Forum Ewangelizacyjne e-SANCTI.net
Preambuła unijnej konstytucji a odniesienie do Boga. - Wersja do druku

+- Forum Ewangelizacyjne e-SANCTI.net (http://e-sancti.net/forum)
+-- Dział: Chrześcijanie w Internecie (/forumdisplay.php?fid=7)
+--- Dział: Ciekawe Tematy (/forumdisplay.php?fid=27)
+--- Wątek: Preambuła unijnej konstytucji a odniesienie do Boga. (/showthread.php?tid=1944)

Strony: 1 2


Preambuła unijnej konstytucji a odniesienie do Boga. - Polonium - 18-01-2007 13:04

Oto preambuła unijnej konstytucji:

Cytat:INSPIROWANI kulturowym, religijnym i humanistycznym dziedzictwem Europy, z którego wynikają powszechne wartości, stanowiące nienaruszalne i niezbywalne prawa człowieka, jak równie wolność, demokracja, równość oraz państwo prawne,

WIERZĄC, że Europa, zjednoczona po gorzkich doświadczeniach zamierza wciąż podążać drogą cywilizacji, postępu i dobrobytu, dla dobra wszystkich jej mieszkańców, także tych najsłabszych i najbardziej poszkodowanych; że zamierza pozostać kontynentem otwartym na kulturę, wiedzę i postęp społeczny; oraz że zamierza pogłębiać demokratyczny charakter i przejrzysto swojego życia publicznego, a także dążyć do pokoju, sprawiedliwości i solidarności na świecie,

PRZEKONANI, że narody Europy, pozostając dumne ze swojej tożsamości narodowej i historii, zdecydowane są pokona dawne podziały oraz, zjednoczone jeszcze silniej, ukształtować wspólną przyszłość,

PRZEKONANI, że ,,zjednoczona w różnorodności" Europa daje im najlepszą możliwość dalszego prowadzenia, w poszanowaniu praw każdej jednostki i że świadomością odpowiedzialności wobec przyszłych pokoleń i naszej Planety, ogromnego przedsięwzięcia, które uczyni ją uprzywilejowanym obszarem ludzkiej nadziei,

ZDECYDOWANI kontynuować dzieło dokonane w ramach Traktatów ustanawiających Wspólnoty Europejskie i Traktatu o Unii Europejskiej poprzez zapewnienie ciągłości dorobku wspólnotowego,


WDZIĘCZNI członkom Konwentu Europejskiego za przygotowanie projektu niniejszej Konstytucji w imieniu obywateli i państw Europy,

Co o tym sądzicie,co trzeba zmienić?


- Ks.Marek - 19-01-2007 05:32

Cytat:Co o tym sądzicie,co trzeba zmienić?
Najlepiej wszystko...


- Lukasz R - 21-01-2007 09:25

Myślę, że bardzo ładna preambuła. Wspomina o czym powinna wspominać, myślę, że nikt nie powinien czuć się nią dyskryminowany.
Mógłby mi ktoś jednak powiedzieć, po co katolikowi odniesienie do Boga w preambule?


- Zban - 21-01-2007 16:45

No coś takiego. Witaj Łukaszu! Jednak moim przeznaczeniem chyba jest pisanie wespół z wami. :twisted:


- Ela - 21-01-2007 18:09

Lukasz R napisał(a):Myślę, że bardzo ładna preambuła. Wspomina o czym powinna wspominać, myślę, że nikt nie powinien czuć się nią dyskryminowany

W Kanadzie tez nie powinno byc dyskryminacji, a tym czasem my katolicy nie mozemy w pracy oficjalnie mowic "Merry CHristmas" ale mozemy "Season Greeting" :roll:


- Lukasz R - 21-01-2007 18:23

Zban napisał(a):No coś takiego. Witaj Łukaszu! Jednak moim przeznaczeniem chyba jest pisanie wespół z wami. :twisted:

To chyba skutek tego, że świat jest bardzo mały Oczko

Cytat:W Kanadzie tez nie powinno byc dyskryminacji, a tym czasem my katolicy nie mozemy w pracy oficjalnie mowic "Merry CHristmas" ale mozemy "Season Greeting" :roll:

Nie można przesadzać ani w jedną ani w drugą stronę. A bezpośrednie odniesienie do Boga, byłoby taką przesadą, tak jak jest nią brak możliwości mówienia "Merry Christmas"


- Polonium - 22-01-2007 18:21

Łukasz R. napisał:
Cytat:A bezpośrednie odniesienie do Boga, byłoby taką przesadą, tak jak jest nią brak możliwości mówienia "Merry Christmas"

A komu by przeszkadzało to bezpośrednie odniesienie? Raczej chyba przeciwnikom ekumenizmu,wojującym ateistom i wrogom Kościoła.Przecież byddyści i hinduiści nie obraziliby się.Mowa tu o odniesieniu do Boga - Stwórcy wszystkich ludzi,bez wyjątku.


