Forum Ewangelizacyjne e-SANCTI.net
W Polsce nie może być dobrze - Wersja do druku

+- Forum Ewangelizacyjne e-SANCTI.net (http://e-sancti.net/forum)
+-- Dział: Inne tematy (/forumdisplay.php?fid=5)
+--- Dział: Wolne forum (/forumdisplay.php?fid=20)
+--- Wątek: W Polsce nie może być dobrze (/showthread.php?tid=2118)

Strony: 1 2


W Polsce nie może być dobrze - Ks.Marek - 20-03-2007 09:43

Wczoraj otrzymałem pismo z ZUS-u. "Zawiadomienie o braku wpłaty". Tak jakoś wyszło, że zbyt długo zwlekałem z zapłata składki zdrowotnej, zapomniałem po prostu o niej. Spóźniłem się o jakieś 2 tygodnie.
Dziś z samego rana dzwoniłem do ZUS pod który podlegam, celem ustalenia wysokości wpłaty z tytułu odsetek. Jakież było moje zdziwienie, kiedy mi pan po drugiej stronie telefonu powiedział, że od tej mojej składki nie będzie żadnym odsetek, bo jest za niska, i za krótki czas, więc po prostu nie ma nic.
A wysłanie pisma, papier, to wszystko kosztuje. Jak zatem ma być dobrze od strony finansowej, kiedy tak lekką ręką pieniądze bez sensu sie wydaje?
Inny przykład: moi bracia bliźniacy oraz mama otrzymują rentę rodzinną. Wszelkie dokumenty z nimi związane przychodzą w 3 różnych kopertach...ZUS doskonale wie, że cała trójka mieszka pod tym samym adresem...
Jeszcze jeden: ci sami moi bracia swego czasu posiadali konto w banku. Wszelka korespondencja tez do nich przychodziła, mimo, iż bank doskonale wiedział, ze mieszkają wspólnie pod jednym adresem.


- Polonium - 20-03-2007 11:15

Trudno to opisać.Może powinno się zreformować ZUS.Też uważam,że za dużo tam biurokracji,nie mówiąc już o sądach cywilnych.


- Mnichu - 20-03-2007 11:22

A moje zdanie na ten temat jest inne. Według mnie to wszystko jest w porządku. Przecież to są pisma urzędowe, które adresowane są do konkretnych osób. Myślę, że są to konieczne (czyt. potrzebne) działania.


- Helmutt - 20-03-2007 11:41

SEBASTIANO napisał(a):Trudno to opisać.Może powinno się zreformować ZUS.Też uważam,że za dużo tam biurokracji,nie mówiąc już o sądach cywilnych.
Co? Zreformowac ZUS? A zlikwidowac tego postkomunistycznego molocha. ZUS działa na szkodę państwa, na szkodę rozwoju dobrobytu, kiedyś mój pewien znajomy ekonomista wyliczył, że na każde 100 zł z jakich okrada nas ZUS, dostaniemy kiedyś jakieś 2 zł emerytury. A gdyby uczciwie wypłacali emerytury ze składek, oczywiście pomijając różne opłaty manipulacyjne, podatki itp. to kazdy emeryt winien dostawac średnio ok 40000zł na miesiąc. A tymczasem tow. A.Wiktorow (prezesica) i jej stalinowskie przydupasy rozbijają się drogimi samochodami, jeżdżą na szkolenia na Hawaje i "pracują" w "gabinetach" opływających we wszelkie luksusy.


- Polonium - 20-03-2007 12:01

Rodzi się pytanie.Co my w tej sprawie zrobimy,a co zrobi nasz prezydent.A może zaangażują Centralne Biuro Antykorupcyjne albo zlustrują urzędników.Jeśli Rząd nie zadziała to nic się nie zmieni.


- Mnichu - 20-03-2007 12:04

Nie słyszałem jeszcze o tym, aby planowano zlikwidować ZUS. Macie jakieś informacje na ten temat?


- Ks.Marek - 20-03-2007 13:15

Helmutt napisał(a):A zlikwidowac tego postkomunistycznego molocha
ZUS powstał w Drugiej Rzeczypospolitej, kiedy odradzała się niepodległa Rzeczpospolita, a w proces narodzin tej instytucji zaangażował się sam Józef Piłsudski.

[ Dodano: Wto 20 Mar, 2007 12:17 ]
Nieco historii ZUSu


- Anonymous - 20-03-2007 13:49

Zgadzam sie z Mnichem - pisama urzedowe musza byc kierowane do konkretnych osob. Jezeli chodzi o odsetki, to nie ma sie co skarzyc - ZUS wystarczajaco duzo zabierze z naszych emerytur, spokojnie starczy na wysylanie pism, telefony, nowy budynek i wakacje dla szefostwa.


- Andr2ej - 20-03-2007 15:46

Ciekawi mnie jak jest w innych państwach. [Obrazek: zamyslony.gif]
Czy inne państwa pokomunistyczne tez maja cos podobnego jak ZUS ?
Jak państwa od dawna kapitalistyczne rozwiazały ten problem ?
A skoro go rozwiazały to dlaczego nie bierzemy od nich przykładu ?


- Anonymous - 20-03-2007 15:55

Nie trzeba szukac az za granicami naszego panstwa - otwarte fundusze emerytalne maja podobny do ZUSu cel. Roznica jest jednak taka, ze OFE sa w stanie skutecznie inwestowac pieniadze i zarabiac, a kasa w ZUSie sie rozplywa. Jest tak dlatego, ze instytucja ta jest nieudolnie zarzadzana (pewnie dlatego, ze jest panstwowa i wszyscy maja w d... czy przynosi zyski czy straty).


- Ks.Marek - 20-03-2007 16:04

Tu nie ma nic do tematu wnoszącego jeśli chodzi o OFE, czy inne bajery. Tu chodzi o prostą rzecz: po co wysyłać bezcelowe pisma?


- msg - 20-03-2007 16:09

To nie są bezcelowe pisma. Jak obywatel nie zapłacił czegoś, to zgodnie z prawem musi być wezwany do zapłaty, bo jak nie będzie i nie będzie płacił dłużej, to się (teoretycznie) może wykręcić od płacenia. A sprawa kosztów to już zupełnie co innego - dobry monitoring kosztów, to jest dosyć skomplikowane przedsięwzięcie, chociaż faktycznie przynoszący zazwyczaj spore oszczędności. Ale tak zarządza się w prywatnych firmach, w państwowych wygląda to o wiele gorzej.


- Ks.Marek - 20-03-2007 17:30

msg napisał(a):Jak obywatel nie zapłacił czegoś, to zgodnie z prawem musi być wezwany do zapłaty
Zapłaciłem, wprawdzie po czasie, ale jednak. Czy nie prościej wysłać majla - po co ZUS zbiera dane teleinfo od swych klientów?


- Annnika - 20-03-2007 18:09

No to ja mam inne zestawienie: dostali moi rodizce polecony wówczas za 5,15 zł ... w liście było pismo o zapłacenie kwoty 0,30 zł ( :!: :?: :!: ) podatku gruntowego za kawałek piwnicy, na którym stoi nasz blok... Opłata za przekaz wyniosła mnie 3,5 zł :krzywy:


- Ks.Marek - 20-03-2007 19:27

Absurd goni absurd. Rozrzutność to nasza domena.