Forum Ewangelizacyjne e-SANCTI.net
--->Krótka rozprawka o tym, czym Odnowa<--- - Wersja do druku

+- Forum Ewangelizacyjne e-SANCTI.net (http://e-sancti.net/forum)
+-- Dział: Ewangelizacja (/forumdisplay.php?fid=8)
+--- Dział: Odnowa w Duchu Świętym (/forumdisplay.php?fid=14)
+--- Wątek: --->Krótka rozprawka o tym, czym Odnowa<--- (/showthread.php?tid=1804)

Strony: 1 2 3 4


--->Krótka rozprawka o tym, czym Odnowa<--- - Offca - 19-11-2006 22:10

Tak sobie pomyślałam, że umieszczę powyższy temat, co by "nowi" i "nieobeznani" za bardzo w tym ruchu, mieli jako takie pojęcie, czym Odnowa w Duchu Świętym jest Oczko
A zatem po krótce:

NIE CZY TY JESTEŚ W ODNOWIE, ALE CZY ODNOWA JEST W TOBIE???
Ruch jako taki ma swoją dość długą historię. Korzeniami sięga bodajże lat 60-tych XX wieku. Początek ruchu charyzmatycznego i ponownego otworzenia się na osobę Ducha Świętego zaczął się w Kościele Ewangelickim. Osoby, które na nowo zaczłęły doświadczać Ducha Świętego i Jego charyzmatów, zostały odrzucone z Kościoła Ewangelickiego i założyły Kościół Zielonoświątkowy.

Takie oficjalne powstanie ruchu Odnowy w Kościele Katolickim datuje się na grudzień 1978r.

Głównym celem Odnowy ma być pogłębienie duchowego życia człowieka, wejście na drogę nawracania, uporządkowanie tego, co w człowieku nieuporządkowane.
Duch Święty wzbudza co i rusz w Kościele nowe ruchy i stowarzyszenia - nie ma lepszych, czy gorszych. Mówi się, że I typ ruchów, to te, które odnawiaja nasze życie duchowe (neoktechumenat, Światło-Życie, Odnowa). II typ, to te, które odnawiają pewne dziedziny życia (np. Arka dla osób upośledzonych).
Cechami wspólnymi, które posiada Odnowa oraz inne ruchy to przede wszystkim: ewangelizacja (uświadomienie, że Jezus jest Panem i Mesjaszem); uświadomienie, że Bóg mnie kocha i, że to On decyduje o moim życiu, a nie jakieś przypadki; odkrywanie osoby Ducha Świętego (jest bardziej zauważony po Vaticanum II); wspólnotowy charakter grup (chęć przeżywania swojej duchowości i wiary razem); umiłowanie Pisma Świętego; zwrot ku liturgii Kościoła i odczytywania znaków.

Można powiedzieć, że są takie dwa nurty Odnowy:
- oddolny, mówiący o tym, co dzieje się w grupach (wspólnotach), ludziach, Kościele
- odgórny, czyli co mówią dokumenty Kościoła
Ważne jest spotkanie tej oddolności i odgórności, by być pewnym, że jest się prowadzonym przez Ducha Bożego.

Pierwsze określenia Odnowy: Przeżycie Pięćdziesiątnicy, Nowa Pięćdziesiątnica, Odnowa Charyzmatyczna, określanie członków ruchu jako charyzmatycy (choć warto dodać, że wszyscy ochrzczeni są charyzmatykami, ale nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę), duchacze (nie mylić z zakonem duchaczy ;P ), gołębiarze Uśmiech

Bywa też, że ruch Odnowy w Kościele Katolickim określa się jako kostkę cukru wrzuconą do herbaty, gdzie herbata jest Kościołem Uśmiech

OWDŚ to ruch świecki, zatem dana wspólnota nie może opierać się wyłącznie na osobie kapłana. Grupy modlitewne Odnowy porównywalne są często do drzwi obrotowych Uśmiech : ludzie przychodzą do wspólnoty i odchodzą. Przeżywają rekolekcje po których albo zostają, albo idą dalej - do innych wspólnot, innych ruchów. Przynoszą jednak odnowienie parafii i miasta. Idą i głoszą Dobrą Nowinę w swoich środowiskach.
Tym jednak co pozostali we wspólnocie należy zapewnić dalszą formację duchową. Mamy więc różnego rodzaju rekolekcje, weekendy formacyjne, do tego w czasie spotkań tą formację pogłębiają katechezy, wspólne dzielenia się doświadczenie wiary, Słowo Boże itp.

Do Odnowy nie ma żadnych zapisów, ani wypisów. Przyjść może każdy. Jedyny "rygor wiekowy" jest podczas rekolekcji. Na rekolekcje może przyjść każdy o ile jego wiek nie jest niższy niż 18 lat. Chodzi o pewną dojrzałość do przejścia tych rekolekcji.

Specyfika OWDŚ:
- modlitwa o chrzest w Duchu Świętym
- charyzmaty epifanijne (nadzwyczajne)
- duży nacisk na modlitwę wielbiącą
- każde spotkanie jest wcześniej rozeznawane
- charakter astrukturalny OWDŚ (każda grupa jest inna, specyficzna)
- szczególna wrażliwość na realnie działającą moc Boga

Budujemy z Jezusem, a nie dla Jezusa.

