Forum Ewangelizacyjne e-SANCTI.net
Krzyż w miejscach publicznych - Wersja do druku

+- Forum Ewangelizacyjne e-SANCTI.net (http://e-sancti.net/forum)
+-- Dział: Religia w Świecie (/forumdisplay.php?fid=4)
+--- Dział: Pozostałe (/forumdisplay.php?fid=25)
+--- Wątek: Krzyż w miejscach publicznych (/showthread.php?tid=1848)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14


- Offca - 19-12-2006 00:16

Ks.Marek napisał(a):Nie jest łatwo dziś świadczyć o Panu Bogu wprost, bez ścieżek okrężnych.
Doskonale znam to z autopsji, ale baaaardzo powoli uczę się tej sztuki. Trudne to, ale chyba ważniejsze zbawienie niż paplanina ludzi. Grunt, żeby nie poprzestawać tylko na wywieszaniu krzyży na ścianach.


- TOMASZ32-SANCTI - 19-12-2006 01:03

No tak, trzeba jeszcze wiedzieć czym jest krzyż dla chrześcijanina i rozumieć sens obrony tego symbolu chrześcijaństwa, gdyż iinaczej może słuzyc tylko jako ozdoba na ścianie w domu, szkole czy w innych miejscach i wtedy rzeczywiście nie będzie różnicy w tym czy on jest czy go nie ma. Świadczyć o Bogu to też bronic podstaw naszej wiary i symboli naszej wiary, krzyż należy do tych podstawowych symboli, więc powinno się go bronić, aby był świadectwem naszej wiary, wiary naszego kraju, za który jesteśmy odpowiedzialni.

Pozdrawiam


- Polak06 - 23-12-2006 19:33

oczywiście krzyż nie powinien wisieć byle gdzie,a zwłaszcza w szkole i innych takich miejscach. Jeżeli go szanujecie to przecież właśnie dla takich symboli budujecie kościoły i to wy chcecie aby to było jakieś specjalne miejsce.Czym jeżeli nie symbolami ma się wyróżniać wasze miejsce kultu od innych zwyłych miejsc.Tak krzyż jest czymś specjalnym w waszej religi ,powinniście go szanować a nie za namową kogoś komu na tym zależy wieszać go byle gdzie NP: sejm ,klasa w szkole .Nie wiem co jeszcze wymyślicie w imię wiary.Nie dajcie sobie wmówić, że w ten sposób go bronicie moim zdaniem go poniżacie

[ Dodano: Sob 23 Gru, 2006 18:37 ]
no i życzę wszystkim WESOŁYCH ŚWIĄT , dużo zdrowia


- ddv - 24-12-2006 02:08

Kryż w miejscach publicznych ma zasdaniczo dwa zadania:
1. Przypominać mnam o tym, co i Kogo wyznajemy
2. jest swoistym "wyznaniem wiary " - m.in. przyznaniem się do zasda, które winniśmy przstrzegać


- Jólka - 01-02-2007 21:34

moi uczniowie czesto zwracaja mi uwage na to, ze w sali w ktorej mamy lekcje (spaceruje po roznych salach w szkole) nie ma krzyża. nie jest tak we wszystkich salach, ale w niektorych. wyglada na to ze dla niektorych uczniow krzyz w sali w ktorej maja religie wydaje sie byc rzecza nieodlaczna i potrzebna.


- czarek - 02-02-2007 00:45

Oooo tak Uśmiech Mi również czesto brakuje krzyża w klasie (szczególnie przed sprawdzianami :diabelek: ).... A najlepszy motyw jest kiedy krzyż nie wisi w sali ktorej mamy religie :roll: :|


- Jólka - 02-02-2007 00:48

no wlasnie ja tak mam, nie mam stalej sali w ktorej mam lekcje tylko chodze po roznych, a jak wczesniej wspominalam nie w kazdej sali hjest krzyz. no i wlasnie powstaje problem, zawsze na poczatku lekcji sie modlimy, a jak tu sioe modlic jak krzyza brak?


- msg - 20-02-2007 18:51

Julia napisał(a):a jak tu sioe modlic jak krzyza brak?
normanie??

Właśnie zauważyłem, że u mnie w pracy w każdym pokoju jest krzyż, ale nie uważam żeby do modlitwy był on niezbędny. Na pewno jest niezmiernie pomocny, ale jakby nie było modlimy się do Boga (najogólniej rzecz ujmując), a nie do krzyża


- Ela - 21-02-2007 02:20

msg napisał(a):Właśnie zauważyłem, że u mnie w pracy w każdym pokoju jest krzyż

ale masz dobrze..

u mnie w pracy to tylko mozna sobie cichutko pomyslec o krzyzu.
ale za to na swoim biurku mam Obrazek Matki Boskiej Czestochowskiej, nikt nic nie moze mi powiedziec, bo jesli jedni maja zdjecia swoich najblizszych to ja zawsze tez moge miec podobizne osoby mi bliskiej....


- Helmutt - 21-02-2007 07:05

Nie żyjemy w państwie wyznaniowym, konstytucja gwarantuje nam swobody religijne (przynajmniej oficjalnie), więc uważam, że nie powinno się wieszac krzyży w miejscach typu urzędy, szkoły itp. Oczywiście, jesli taka szkoła czy urząd czy biuro jest niepubliczne - no to inna sprawa - mogą sobie wieszać co im się podoba.

