, to, niestety, zaczynam wątpić w jej istnienie ( na podstawie doświadczeń)


- Ks.Marek - 01-10-2006 11:21

Cytat:Wiemy, że Słowo Boże ma Moc stwarzania......, a jak to jest w świetle Biblii z naszym słowem, skoro w NT mamy wskazanie....

Człowiek zaś stworzon na obraz i podobieństwo Boże. Stwórca tchnął w czlowieka Swego Ducha, obdarował go mozliwościa działania i tworzenia. Zatem i słowa człowieka ma moc kształtowania rzeczywistości. Choć często dziś widzimy dewaluacje ludzkiego słowa...


- Annnika - 01-10-2006 12:23

Szkoda że dziś słowo częściej rani niz buduje...


- Myszkunia - 03-10-2006 14:23

wlasnie... raczej burzy...


- kazimierz - 22-11-2006 17:40

A ja chce podzielić sie ze wszystkimi slowami - HYMNU- mojego życia, który zapadl mi do serca podczas ogólnoplskich rekolekcji nauczycielskich , które odbywają sie rokrocznie w ostatnim tygodniu czrewca.
JAK W UCZNIOWSKIM ZESZYCIE
D fis
1. Jak w uczniowskim zeszycie
D
jakieś trudne zadanie,
e
takie dziwne jest życie,
A7 D D7
wielki znak zapytania.

G
Ref.: Co jest najważniejsze,
A7 D
co jest najpiękniejsze,
H7 e
co prawdziwe, jedyne, największe,
A7 D
za co warto życie dać.

2. Każdy musi odnaleźć
swoją własną odpowiedź.
Tylko ten jest szczęśliwy,
kto dowiedział się raz.

3. Noszę krzyżyk maleńki,
jak przyjaciel jest ze mną,
Tylko jedno spojrzenie
i na pewno już wiem.

4. Kochać co dzień od nowa,
kochać co dzień goręcej,
zawsze być blisko Boga,
razem z Nim iść przez świat.

Ref.: To jest najważniejsze,
To jest najpiękniejsze,
To prawdziwe, jedyne, największe,
za to warto życie dać!
Radze nauczyc sie tych slów na pamoieć i nicić co dnia. Zapewniam wszystkich, że czynia dużo dobrej roboty w sercu.