Forum Ewangelizacyjne e-SANCTI.net
Łaska uświecająca u kapłana - Wersja do druku

+- Forum Ewangelizacyjne e-SANCTI.net (http://e-sancti.net/forum)
+-- Dział: Religia w Świecie (/forumdisplay.php?fid=4)
+--- Dział: Nasza wiara (/forumdisplay.php?fid=15)
+--- Wątek: Łaska uświecająca u kapłana (/showthread.php?tid=1634)

Strony: 1 2


- angua - 05-08-2007 12:34

Tak tak, ja to rozumiem - tylko nie podoba mi się pewne zautomatyzowanie żalu doskonałego. Oboje piszecie, jakby to było takie proste i oczywiste - jak nie ma innej możliwości, to po prostu bierze i wzbudza w sobie żal doskonały. Osobiście mu gratuluję. Ale ja bym wolała napisać na przykład, że stara się wzbudzić...


- gradzia - 16-08-2007 00:02

Cytat:tylko nie podoba mi się pewne zautomatyzowanie żalu doskonałego. Oboje piszecie, jakby to było takie proste i oczywiste


- napisałam przecież w mojej poprzedniej wypowiedzi nastepujący tekst:

Cytat:Zresztą taki sam żal może wzbudzić w sobie każdy człowiek...ale hmmm chyba to trudne bo już samo słowo doskonały jest wymagające...

a już na pewno nie pstryk palcem


- Ks.Marek - 18-08-2007 11:21

Donatyzm to hasło pozostające w ścisłym związku z niniejszym tematem.


- gradzia - 23-08-2007 20:48

Cytat:Wydaje się, że donatyści nie uznawali ważności sakramentów sprawowanych przez niegodnych szafarzy i domagali się ponownego chrztu od chrześcijan, którzy na nowo popadli w grzechy


czyli uważali że jeśli sakrament był sprawowany przez niegodnego szafarza to człowiek objęty tym sakramentem wracał do grzechu a człowiek który trafil na godnego szafarza raz na zawsze od grzechu się uwalniał??? Krócej szafarz i jego postawa niejako były główną wykładnią tego czy człowiek przyjmujący sakramenty z jego rąk bedzie uwolniony z grzechu czy nie....hmmmmm czy tak?? bo ja to tak odbieram


- Daidoss - 23-08-2007 22:17

To jest to co pisze Ks. Marek.
Ksiądz ma obowiązek sprawować eucharystię dla ludzi. Jeśli sprawuje ją w grzechu ciężkim to sprawuje ją niegodziwie. Ale sakramenty w tym Eucharystia przyjmowana przez każdą osobę jest godziwa bez względu na wnętrze księdza.


- Ks.Marek - 23-08-2007 22:18

gradzia napisał(a):czyli uważali że jeśli sakrament był sprawowany przez niegodnego szafarza to człowiek objęty tym sakramentem wracał do grzechu a człowiek który trafil na godnego szafarza raz na zawsze od grzechu się uwalniał??? Krócej szafarz i jego postawa niejako były główną wykładnią tego czy człowiek przyjmujący sakramenty z jego rąk bedzie uwolniony z grzechu czy nie....hmmmmm czy tak?? bo ja to tak odbieram
Nie, donatyści uczyli, że jak kapłan miał jakikolwiek grzech, to sakrament był niewąznie sprawowany, czyli w ogóle sakramentu nie było.


- gradzia - 23-08-2007 22:30

Daidoss napisał(a):Ale sakramenty w tym Eucharystia przyjmowana przez każdą osobę jest godziwa bez względu na wnętrze księdza.
no dokładnie tak myslę ale ten donatyzm mi trochę namieszał #-o ale już jasne wszystko.


- Ks.Marek - 23-08-2007 22:36

gradzia napisał(a):
Daidoss napisał(a):Ale sakramenty w tym Eucharystia przyjmowana przez każdą osobę jest godziwa bez względu na wnętrze księdza.
no dokładnie tak myslę ale ten donatyzm mi trochę namieszał #-o ale już jasne wszystko.
Donatyzm to herezja. I niestety, ciągle żywa...


- czarek - 27-08-2007 22:11

A co z kapłanami zniewolonymi nałogiem nikotynowym?? :roll:
To grzech ciężki, lekki czy może wogóle już nie grzech...??!! :roll: Rozumiem, że co innego kiedy z tym walczy, a co innego, kiedy już uznał, że to nic złego...?!

Męczy mnie to ostatnio... Smutny


- gradzia - 28-08-2007 16:08

czarek napisał(a):co z kapłanami zniewolonymi nałogiem nikotynowym??
no jeżeli nałóg to wina jest mniejsza (o tym decyduje spowiednik) ale nie znaczy że zwolniony jest człowiek z walki z nim (nałogiem). Tak samo jest w przypadku świeckich jak i duchownychUśmiech


- Ks.Marek - 28-08-2007 21:15

czarek napisał(a):To grzech ciężki, lekki czy może wogóle już nie grzech...??!!
Nałóg to wada, nie grzech. Zresztą:
gradzia napisał(a):no jeżeli nałóg to wina jest mniejsza (o tym decyduje spowiednik) ale nie znaczy że zwolniony jest człowiek z walki z nim (nałogiem). Tak samo jest w przypadku świeckich jak i duchownychUśmiech
brawo dla tej panny :mrgreen: