Forum Ewangelizacyjne e-SANCTI.net
Biblia tysiąclecia jak czytać przypisy? - Wersja do druku

+- Forum Ewangelizacyjne e-SANCTI.net (http://e-sancti.net/forum)
+-- Dział: Rozmyślania nad Pismem Świętym (/forumdisplay.php?fid=9)
+--- Dział: Biblia (/forumdisplay.php?fid=39)
+--- Wątek: Biblia tysiąclecia jak czytać przypisy? (/showthread.php?tid=1682)

Strony: 1 2


Biblia tysiąclecia jak czytać przypisy? - quser - 16-10-2006 20:37

Na samym dole w j.w. są przypisy jak je odczytywać 1,56 1,1-3 Iz 65,por. Ap 21,1 1,26n itp o co w tym chodzi? Proszę o wytłumaczenie! :cry:


- Offca - 16-10-2006 21:18

To znaczy, że możesz odnieść się też do podanych w przypisach wersetów. Mogą one coś wyjaśniać, mieć coś wspólnego z własnie czytanym przez Ciebie tekstem itp.


- quser - 16-10-2006 22:36

tyle to wiem Smutny ale jak to znaleść w tekście? :? nie ma jakieś legendy? :roll:


- Offca - 16-10-2006 22:40

Normalnie. Jak masz np Ap 21,1 1,26n, tzn, że ten fragment masz w 21 rozdziale Apokalipsy, werset pierwszy; następnie rozdział pierwszy, werset dwudziesty szósty do "n" czyli jakiejś kropki, przecinka, albo średnika, zależy co jest w tym fragmencie.

O to chodzi?


- quser - 16-10-2006 22:44

tak o to kaman (masz punkt pomcy czy jak to się tam zwie) Duży uśmiech dalej będą mi musiały pomuc moje szare, thnx niech Ci Bóg w dzieciach wynagrodzi =D>


- Offca - 16-10-2006 22:47

Czy mam wytłumaczyć jaśniej, czy już wiesz o co kaman? Oczko

Ap 21,1-10
Ap - nazwa księgi (skrót Oczko )
21 - rozdział księgi
1-10 - wersety księgi

I taki schemacik obowiązuje w całym Piśmie Świętym Oczko


- Ks.Marek - 16-10-2006 22:51

quser napisał(a):nie ma jakieś legendy?
Proponuję mapę kupić do Biblii. Przyda się. Po co legendy czytać. To tylko dodatkowa treść. A na mapę tylko starczy spojrzeć, i już Duży uśmiech


- Offca - 16-10-2006 22:59

quser napisał(a):niech Ci Bóg w dzieciach wynagrodzi =D>

:lol2:
Dziękuję, na pewno wynagrodzi Duży uśmiech Mam nadzieję, że będą grzeczne Oczko

quser napisał(a):dalej będą mi musiały pomuc moje szare
Jak coś będzie nie jasne, pytaj. Po to tu jesteśmy.


- quser - 17-10-2006 17:38

Cytat:Proponuję mapę kupić do Biblii.
Mam nadzieję że obejdzie się bez kupowania mapy ;p
A jak czegoś nie bedę wiedział to zapytam :mrgreen:


- Ks.Marek - 17-10-2006 17:41

quser napisał(a):A jak czegoś nie bedę wiedział to zapytam
I o to chodzi właśnie. Z mej strony polecam książkę o Biblii:

"Klucz do Biblii"


- quser - 17-10-2006 19:03

Czy dobrym rozwiązaniem jest czytać Biblię według "Hioba" Chcę czytając zachować spójność chronologiczną Uśmiech


- to Ja :) - 18-10-2006 14:06

A czemu nie? wg mnie można Uśmiech wybór "metody czytania" zależy od ciebie, jak ci będzie łatwiej, wygodniej itp.


- angua - 18-10-2006 14:31

quser napisał(a):Czy dobrym rozwiązaniem jest czytać Biblię według "Hioba" Chcę czytając zachować spójność chronologiczną Uśmiech
To zależy od kilku rzeczy. Znasz Nowy Testament? Z Twojego pierwszego pytania może wynikać, że nie, ale nie musi Oczko Jeśli nie znasz NT w ogóle, to zdecydowanie radzę zacząć od niego. A potem brać się za Stary - wtedy możliwości jest kilka.

Jeśli zaś NT mniej więcej znasz [ale nie tylko Ewangelie!], możesz nad propozycją Hioba pomyśleć. Choć mnie osobiście ona nie odpowiada. Bo mnie ciężko jest zostawić NT i przez dłuższy czas siedzieć tylko nad Starym. A do tego to się sprowadza. Ciężko jest mi cały czas, mimo że Nowy czytałam pewnie kilkanaście razy, a i Stary nie raz.

Jeśli chciałbyś jakiś plan, proponuję któryś z tych: http://biblijna.strona.pl/teksty/plan.htm
Ja sama czytałam kiedyś według tego rocznego. Ich zaletą jest to, że Nowy i Stary Testament czyta się równolegle.



- quser - 18-10-2006 21:55

Moim głównym założeniem jest chronologia, jestem na tyle cierpliwy by nie ruszać NT przez długi czas ale zobaczymy jak się potoczą moje dalsze losy, może skorzystam z któregoś z podanych planów… :mrgreen: a może nie ;p


- to Ja :) - 18-10-2006 23:48

angua, mam pytanie: czy z tego rocznego idzie coś zapamiętać? ponieważ zastanawiam się i nie wiem czy jest opłacalny bo co z tego, że przeczytam jak nic nie zapamiętam :|