Forum Ewangelizacyjne e-SANCTI.net
Katolik-z czym się wam kojarzy to słowo? - Wersja do druku

+- Forum Ewangelizacyjne e-SANCTI.net (http://e-sancti.net/forum)
+-- Dział: Religia w Świecie (/forumdisplay.php?fid=4)
+--- Dział: Ekumenizm (/forumdisplay.php?fid=42)
+--- Wątek: Katolik-z czym się wam kojarzy to słowo? (/showthread.php?tid=1893)

Strony: 1 2 3 4


Katolik-z czym się wam kojarzy to słowo? - darius - 23-12-2006 12:20

Jest temat protestant z czym wam sie kojarzy wiec chce sie dowiedzieć z czym wam sie kojarzy -[scroll]katolik[/scroll]


- Ks.Marek - 23-12-2006 13:12

Z greckiego καθολικος, katholikos – powszechny. Oznacza to, iż każdy, kto wierzy w jeden, święty, powszechny i apostolski Kościół - zgodnie z artykułami wiary wyznawanej w credo nicejsko-konstantynopolitańskim, ten przynależy do Kościoła Katolickiego.


- darius - 23-12-2006 14:53

wiem co oznacza to słowo lecz mi chodzi o skojarzenia z tym słowem

[ Dodano: Sob 23 Gru, 2006 13:54 ]
mi naprzyklad słowo katolik kojarzy sie z babcia w bereciku z mocherka


- Offca - 23-12-2006 15:21

Mnie się z niczym nie kojarzy. Może dlatego, że nim jestem.


- Ks.Marek - 23-12-2006 22:54

darius napisał(a):mi na przyklad słowo katolik kojarzy sie z babcia w bereciku z mocherka

A mnie kojarzy się pytanie o skojarzenia z katolicyzmem zawzięta mina tych, którzy uważają, że są prze-Mądrzy


- ddv - 25-12-2006 19:46

A ja jestem ciekaw co tak czepiają się starszych babć ?
Dlatego, że mocno wierzą czy też dlatego, że czasem bywają nieco zgryźliwe ?
Oj, człowieku sam nie wiesz jaki będziesz na starość - bylebyś tylko nie był tak zgryźliwy jak te babcie ... A możesz być o wiele gorszym ... Smutny


- Natalia - 25-12-2006 19:56

A propos, jest wiele babć chodzących w moherowych beretach a mających z Kościołem i katolicyzmem niewiele wspólnego... i jakoś katolik z tym mi się wcale NIE kojarzy :wink:


- miasto - 26-12-2006 11:26

Ks.Marek napisał(a):Z greckiego καθολικος, katholikos – powszechny. Oznacza to, iż każdy, kto wierzy w jeden, święty, powszechny i apostolski Kościół - zgodnie z artykułami wiary wyznawanej w credo nicejsko-konstantynopolitańskim, ten przynależy do Kościoła Katolickiego.

czy każdy, kto "przynależy do Kościoła Katolickiego" jest katolikiem?

zawsze uważałem, że protestanci są katolikami Uśmiech


- Ajfen - 26-12-2006 12:33

A mi się słowo katolik kojarzy przede wszystkim z uznaniem papieża Uśmiech z reformami, z powszechnym oburzeniem na dźwięk tego słowa, z określeniem "niedzielny katolik" i to już chyba wszystko...


- Bl4ck_St4r - 26-12-2006 15:12

mi z katem KATolikJęzyk


- Ks.Marek - 27-12-2006 01:34

miasto napisał(a):zawsze uważałem, że protestanci są katolikami
Może nie tyle są, ile raczej nimi być mogą


- miasto - 27-12-2006 09:52

Ks.Marek napisał(a):
miasto napisał(a):zawsze uważałem, że protestanci są katolikami
Może nie tyle są, ile raczej nimi być mogą

wedle Twojej własnej definicji podanej powyżej zdecydowanie i bezwarunkowo

więc może raczej ta definicja posiada jakiś feler?


- Ks.Marek - 27-12-2006 10:06

miasto napisał(a):wedle Twojej własnej definicji podanej powyżej zdecydowanie i bezwarunkowo SĄ
więc może raczej ta definicja posiada jakiś feler?
Heh, no to może tak: trzeba by uważnić Wasze bycie w Kościele. Bo jakby nie patrzeć, za wiarą "w jeden, święty, powszechny i apostolski Kościół" stoi również podpisanie się pod dogmatami Kościoła a z tego co wiem, Tomku, z tym bedzie trudność, prawda?


- miasto - 27-12-2006 10:33

Ks.Marek napisał(a):Heh, no to może tak: trzeba by uważnić Wasze bycie w Kościele.
jesłi posiadasz w parafialnej bibliotecze Księga Życia, i masz uprawnienia do wpisywani do niej imion to bardzo proszę Uśmiech

Cytat:Bo jakby nie patrzeć, za wiarą "w jeden, święty, powszechny i apostolski Kościół" stoi również podpisanie się pod dogmatami Kościoła a z tego co wiem , Tomku, z tym bedzie trudność, prawda?

tak
ponieważ Powszechny i Apostolski Kościół nie ustanawia żadnych dogmatów,
ustanawiają je tylko niektóre instytucjonalne odłamy i frakcje

dlatego definiowanie wiary w Kościół przez uznawanie dogmatów których ów Kościół nie ustanawia jest bez sensu, prawda? Uśmiech


- Ajfen - 27-12-2006 10:58

Cytat:dlatego definiowanie wiary w Kościół przez uznawanie dogmatów których ów Kościół nie ustanawia jest bez sensu, prawda?

Nieprawda. Nieprawda. Po trzykroć nieprawda. Dogmat jest potrzebny skarbie, żeby uniknąć relatywizmu w wyznawaniu wiary. A wiarę definiuje się dogmatami po to, żeby uniknąć rozłamów w POWSZECHNYM KOŚCIELE.
Bez urazy, ale nie uznanie dogmatów to nie w porządku. Np jeśli by nie było dogmatu o tym, że jest jeden Bóg w trzech osobach, to bym sobie bezkarnie przyjął, że Chrystus był krasnalem ogrodowym, bo mi wolno. Dogmaty są potrzebne i tyle.