Forum Ewangelizacyjne e-SANCTI.net
"Alleluja" w Wielkim Poście - Wersja do druku

+- Forum Ewangelizacyjne e-SANCTI.net (http://e-sancti.net/forum)
+-- Dział: Religia w Świecie (/forumdisplay.php?fid=4)
+--- Dział: Nasza wiara (/forumdisplay.php?fid=15)
+--- Wątek: "Alleluja" w Wielkim Poście (/showthread.php?tid=2082)



"Alleluja" w Wielkim Poście - Myszkunia - 06-03-2007 13:32

Wielki Post. Kiedyś myślałam,że w tym czasie nie śpiewa się "alleluja". Potem ktoś wyjaśnił,że to w liturgii w tym czasie nie ma śpiewu " alleluja". A wczoraj na mszy w pieśni pojawiło się. Czy moje wiadomości są nieprawdziwe?
I w ogóle, co oznacza słowo "alleluja"?


- Ks.Marek - 06-03-2007 15:58

Myszkunia napisał(a):"alleluja"

pochodzi od hebrajskiego Hallelujah= Hall(Chwała)+El (Bóg) + jah(skrót od Jahwe) czyli: Chwalmy Boga Jahwe.


- Daidoss - 06-03-2007 18:53

Myszkunia napisał(a):A wczoraj na mszy w pieśni pojawiło się. Czy moje wiadomości są nieprawdziwe?
Może organista nie potrafi dokonac prawidłowego wyboru pieśni zgodnie z okresem panującym w Kościele :?:


- Myszkunia - 07-03-2007 15:38

Daidoss napisał(a):Może organista nie potrafi dokonac prawidłowego wyboru pieśni zgodnie z okresem panującym w Kościele
Może. A może po prostu zdecydowały względy osobiste ( pokłócił się z kimś,np. z księzdem) To jednak oznacza,że rzeczywiście nie powinno się używać "alleluja" w liturgii.
Ciekawi mnie jeszcze, czy można wymawiać to słowo zgodnie z pochodzeniem, a mianowicie
Ks.Marek napisał(a):Hallelujah



- Mnichu - 12-03-2007 23:59

Myszkunia napisał(a):Ciekawi mnie jeszcze, czy można wymawiać to słowo zgodnie z pochodzeniem, a mianowicie
Ale o jaką sytuację Ci chodzi? Przecież wymawiać możesz słowa jakie tylko chcesz i kiedy chcesz.


- Myszkunia - 13-03-2007 11:46

Mnichu napisał(a):Ale o jaką sytuację Ci chodzi? Przecież wymawiać możesz słowa jakie tylko chcesz i kiedy chcesz.
uznaję,że można. Chodziło mi o wszelkie sytuacje poza liturgią, np. w rozmowie. Wyraz "hallelujah" w ustach niektórych osób ma ciekawą wymowę, po prostu nieźle brzmi. (Kiedyś jeden facet właśnie w ten sposób go wymawiał) Uśmiech
Pewnie myślałeś,że powód jest poważniejszy :?: :oops:


- Mnichu - 14-03-2007 14:43

Ks.Marek napisał(a):Pewnie myślałeś,że powód jest poważniejszy?
Racja, myślałem ze powód jest jakiś wyższej rangi. No to chyba już wyjaśniliśmy sobie Uśmiech


- Myszkunia - 16-03-2007 11:31

No to teraz mnie zaciekawiłeś.
Jaki miałeś powód na myśli?