Forum Ewangelizacyjne e-SANCTI.net
Czy jestes za karą śmierci ? - Wersja do druku

+- Forum Ewangelizacyjne e-SANCTI.net (http://e-sancti.net/forum)
+-- Dział: Inne tematy (/forumdisplay.php?fid=5)
+--- Dział: Ankiety (/forumdisplay.php?fid=30)
+--- Wątek: Czy jestes za karą śmierci ? (/showthread.php?tid=182)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13


- duszyczka - 20-03-2008 00:12

pewne wplatam sie niezbyt w temat ale PŚ mówi "kto od miecza wojuje od miecza ginie" No wiec ja to rozumiem jasno ale niewiem czy dobrze że jednak PŚ nie potepia kary śmiercia a nawet ten kto zabił powinien tez być zabity tak???


- Ks.Marek - 20-03-2008 00:17

duszyczka napisał(a):pewne wplatam sie niezbyt w temat ale PŚ mówi "kto od miecza wojuje od miecza ginie"
Przypomnij sobie kontekst, w jakim Jezus słów tych używa. Potepia przemoc i nienawiść, która z przemocy sie rodzi. To nie jest teza na odrzucenie Kary śmierci.
duszyczka napisał(a):PŚ nie potepia kary śmiercia a nawet ten kto zabił powinien tez być zabity tak???
poczytaj sobie, proszę co Kościół na ten temat mówi.


- duszyczka - 20-03-2008 00:38

"Kiedy tożsamość i odpowiedzialność winowajcy są w pełni udowodnione, tradycyjne nauczanie Kościoła nie wyklucza zastosowania kary śmierci, jeśli jest ona jedynym dostępnym sposobem skutecznej ochrony ludzkiego życia przed niesprawiedliwym napastnikiem.
Jeśli Jeżeli jednak środki bezkrwawe wystarczają do obrony życia ludzkiego wystarczą do obrony i zachowania bezpieczeństwa osób przed napastnikiem i do ochrony porządku publicznego oraz bezpieczeństwa osób, władza powinna stosować te środki, gdyż ograniczyć się do tych środków, ponieważ są bardziej zgodne z konkretnymi uwarunkowaniami dobra wspólnego i bardziej odpowiadają godności osoby ludzkiej.
Istotnie dzisiaj, biorąc pod uwagę możliwości, jakimi dysponuje państwo, aby skutecznie ukarać zbrodnię i unieszkodliwić tego, kto ją popełnił, nie odbierając mu ostatecznie możliwości skruchy, przypadki absolutnej konieczności usunięcia winowajcy "są bardzo rzadkie, a być może już nie zdarzają się wcale".
ten fragment w szcególnosci!


- Ks.Marek - 20-03-2008 00:44

duszyczka napisał(a):"Kiedy tożsamość i odpowiedzialność winowajcy są w pełni udowodnione, tradycyjne nauczanie Kościoła nie wyklucza zastosowania kary śmierci, jeśli jest ona jedynym dostępnym sposobem skutecznej ochrony ludzkiego życia przed niesprawiedliwym napastnikiem.
To znaczy, że jeśli się komuś zbrodnie udowodni i nie ma żadnej wątpliwości, że może być inaczej, to Kościół dopuszcza wykonanie KŚ, jeśli nie ma innych środków zaradczych, by zbrodniarza izolować od świata.


- Annnika - 20-03-2008 01:39

Na mój gust jest wręcz przeciwnie, niż jak twierdzi duszyczka. KŚ z tego co rozumiem może być dopuszczona jeśli wszelkie inne środki są niemożliwe... :?: Tak :?: A więzienie z tego co wiem jest możliwe Język Nie ma wzmianki, że "jeśli się opłaca czy jest to ekonomiczne, logiczne, rozsądne itd."

Wnioskuję z tego, że to obwarowanie dotyczy sytuacji ekstremalnych. Hipotetycznych. Czyż nie :?:


- Marek MRB - 20-03-2008 01:48

Annnika napisał(a):Na mój gust jest wręcz przeciwnie, niż jak twierdzi duszyczka. KŚ z tego co rozumiem może być dopuszczona jeśli wszelkie inne środki są niemożliwe...
Tak. Chociaż chodzi tu o środki działające a więc skutecznie chroniące społeczność.
Annnika napisał(a):A więzienie z tego co wiem jest możliwe
Ale można się zastanawiać czy jest dostatecznie skuteczne.
Annnika napisał(a):Wnioskuję z tego, że to obwarowanie dotyczy sytuacji ekstremalnych. Hipotetycznych. Czyż nie :?:
Ja tez tak to bym widział. Tyle że to zastąpienie zastanawiania się co znaczy "możliwe środki" zastanawianiem się co znaczy "sytuacja ekstremalna" (z tą "hipotetyczną" to trochę przesadziłaś, niestety tak dobrze nie jest)


- Ks.Marek - 20-03-2008 09:09

Annnika napisał(a):Wnioskuję z tego, że to obwarowanie dotyczy sytuacji ekstremalnych. Hipotetycznych. Czyż nie
Marek MRB napisał(a):Tyle że to zastąpienie zastanawiania się co znaczy "możliwe środki" zastanawianiem się co znaczy "sytuacja ekstremalna" (z tą "hipotetyczną" to trochę przesadziłaś, niestety tak dobrze nie jest)
Zgadzam się z Markiem.
Wg mnie to ekstremalnych sytuacji może nalezeć taka, o której niegdys pisałem: podczas działań wojennych, kiedy nie ma faktycznie realnych szans na uwięzienie i izolację zbrodniarza, czy zdrajcy.