Nasze odnowowe posługi we wspólnocie:
- odpowiedzialni (czyli lider, jego pomocnicy, kapłan)
- zespół rozeznający (osoby trzeźwo chodzące po ziemi Oczko )
- zespół muzyczny lub osoba animująca śpiew
- diakonia modlitwy wstawienniczej (osoby ze szczególnym charyzmatem miłości do człowieka)
- osoby witające i zajmujące się nowymi przybyszami
- osoby ewangelizujące
- grupy dzielenia

I chyba na razie tyle Uśmiech


- Annnika - 19-11-2006 22:19

Offca napisał(a):Budujemy z Jezusem, a nie dla Jezusa.

A to mi zakrawa na małą herezję :twisted:

A nie że budujemy nie dla siebie ale dla Jezusa i z Nim :?:

A charyzmaty wszystkie, a nie tylko epifanijne, właśnie bazowanie na jedynie epifanijnych powoduje odstępstwa często Smutny


- Offca - 19-11-2006 23:28

Cytat:A charyzmaty wszystkie, a nie tylko epifanijne, właśnie bazowanie na jedynie epifanijnych powoduje odstępstwa często Smutny
No wybacz. A widziałaś charyzmaty epifanijne u "niedzielnego" katolika, albo w kółkach różańcowych? Bo ja nie. Jeśli widziałaś, wskaż. Chcę zaznaczyć, że posługa charyzmatami nadzwyczajnymi jest specyficzna dla Odnowy i temu nie zaprzeczysz.

Annnika napisał(a):A to mi zakrawa na małą herezję :twisted:
Wyjaśnię jak się skonsultuję z odpowiednim organem ;P


- Annnika - 19-11-2006 23:29

Aha, co artysta miał na myśli Język :?: Spox, poczekam cierpliwie Uśmiech


- Offca - 19-11-2006 23:30

Annnika napisał(a):Aha, co artysta miał na myśli Język :?:
Niekoniecznie artysta, ale u mnie we wspólnocie panuje podobne określenie. Kiedyś miałam to wyjaśnione dokładnie, ale muszę odświeżyć pamięć. Niemniej zapewniam, że to nie herezja i ma sens.


- Ks.Marek - 19-11-2006 23:37

Annnika napisał(a):
Offca napisał(a):Budujemy z Jezusem, a nie dla Jezusa.
A to mi zakrawa na małą herezję :twisted:
A nie że budujemy nie dla siebie ale dla Jezusa i z Nim :?:
A charyzmaty wszystkie, a nie tylko epifanijne, właśnie bazowanie na jedynie epifanijnych powoduje odstępstwa często Smutny

Nikt z ludzi nie może Panu Jezusowi przydać blasku ni chwały. Jedna z prefacji w okresie zwykłym bodaj, bardzo ładnie tę prawdę wyraża.
Budujemy z Jezusem i na Jezusie. Poczytac warto w tym miejscu homilię kardynała Dziwisza. jest gdzieś na forum, a na pewno w necie tez będzie dostępna


- Offca - 19-11-2006 23:39

Ks.Marek napisał(a):Nikt z ludzi nie może Panu Jezusowi przydać blasku ni chwały.
O! O to chodziło! =D>
Już nie muszę pytać Oczko


- Ks.Marek - 20-11-2006 01:28

Offca napisał(a):II typ, to te, które odnawiają pewne dziedziny życia (np. Arka dla osób upośledzonych).
A jest jakiś 3, 4 etc typ? :-k


- mak - 20-11-2006 12:59

Na początku mojej drogi do Chrystusa też wydawało mi się ,że muszę się odwdzięczyć Panu Bogu za ratunek i nagle mnie olśniło- jak ja malutka mróweczka mogę coś zrobić dla Jeżusa? Gdybym nie wiem co dobrego robiła to i tak muszę zdać się na Niego. To tylko on daje nam siłę, możliwości i umiejętności, aby stawać się lepszym. Mogę tylko prosić o Jego pomoc-Takie marne robaczki jak ludzie nie mogą nawet dla swego wybawcy cokolwiek uczynić- Nie osłonimy go od słońca , od deszczu nie ten wymiar- nie zbudujemy czegokolwiek bo to Bóg wie jak ma to wyglądać- możemy tylko służyć- mu podaj cegłę jeśli masz siłę i nie kombinuj nawet dlaczego.


- Offca - 20-11-2006 14:00

Ks.Marek napisał(a):A jest jakiś 3, 4 etc typ? :-k
Ja poznałam tylko 2 i chyba na tych 2 się kończy. To taki dość ogólny i powierzchowny podział ruchów w Kościele. Podejrzewam, że być może są jeszcze jakieś tam podziały szczegółowe, ale ja ich nie znam.


- Ks.Marek - 20-11-2006 17:42

Offca napisał(a):Podejrzewam, że być może są jeszcze jakieś tam podziały szczegółowe, ale ja ich nie znam.
Chyba się trzeba będzie wziąć zapoznac bliżej z kimś z Odnowy :-k


- Annnika - 20-11-2006 17:50

Mało Księdzu Offcy i mnie Duży uśmiech :?: Będziemy zazdrosne Język :mrgreen:


- Ks.Marek - 20-11-2006 17:56

Annnika napisał(a):Mało Księdzu Offcy i mnie Duży uśmiech :?: Będziemy zazdrosne Język :mrgreen:
A gdzie wasz charyzmat prorocki, hmmm 8)


- Offca - 20-11-2006 17:59

Ks.Marek napisał(a):A gdzie wasz charyzmat prorocki, hmmm 8)
Ponoć mam, ale nie umiem się przełamać do korzystania z niego :/ Więc nici :krzywy:


- Annnika - 20-11-2006 18:02

Ja mam rozeznany, ale sam wiesz Ksieże, że Pan Bóg nie lubi z niego robić zabawki Język