Krzyż powieszony nad drzwiami w PAŃSTWOWYM urzędzie czy szkole - jest wg mnie sygnałem "Tu preferowana jest religia chrześcijańska a inym wara", co kłóci się z ideą państwa neutralnego światopoglądowo jakim Polska jeszcze mieni się być konstytucjonalnie.

Ja osobiście już się o te krzyże nie czepiam, nauczyłem się w ogóle nie zwracać na nie uwagi, traktowac je jako "wystrój otoczenia", że tak powiem - ale wiem, że jest mnóstwo ludzi dla któych jest to ważne. Zrozumcie ich - jak Wy byście się czuli, gdy wchodzicie gdzieś do urzędu cos załatwić a tam na ścianie symbol masonów, albo odwrócony krzyż, albo cytat z koranu? Co najmniej niesmacznie, prawda?


- Ks.Marek - 21-02-2007 09:10

DARTH_HELMUTH napisał(a):Nie żyjemy w państwie wyznaniowym
Koledzy z Ateista.pl twierdzą inaczej :mrgreen:

[ Dodano: Sro 21 Lut, 2007 08:12 ]
DARTH_HELMUTH napisał(a):Krzyż powieszony nad drzwiami w PAŃSTWOWYM urzędzie czy szkole - jest wg mnie sygnałem "Tu preferowana jest religia chrześcijańska a inym wara", co kłóci się z ideą państwa neutralnego światopoglądowo jakim Polska jeszcze mieni się być konstytucjonalnie.
Sorry, ale nawet tyłek każdy ma swój kształt i właściwości. Więc jak mozna mówic o państwie neutralnym światopoglądowo?

A co do sygnału przez ciebie odbieranego - bardzo słusznie. Odbierasz bez zakłóceń :mrgreen:


- Helmutt - 21-02-2007 11:17

Ks.Marek napisał(a):
DARTH_HELMUTH napisał(a):Nie żyjemy w państwie wyznaniowym
Koledzy z Ateista.pl twierdzą inaczej :mrgreen:
Z nimi już dawno się przestałem identyfikować. Zresztą nie muszę śpiewać jak mi ateiści.pl zagrają. Ośmielę się mieć takie coś (zanikające już w tym kraju) jak Własne Zdanie Uśmiech

Cytat:[ Dodano: Sro 21 Lut, 2007 08:12 ]
DARTH_HELMUTH napisał(a):Krzyż powieszony nad drzwiami w PAŃSTWOWYM urzędzie czy szkole - jest wg mnie sygnałem "Tu preferowana jest religia chrześcijańska a inym wara", co kłóci się z ideą państwa neutralnego światopoglądowo jakim Polska jeszcze mieni się być konstytucjonalnie.
Sorry, ale nawet tyłek każdy ma swój kształt i właściwości. Więc jak mozna mówic o państwie neutralnym światopoglądowo?
Ja to tak rozumiem, że w państwie "neutralnym" wszystkie wyznania i religie mają równy status, żadna nie jest "wyznaniem państwowym", żadna nie jest preferowana, żadna religia nie jest "wciskana na siłę" ludności. No u nas jest z tym różnie, Konkordat, szczodre dotacje z kieszeni państwa na różne mniej lub bardziej potrzebne inwestycje kościelne - cóż, trudno, taka mentalność, chcą się hierarchii przypodobac - ich sprawa, oby się na tym nie przeliczyli (casus SLD). Gorzej tylko, że wszyscy - katolicy, jehowcy i ateiści za to płacą z własnej kieszeni...
Ja dopóty będę twierdził, że u nas nie ma państwa wyznaniowego - dopóki w niedzielny poranek drzwiach moich nie stanie uzbrojona bojówka z wymierzonymi we mnie pistoletami każąc mi iść natychmiast do kościoła.

Cytat:A co do sygnału przez ciebie odbieranego - bardzo słusznie. Odbierasz bez zakłóceń :mrgreen:
A jaki sygnał masz na myśli?


- Ks.Marek - 21-02-2007 11:54

jam napisał(a):A co do sygnału przez ciebie odbieranego - bardzo słusznie. Odbierasz bez zakłóceń :mrgreen:
DARTH_HELMUTH napisał(a):A jaki sygnał masz na myśli?
A o ten:
DARTH_HELMUTH napisał(a):Krzyż powieszony nad drzwiami w PAŃSTWOWYM urzędzie czy szkole - jest wg mnie sygnałem "Tu preferowana jest religia chrześcijańska a inym wara"



- Helmutt - 21-02-2007 12:02

Ks.Marek napisał(a):
jam napisał(a):A co do sygnału przez ciebie odbieranego - bardzo słusznie. Odbierasz bez zakłóceń :mrgreen:
DARTH_HELMUTH napisał(a):A jaki sygnał masz na myśli?
A o ten:
DARTH_HELMUTH napisał(a):Krzyż powieszony nad drzwiami w PAŃSTWOWYM urzędzie czy szkole - jest wg mnie sygnałem "Tu preferowana jest religia chrześcijańska a inym wara"
No to czas zacząć się bać.... Uśmiech


- Ks.Marek - 21-02-2007 12:08

DARTH_HELMUTH napisał(a):No to czas zacząć się bać....
Owszem:
Hiob 37,22 napisał(a):Z północy przychodzi blask złoty, to Boga straszliwy majestat.
Psalm 99,3 napisał(a):Niech wielbią imię Twoje wielkie i straszliwe: ono jest święte.
Ks. Wyjścia 15,11 napisał(a):Któż jest pośród bogów równy Tobie, Panie, w blasku świętości, któż Ci jest podobny, straszliwy w czynach, cuda działający!