- Ks.Marek - 20-03-2008 15:05

batmanatma napisał(a):jakto czyim obowiązkiem...organów śledczych i sądów
Jesteś policjantem?


- Polonium - 20-03-2008 18:22

Jak napisał ks.Marek, Kościół dopuszcza stosowanie kary śmierci, ale nie wynika z tego, że nakazuje lub zabrania. Dlatego, czy dany Rząd wprowadzi, czy zniesie karę śmierci za zabójstwo to zarówno w jednym jak i w drugim przypadku nie poniesie winy. Oczywiście znosząc karę śmierci winien wprowadzić karę zastępczą np.dożywocie, ciężkie roboty i kary cielesne.


- Marek MRB - 20-03-2008 21:54

Cytat:przeczytaj sobie moją dyskusię z Kś.Markiem od początku,tam jest mowa o NOWYM TESTAMENCIE.A propos czy już widzisz coś na oczy..?
CHyba nie, bo wbrew Twoim zapewnieniom nie widzę byś cokolwiek "udowodnił" z NT na ten temat. Nawet nie widzę byś przedstawił jakiś sensowny argument...


- Ks.Marek - 21-03-2008 09:34

batmanatma napisał(a):List św. Pawła Apostoła do Rzymian 13,4
>>1 Każdy niech będzie poddany władzom, sprawującym rządy nad innymi. Nie ma bowiem władzy, która by nie pochodziła od Boga, a te, które są, zostały ustanowione przez Boga. 2 Kto więc przeciwstawia się władzy - przeciwstawia się porządkowi Bożemu. Ci zaś, którzy się przeciwstawili, ściągną na siebie wyrok potępienia. 3 Albowiem rządzący nie są postrachem dla uczynku dobrego, ale dla złego. A chcesz nie bać się władzy? Czyń dobrze, a otrzymasz od niej pochwałę. 4 Jest ona bowiem dla ciebie narzędziem Boga, [prowadzącym] ku dobremu. Jeżeli jednak czynisz źle, lękaj się, bo nie na próżno nosi miecz. Jest bowiem narzędziem Boga do wymierzenia sprawiedliwej kary2 temu, który czyni źle. 5 Należy więc jej się poddać nie tylko ze względu na karę, ale ze względu na sumienie. 6 Z tego samego też powodu płacicie podatki. Bo ci, którzy się tym zajmują, z woli Boga pełnią swój urząd. 7 Oddajcie każdemu to, mu się należy: komu podatek - podatek, komu cło - cło, komu uległość - uległość, komu cześć - cześć. <<
batmanatma napisał(a):"JEZUS nie ustanawiał prawa karnego"ale,go też nie zmienił,ani nie unieważnił.
Ustanowił jednak prymat przykazania miłości.
***
batmanatma napisał(a):a to coto jest...sam się z tym wcześniej zgodziłeś.więc jak widać argument jest ,dlatego usuniecie moich postów byłoby naduzyciem.
Zapędziłem się i nie zauważyłem, że ten post PRZENIOSŁEM
batmanatma napisał(a):to już przerobiliśmy wcześniej...tyle odemnie,koniec.
I nas to obowiązuje, nas chrześcijan. Kim ty jesteś - nie wnikam.
Marek MRB napisał(a):Nawet nie widzę byś przedstawił jakiś sensowny argument...
W związku z tym zastanawiam się, czy nie przenieśc wszystkich postów tego człowieka to kosza...
Zastanowiłem się i przeniosłem posty użytkownika batmanatma do archiwum, z dostępem do pisania. Niech się wypisuje człowiek dalej. Może poczytamy, może nie...
Poza tym: proszę, by batmanatma pisał tak, by unikać rażących błędów naszego ojczystego języka. Używaj, proszę, Worda, niech sprawdza ci te błędy, bo na tym forum BYKOM mówimy STOP


- batmanatma - 21-03-2008 12:54

(ciach - do uwag do moderacji jest inny wątek, poza tym odpuść sobie ad personam: ANNNIKA)


- Święty joahim - 28-04-2008 18:53

Na pewno każdy ma odrębne zdanie na ten temat , przypuszczam ze jest ono wywołane naszym podejściem do życia a co się z tym wiąże przeżyciami jakie wywarły wpływ na naszą psychikę , głównym czynnikiem jest na pewno strach , jednak nie powinniśmy od razu przystępować do kary ponieważ jest wiele czynników którymi może kierować się morderca a których bez dokładnego zbadania nigdy nie poznamy .


- aga - 28-04-2008 20:48

Ja kiedyś byłam za karą śmierci, choć miałam wątpliwości. Teraz uważam, że jest to straszne i okrutne. Do mojej wyobraźni przmówiły też np.filmy pokazujące tę karę i zmieniłam zdanie. Uważam, że nie można nikomu życia odbierać, zwłaszcza, że należy domniemywać, iż skazany później żałuje tego, co zrobił, a więc przez żal jest w pewnym sensie odkupiona jego wina.


- Święty joahim - 28-04-2008 20:58

żal i skrucha jest bez wątpienia powodem do wybaczenia ...