Forum Ewangelizacyjne e-SANCTI.net
Czy jestes za karą śmierci ? - Wersja do druku

+- Forum Ewangelizacyjne e-SANCTI.net (http://e-sancti.net/forum)
+-- Dział: Inne tematy (/forumdisplay.php?fid=5)
+--- Dział: Ankiety (/forumdisplay.php?fid=30)
+--- Wątek: Czy jestes za karą śmierci ? (/showthread.php?tid=182)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13


- Marek MRB - 11-03-2008 22:13

Polonium napisał(a):Kara śmierci nic nie da. Skoro są tacy, co nawet potępienia wiecznego się nie przelękną. Kara śmierci będzie dla takich poprostu niczym i bezsensem, jeśli pogardzą swoim nawróceniem. Poza tym nie zrobimy ze świata raju. Zło istnieje od zarania dziejów aż do końca świata.

Weźmy więc pod uwagę jakie są możliwości resocjalizacyjne kary śmierci a następnie porównajmy to z karą ciężkiego więzienia czy ciężkich robót. Co lepiej resocjalizuje ? Czy śmierć, czy ciężka praca ? Na pewno nie śmierć.
I to jest argument na temat.

Co nie znaczy że się z nim zgadzam. Ale coś w nim jest...
A czemu się nie zgadzam ?
1/
Niestety, nie istnieje w Polsce pojęcie "ciężkiego więzienia: czy "ciężkich robót". I niestety, te same środowiska które są przeciw K.S. doprowadziły do zniesienia ciężkiego więzienia praktycznie we wszystkich krajach

2/
Myślę że oczekiwanie na nieuchronną śmierć bardziej skłania do zastanowienia się nad sobą . To stanięcie w obliczu Wieczności nieraz już doprowadziło na zasadzie "jak trwoga to do Boga". I trzeba powiedzieć że słyszy się o przypadkach nawróceń w celi śmierci.

3/
Jak już pisałem, resocjalizacja skazanego jest ważną, ale nie najważniejszą funkcją kary. Najważniejsza jest obrona społeczeństwa przed przestępcami, i to w obu aspektach tj. zarówno uniemożliwienie powtórzenia zbrodni jak i odstraszenie od popelnienia pierwszej zbrodni.


- alus - 12-03-2008 00:05

Bezpodstawne mówisz?
http://www.karasmierci.info.pl/kkk.html
Kościół ..."NIE WYKLUCZA...jeśli jedynym dostępnym sposobem"..
A jeśli środki bezkrwawe są wystarczające..."władza POWINNA stosować te środki"...
Bo....."Człowiek nie jest panem śmierci, tak nie jest panem życia"...Evangelium vitea, 1995r
- "Niech dzieki Bożemu Narodzeniu umocni się na całym świecie poparcie do stosowanych i pilnych działań, które położą kres produkcji zbrojeniowej i handlowi broni, pozwolą strzec ludzkiego zycia i znieść karę śmierci' - Orędzie Urbi et Orbi 1988r.


- Marek MRB - 12-03-2008 00:19

alus napisał(a):Bezpodstawne mówisz?
http://www.karasmierci.info.pl/kkk.html
Widzisz, gdybyś czytał to co pisałem znalazłbyś w Katechiźmie te kanony bez pomocy jakichś wypisów... Nawet je tu cytowałem...
alus napisał(a):Kościół ..."NIE WYKLUCZA...jeśli jedynym dostępnym sposobem"..
A jeśli środki bezkrwawe są wystarczające..."władza POWINNA stosować te środki"...
Jak więc widzisz Kościół NIE wyklucza K.S. Od paru stron tłumaczę że clou jets odpowiedź na pytanie czy inne środki są czy nie są wystarczające... Aż tu nagle wchodzisz i mówisz to samo jako nowinę... Duży uśmiech
No, ale dobrze że w końcu dotarło...
alus napisał(a):Bo....."Człowiek nie jest panem śmierci, tak nie jest panem życia"...Evangelium vitea, 1995r- "Niech dzieki Bożemu Narodzeniu umocni się na całym świecie poparcie do stosowanych i pilnych działań, które położą kres produkcji zbrojeniowej i handlowi broni, pozwolą strzec ludzkiego zycia i znieść karę śmierci' - Orędzie Urbi et Orbi 1988r.
No właśnie. Dokładnie tak. Skoro dopiero "potrzebne są" stosowne i pilne działania które "pozwolą strzec ludzkiego życia i znieść karę śmierci" to wygląda na to że papież dopuszcza możliwość że jeszcze środki bezkrwawe nie są wystarczające...
Pytanie tylko czy dotyczy to naszego kraju czy też u nas już są wystarczające"