- Lukasz R - 23-01-2007 09:54

Tylko, że warto zauważyć, że są nie ludzie którzy w to N I E wierzą. A preambuła ma być w imieniu WSZYSTKICH prawda?


- Polonium - 23-01-2007 16:35

Łukasz napisał:
Cytat:A preambuła ma być w imieniu WSZYSTKICH prawda?

Zgadza się.Preambuła w imieniu wierzących i niewierzących.Ale przecież każdy podlega przykazaniom Dekalogu i każdy został stworzony,więc komu przeszkadza bezpośrednie odniesienie do Boga? Odpowiedź jest tylko jedna:lęk przed odpowiedzialnością.W końcu to Europa - ogromny kontynent.


- Lukasz R - 23-01-2007 17:25

Każdy podlega przykazaniom dekalogu... Sebastiano, są ludzie którzy nie wierzą w to, że komuś lub czemuś podlegają, albo są ludzie którzy wierzą w istnienie Boga, ale nie wierzą, że ingeruje on w losy świata. Katolicyzm to tylko jeden z poglądów. JEDEN Z POGLąDóW. Dlaczego ma on być faworyzowany na tle innych? Dlaczego nie napiszemy w preambule, że wszyscy odpowiemy przed zielonym królikiem, chociaż pan X tak wierzy?

Problem leży u Ciebie w chłodnym spojrzeniu na Twoją wiarę. Ty jedynie wierzysz, że ktoś został stworzony przez Boga. On może w to nie wierzyć i wasze poglądy się równoważą, bo żadnego z nich nie jesteście w stanie udowodnić.


- Ks.Marek - 23-01-2007 18:14

Lukasz R napisał(a):Sebastiano, są ludzie którzy nie wierzą w to, że komuś lub czemuś podlegają
Na szczęście sądy i kodeks karny ich postępowanie weryfikuje i traktuje czasem penitencjarnie.
Lukasz R napisał(a):EDEN Z POGLąDóW. Dlaczego ma on być faworyzowany na tle innych?
Człowieku! Chodzi o chrześcijaństwo, nie zaś o chrześcijańską denominację.


- Lukasz R - 23-01-2007 20:09

Cytat: Na szczęście sądy i kodeks karny ich postępowanie weryfikuje i traktuje czasem penitencjarnie.

Niech ksiądz z łaski swojej nie przyrównuje jednego z tysięcy obiektu wierzeń, do sądów i kodeksów karnych.

Cytat:Człowieku! Chodzi o chrześcijaństwo, nie zaś o chrześcijańską denominację.

Chrześcijaństwo jest jedną z wielu religii. Zaprzeczy ksiądz?
Są ludzie którzy nie wierzą w tą religię. Zaprzeczy ksiądz?
Preambuła powinna być w imieniu wszystkich ludzi o zdrowych zmysłach. Zaprzeczy ksiądz?
A więc powinna być neutralna światopoglądowo. Nie odnosić się i nie wmawiać prawdziwości żadnego kultu religijnego (no i oczywiście mu nie przeczyć). Prawda?


- Ks.Marek - 23-01-2007 21:02

Krótko raz jeszcze powtórzę: chrześcijaństwo wywarło istotny wpływ na kulturę europejską. Jest zatem uprawnionym, aby preambuła ustawy zasadniczej UE rozpoczynała się w Imie Trójcy Przenajświętszej.


- heysel - 24-01-2007 00:39

Ks.Marek napisał(a):chrześcijaństwo wywarło istotny wpływ na kulturę europejską.
Nikt tego nie dementuje, ale to uprawnia tylko do napisania o chrześcijańskich wartościach lub korzeniach współczesnej Europy.
Ks.Marek napisał(a):Jest zatem uprawnionym, aby preambuła ustawy zasadniczej UE rozpoczynała się w Imie Trójcy Przenajświętszej.
Idąc tym tropem można też napisać w preambule o panteonie bóstw grecko-rzymskich, światowidzie, odynie i paru innych typkach. A co z tymi, którzy nie wierzą w Trójcę św. ? Dla nich takie wezwanie będzie pustymi słowami.


- Lukasz R - 24-01-2007 09:06

Ks.Marek napisał(a):Krótko raz jeszcze powtórzę: chrześcijaństwo wywarło istotny wpływ na kulturę europejską. Jest zatem uprawnionym, aby preambuła ustawy zasadniczej UE rozpoczynała się w Imie Trójcy Przenajświętszej.

Kultura pogańska (starogrecka, starorzymska) również wywarła istotny wpływ na kulturę europejską, czy to uprawnia by preambuła zaczynała się "W imię Zeusa gromowładnego"? Preambuła to nie jest spis zasług, to jest wstęp, do Konstytucji, pod którą każdy człowiek o zdrowych zmysłach powinien móc się podpisać. Ja bym się pod konstytucją z zawołaniem "W imię Trójcy Przenajświętszej" nie podpisał, bo nie wzywam Trójcy w żadnej sytuacji z jednego prostego powodu: ja w nią nie wierzę.