Forum Ewangelizacyjne e-SANCTI.net
Liturgia Godzin - Wersja do druku

+- Forum Ewangelizacyjne e-SANCTI.net (http://e-sancti.net/forum)
+-- Dział: Religia w Świecie (/forumdisplay.php?fid=4)
+--- Dział: Liturgia (/forumdisplay.php?fid=36)
+--- Wątek: Liturgia Godzin (/showthread.php?tid=1979)



Liturgia Godzin - Slawek - 28-01-2007 20:25

Witam.
Poszukuję nagrań w jakiejkolwiek postaci melodii Liturgii Godzin. Mam nuty, ale (wstyd się przyznać) nie umiem ich czytać. Próby przeniesienia nut do GuitarPro kończą się fiaskiem. Czy ktoś pomoże? Z góry Bóg zapłać.


- Marciniak - 29-01-2007 18:19

improwizacja jest matką sztuki Oczko


- Adam - 21-03-2011 19:47

A skoro już mowa o Liturgii Godzin ( czy choćby jej soft - wersji - Godzinek ) to chciałbym zadać pytanie - o której godzinie odmawia się Jutrznię i Prymę ?
Bo z tego co zdołałem się dowiedzieć o Jutrznię powinno się odmawiać o wschodzie Słońca a Prymę o szóstej rano. Ale co w sytuacji, gdy wschód Słońca jest po Prymie ? Albo właściwe godziny prawie na siebie się nakładają ?


- bashca - 27-03-2011 19:16

to nie jest takie istotne kiedy odmawiasz Oczko my jutrznię zmawiamy nawet po 12 , po prostu zawsze przed wspólnym śniadaniem a z tym różnie wychodzi zwłaszcza w niedziele kiedy wszyscy śpia do oporu . Przed snem z kolei niby komplete się odmawia, ale my zawsze nieszpory zmawiamy


- Adam - 04-04-2011 22:13

A czym różnią się poszczególne rodzaje Brewiarza ? Czym się różni Brewiarz dla świeckich a co to jest wydanie skrócone ?


- spioh - 05-04-2011 14:36

ilością "godzin", różnorodnością tekstów (np. osobne/dodatkowe teksty na wspomnienia czy święta poszczególnych świętych).
np. w brewiarzu dla świeckich masz wezwanie, jutrznię, nieszpory i kompletę.
w brewiarzu dla sióstr zakonnych masz np. dodatkowo jeszcze psalmodię do godziny czytań (ale nie ma tekstów czytań), modlitwę przedpołudniową, południową i popołudniową.
a w kapłańskim jest najpełniejsza wersja.

nie wiem czym się różni wersja skrócona od brewiarza dla świeckich.


- Kyllyan - 10-04-2011 18:11

"Właściwym" brewiarzem jest pełne, czterotomowe wydanie, zawierające wszystkie teksty. Taki pełny Brewiarz, zobowiązane są odmawiać osoby duchowne. Osoby świeckie nie są zobowiązane do odmawiania Brewiarza. Mogą zatem oczywiście odmawiać Brewiarz w pełnej wersji, ale mogą również odmawiać dowolnie przez siebie wybrane jakieś jego części. I dla osób świeckich właśnie wydawane są różne, skrócone jego wersje.


- Dawid - 11-04-2011 19:38

Cytat:I dla osób świeckich właśnie wydawane są różne, skrócone jego wersje.

Jeśli chodzi o Brewiarz - skrócony wyd. Pallotinium - to różni się od tradycujnego, 4-tomowego bardzo nieznacznie...

Jeśli chodzi o inne wersje, zazwyczaj pozbawione są one całkowicie Godziny Czytań oraz wspomnień świętych i błogosławionych Kościoła na dany dzień, czy odpowiednich modlitw okresowych etc.


- Kyllyan - 30-04-2011 05:20

Adam napisał(a):A skoro już mowa o Liturgii Godzin ( czy choćby jej soft - wersji - Godzinek ) to chciałbym zadać pytanie - o której godzinie odmawia się Jutrznię i Prymę ?
Bo z tego co zdołałem się dowiedzieć o Jutrznię powinno się odmawiać o wschodzie Słońca a Prymę o szóstej rano.
To tylko wtedy tak jest gdy dzień ma dokładnie 12 godzin ;-)
Praktycznie jest tak, że - gdy chcemy odmawiać wszystkie części i być hiper poprawni - o wschodzie słońca odmawiamy jutrznię, a w południe sekstę. Następnie czas miedzy wschodem słońca, a sekstą dzielimy na trzy odcinki. Na koniec pierwszego omawiamy prymę, a na koniec drugiego tercję.
Dla przykładu dzisiaj:
- 5.12 - jutrznia
- 7.30 - pryma
- 9.50 - tercja
- 12.00 - seksta :aniol: :diabelek:

[ Dodano: Sob 30 Kwi, 2011 15:15 ]
Śpieszyłem sie rano na trening i namieszałem. Ponieważ edytować nie mogę, to errata ;-)
Przyzwyczajeni jesteśmy, że dobę dzielimy na 24 równe godziny. Ale nie zawsze tak było. Drzewiej osobno dzielono dzień i osobno noc. Każde na 12 części. Łatwo zauważyć, że latem godziny dnia były dłuższe niż godziny nocy, a zimą odwrotnie. jedno było niezmienne. Południe i północ, które występowały w środku: między wschodem, a zachodem słońca. Natomiast czas między wschodem a zachodem dzielono na 12 równych części. Więc dzisiaj godzina dnia miała by około 69-70 minut. Więc czas na prymę to by była godz 6.30 a na tercję 8.40. Ale to tylko taka historyczna ciekawostka.