Na jeden wpis wszedłeś we właściwe tory i znowu omsknąłeś się w próby udowodnienia że Kościół naucza czegoś, czego nie naucza...


- alus - 12-03-2008 12:29

Niczego nie udawadniam Uśmiech i nie rzucam "nowinek" Duży uśmiech ...wskazuje tylko, że Kościół nie jest rygorystyczny w sprawie KS...i ja jako katoliczka mam prawo być przeciwko KS - Kościół mnie nie obliguje na "TAK" lub "NIE" Uśmiech
A może papieżowi nie chodziło o "dostępność środków" ale o mentalność chrześcijan....przecież chyba nie twierdzisz, że USA nie dysponuje "odpowiednimi środkami"??


- Marek MRB - 12-03-2008 14:23

alus napisał(a):wskazuje tylko, że Kościół nie jest rygorystyczny w sprawie KS...i ja jako katoliczka mam prawo być przeciwko KS - Kościół mnie nie obliguje na "TAK" lub "NIE" Uśmiech
Nareszcie ! Tylko o to stwierdzenie mi chodziło ! 100% zgody !
alus napisał(a):A może papieżowi nie chodziło o "dostępność środków" ale o mentalność chrześcijan....
Możliwe. Możliwe też że miał na myśli pewien cel...
alus napisał(a):przecież chyba nie twierdzisz, że USA nie dysponuje "odpowiednimi środkami"??
Dlaczego nie ? To jest kwestia raczej koncepcji i środków prawnych niż środków materialnych.


- Ks.Marek - 16-03-2008 16:19

batmanatma napisał(a):jest tu mowa o mieczu,a z tego co wiem miecz nie słuzy do drapania się po plecach,tylko w tym przypadku do wymierzania kary.a jaką karę mieczem mozna wymierzyć mordercy?napisałeś "JEZUS nie ustana
Dokładnie tak. Dodam jednak, że Jezus mówi metanoite! i odpuszcza łotrowi oraz nierządnicy. Ważna jest decyzja, za ktora opowie się ten, kto wg ludzkiego osądu podpada pod Karę Śmierci.


- Ks.Marek - 18-03-2008 21:20

batmanatma napisał(a):
Ks.Marek napisał(a):
batmanatma napisał(a):jest tu mowa o mieczu,a z tego co wiem miecz nie słuzy do drapania się po plecach,tylko w tym przypadku do wymierzania kary.a jaką karę mieczem mozna wymierzyć mordercy?napisałeś "JEZUS nie ustana
Dokładnie tak. Dodam jednak, że Jezus mówi metanoite! i odpuszcza łotrowi oraz nierządnicy. Ważna jest decyzja, za ktora opowie się ten, kto wg ludzkiego osądu podpada pod Karę Śmierci.
takie instytucje jak sąd i kat,to nie JEZUS osobiście.instytucje te mają działać zgodnie z kodeksem karnym(i jak widać jasno z powższego wersetu do RZymian 13,4 kara śmięrci w kodeksie karnym powinna być...i powinna być stosowana)poto miedzyinnymi władza ma miecz

A powiedz mi, proszę, jakbyś patrzył na to, gdyby:
przyszedł killer, zamordował na twoich oczach twych rodziców, potraktował okrutnie ich zwłoki, a ty z zaskoczenie wyrwałbyś mu broń z ręki i wpakowałbyś mu kulkę w głowę. Okazałoby sie jeszcze, że Policja nie ma kompletnie na niego nic, czysta kartotekę, a ty byłę sdajmy na to notowany za szczeniackie bójki, które kończyły sie dla twoich ofiar szpitalem...
Masz na bank czapę zasądzoną. I co ty na to bracie?


