Forum Ewangelizacyjne e-SANCTI.net
pojemnosc duszy - Wersja do druku

+- Forum Ewangelizacyjne e-SANCTI.net (http://e-sancti.net/forum)
+-- Dział: Ewangelizacja (/forumdisplay.php?fid=8)
+--- Dział: Ewangelizacyjna Pomoc (/forumdisplay.php?fid=22)
+--- Wątek: pojemnosc duszy (/showthread.php?tid=1829)

Strony: 1 2


pojemnosc duszy - Hermon - 28-11-2006 15:06

Czy nalezy wypelnic swoja dusze w granicach nam ofiarowanych, czy trzeba pragnac rozszerzenia? A moze trzeba pragnac i tego i tego [to takie czeste paradoksy w nas]


- Annnika - 28-11-2006 15:10

Nie rozumiem chyba postawionego prolemu... a co to dusza pojemnik z gumy :zmieszany: :?:


- Hermon - 28-11-2006 15:18

Nie rozumiem chyba postawionego prolemu... a co to dusza pojemnik z gumy

To jak mam Ciebie o to zapytac? Dusza chyba jakas pojemnosc ma?


- Annnika - 28-11-2006 15:20

Dusza nie jest tworem materialnym więc i fizycznym określeniom, wymiarom i parametrom nei odpowiada Oczko

PS. Opcja cytowania ułatwia czytanie Oczko


- Ks.Marek - 28-11-2006 18:02

Hermon napisał(a):Czy nalezy wypelnic swoja dusze w granicach nam ofiarowanych, czy trzeba pragnac rozszerzenia? A moze trzeba pragnac i tego i tego [to takie czeste paradoksy w nas]
Kolejny wątek szeroki jak Atlantyk i głęboki jak zimowy sen niedźwiedzia.


- Natalia - 28-11-2006 23:15

Wg mnie dusza nie ma wymiaru... nie można zmierzyć jej pojemnosci... i chyba rozszerzyć też się jej nie da. Ale ostatnio ksiądz na wykładzie z etyki powiedział nam, że tak na prawdę to duszy w człowieku nie ma :shock:...


- Ks.Marek - 28-11-2006 23:40

Natalia napisał(a):Wg mnie dusza nie ma wymiaru... nie można zmierzyć jej pojemnosci... i chyba rozszerzyć też się jej nie da. Ale ostatnio ksiądz na wykładzie z etyki powiedział nam, że tak na prawdę to duszy w człowieku nie ma :shock:...

Jeśli nie ma duszy to co jest? Ja osobiście podpisuję się pod tym, co Pani pisze: nie da się zmierzyć duszy, ponieważ jest ona substancjalna, nadaje ciału "ciałowatość", człowiekowi zaś "człowiekowatość"


- Natalia - 28-11-2006 23:47

Tzn. dusza jest, jak najbardziej... tylko nie można powiedzieć, że znajduje się w ciele człowieka, bo nie można okreslić jej położenia jako takiego... chyba o to księdzu na etyce chodziło :wink:


- Ks.Marek - 29-11-2006 00:01

Oczywiście. Tak tylko pościemniałem. Dusza tworzy człowieka, to możemy o niej powiedzieć. Jest niewątpliwie związana z ciałem, skoro nadaje mu człowiekowatość. Ale gdzie ta dusza jest, to sam Pan Bóg wie.
Taki np Kartezjusz, o ile pamietam, umieszczał duszę w szyszynce


- m... - 29-11-2006 12:30

Słyszałam,że dusza jest połączona z ciałem cieniutką nitką.I w momencie śmierci ta niteczka zostaje przerwana.Dusza wtedy :aniol: :papa: ulatuje a reszta zostaje.


- Offca - 29-11-2006 16:09

A ja słyszałam, że po śmierci każdy człowiek traci 21 gramów ze swej ogólnej wagi ciała. Lekarze nie wiedzą dlaczego. Niektórzy powiadają, że to właśnie dusza tyle waży Uśmiech


- Ks.Marek - 30-11-2006 10:24

Offca napisał(a):A ja słyszałam, że po śmierci każdy człowiek traci 21 gramów ze swej ogólnej wagi ciała. Lekarze nie wiedzą dlaczego. Niektórzy powiadają, że to właśnie dusza tyle waży
Film taki był "21 gram" z Torresem w jednej z głównych ról. Ale to tylko film i teorie. Nie uważam, by można mówić w tych kategoriach o ludzkiej duszy. To jest rzeczywistość nie podlegajaca normom ni opisom świata materialnego.


- to Ja :) - 30-11-2006 17:30

No dobrze, dusza nie ma pojemności ale jak wytłumaczyć np. tzw. duszenie się/stłamszenie duszy :?: przecież jakby była bezgraniczna to by człowiek nie odczuwał takich dolegliwości, albo przecież się mówi "dusza mnie gniecie" a jakby było wolne miejsce to by się gdzieś ten ciężar chyba przerzuciło czy coś :-k


- Offca - 30-11-2006 17:35

Ks.Marek napisał(a):Ale to tylko film i teorie.
Niby tak, ale podobno naprawdę zaraz po śmierci człowiek traci 21 gramów. Gdzieś tak słyszałam. Na ile w tym prawdy nie wiem. Może to po prostu jakieś "wierzenia ludowe".


- Annnika - 30-11-2006 17:37

Nawet jak traci to może mieć 1000 000 wyjaśnienń prawdziwych Oczko

A ja się przychylam do opinii x.Marka - duszy nie mierzy sie ludzką miarą Oczko