- Pawel87 - 19-03-2008 05:02

Wybaczcie, że nie przeczytałem w tym temacie postów ale trochę by mi to zajęło, a chciałbym wyrazić to co myślę na ten temat Uśmiech
Kiedyś bylem zdania, że nie powinno być kary śmierci bo tylko i wyłącznie Bóg ma prawo zabrać życie komu chce i kiedy chce. Jednak jak sobie to kiedyś przemyślałem tak trochę bardziej wnikliwie i popatrzałem na to co się dzieje na świecie to już nie byłem taki pewien tego, że kary śmierci nie powinno być, ale ten temat zmusił mnie do tego, żeby przemyśleć to sobie jeszcze raz i teraz dochodzę do wniosku, że Bóg też widzi to co się dzieje i na pewno bez celu nie dopuszcza do nas zła. Jestem pewny, że On wie co robi i dlatego zaznaczam opcje "Nie" Uśmiech


- Ks.Marek - 19-03-2008 10:26

batmanatma napisał(a):że pismo święte jest za karą śmierci
Ale tego nie musiałęs udowadniać, bo to każdy wie 8)


- Ks.Marek - 19-03-2008 11:29

Czym innym jest sprzeciwianie się karze śmierci, a czym innym jej dopuszczanie. Kto się mieni katolikiem, a sprzeciwia się tej karze, ten nie zna nauczania Kościoła w tej sprawie. A to już ustaliliśmy, że Kościół dopuszcza, jednak zachęca, by szukać innych środków, które zagwarantują bezpieczeństwo zagrożonym, oraz izolację zagrażającego innym.


- Ks.Marek - 19-03-2008 12:52

batmanatma napisał(a):W Piśmie świętym niema mowy o innej karze dla mordercy.
Przykazanie miłości bliźniego się kłania.


- Ks.Marek - 19-03-2008 16:29

batmanatma napisał(a):to przykazanie moralne,a nie prawo karne.miłość do bliżniego nie równa się temu że sądy mają odstąpić od sprawiedliwośći.rozsądek sie kłania.
Dziecko, cały wic polega w tym, że prawo ma wpierw być moralne, potem zaś sprawiedliwe. Sprawiedliwość to konsekwencja prawa moralnego.


- Ks.Marek - 19-03-2008 17:02

O co ty kruszysz kopię? Przecież PŚ dopuszcza KŚ, i nie ma opcji mówienia o tej karze jako nie moralnej w ogóle. Jednak tak jak Pismem Świętym, tak wszystkim innym można zmerzac do kroków niemoralnych.


- Ks.Marek - 19-03-2008 21:27

batmanatma napisał(a):naszym obowiązkiem jest uważać by nie doszło do naduzyć lub kroków niemoralnych...
Czyli czyim obowiązkiem?, bo jakoś nie rozumiem...
batmanatma napisał(a):jasno ci wykazałem że Kościół sugerujac mozliwość innej kary dla mordercy,niż kara śmierci,odstępuje od nauk PISMA A tym samym od nauk BOGA
Jeśli mam do wyboru posłodzenie herbaty cukrem lub miodem i wybierając cukier, tym samym odrzucam i potępiam w czambuł pszczelarzy?


- Marek MRB - 20-03-2008 00:00

Cytat: jasno ci wykazałem że Kościół sugerujac mozliwość innej kary dla mordercy,niż kara śmierci,odstępuje od nauk PISMA
Gdzie to komuś wykazałeś ?!!!
Chyba że jesteś ortodoksyjnym, starotestamentowym Żydem, którego obowiązuje Prawo Mojżeszowe i który nie przyjął Jezusa i Jego Prawa Wolności, które uwalnia nas od Prawa ST i pozwala kształtować prawo karne.

A propos nakazów ST - czy już się obrzezałeś ? Duży uśmiech