Forum Ewangelizacyjne e-SANCTI.net
Deinococcus radiodurans - prawie jak Chuck Norris - Wersja do druku

+- Forum Ewangelizacyjne e-SANCTI.net (https://e-sancti.net/forum)
+-- Dział: Inne tematy (/forumdisplay.php?fid=5)
+--- Dział: Wiedza, nauka, filozofia. (/forumdisplay.php?fid=49)
+--- Wątek: Deinococcus radiodurans - prawie jak Chuck Norris (/showthread.php?tid=2195)



Deinococcus radiodurans - prawie jak Chuck Norris - Ks.Marek - 11-04-2007 11:36

Mikroskopijny Rambo Znalazłem te informacje przy okazji wątku o Czarnobylu. Niesamowite, jakie jeszcze tajemnice kryje świat, w którym żyjemy, poruszamy się i jesteśmy.


- Polonium - 12-04-2007 20:41

Cytat:
Cytat:Podczas kiedy człowiek umiera zwykle po otrzymaniu dawki 10 Gy, a bakterie escherichia coli znoszą 60 Gy, Deinococcus radiodurans nie robi sobie nic z 5 000 Gy. Dopiero bardzo silne napromieniowanie jednorazową dawką 15 000 Gy, może zaszkodzić rezolutnej bakterii. Nawet po tak ciężkiej próbie, aż 37% spośród niezłomnych mikrobów zachowuje zdolność do rozmnażania.

Naukowcy poddali Deinococcus radiodurans wielu "torturom", aby przekonać się jak można zabić te uparte bakterie. Mikrobom niestraszna okazała się zarówno laboratoryjna próżnia jak i wysoka temperatura, czy zamrażanie w ciekłych gazach, a nawet stężone kwasy. Niektórzy badacze postanowili wykorzystać Deinococcus radiodurans do pracy. Korzystając z inżynierii genetycznej, stworzyli mikroskopijne "potwory Frankensteina" zdolne do konsumowania rozpuszczalników, czy metali ciężkich. Celem badań było wykorzystanie żarłocznych mikrobów do utylizacji odpadów.

[Obrazek: Deinococcus_radiodurans.jpg]


- Offca - 12-04-2007 21:10

Jednym słowem, wszystko zginie, a taki kurdupel bakcyl - nic takiego nie ruszy!


- Ks.Marek - 12-04-2007 22:47

Offca napisał(a):Jednym słowem, wszystko zginie, a taki kurdupel bakcyl - nic takiego nie ruszy!
E tam. Zwykła zagotowana woda go rozwala.


- Polonium - 13-04-2007 10:22

Gdyby odpowiednio wykorzystać zdolności tych bakterii to można by pomieszkać w Czarnobylu bez skutków ubocznych.Ale cóż - nie posiadamy takiego pancerza jak te bakterie.Inżynieria genetyczna na razie nie jest w stanie powiedzieć jak uodpornić ludzi na promieniowanie.Jeśli by ten mechanizm zastosowano u człowieka to Nobel gotowy a loty w kosmos stałyby się bezpieczne nawet przy dużej aktywności słonecznej.


- Ks.Marek - 13-04-2007 12:29

SEBASTIANO napisał(a):Gdyby odpowiednio wykorzystać zdolności tych bakterii to można by pomieszkać w Czarnobylu bez skutków ubocznych
Istnieje taki gatunek bakterii, które wykorzystuje się celem oczyszczenia gleby ze skażenia ropą naftową i jej frakcjami. Niedaleko mnie jest lotnisko wojskowe. Przez długi czas ziemia tam była skażona paliwem lotniczym. Ale znalazł sie ktoś, kto wykorzystał technologie z zastosowaniem bakterii, które "pożarły" naftę. Ziemię można na nowo zagospodarować i da się ja uprawiać.


- Polonium - 13-04-2007 14:26

Nie ma to jak natura.Te bakterie to superpomysł,bo można przywrócić czystość rzekom.W Zalewie Zemborzyckim pełno bywa sinic,co uniemożliwia Lublinianom kąpiel.Może tam użyć bakterii do pomocy.


- Ks.Marek - 13-04-2007 14:28

SEBASTIANO napisał(a):Nie ma to jak natura.Te bakterie to superpomysł,bo można przywrócić czystość rzekom.W Zalewie Zemborzyckim pełno bywa sinic,co uniemożliwia Lublinianom kąpiel.Może tam użyć bakterii do pomocy.
No jest to pomysł całkiem do rzeczy. Ale jak znam życie, to ci z góry znajda 1000 i jeden pomysł na to, by sie wymigac o wykorzystania takiego rozwiązania .


- Anonymous - 13-04-2007 14:35

Niestety nauka nie jest jeszcze na etapie tworzenia bakterii o ustalonych z gory upodobaniach zywieniowych...


- Ks.Marek - 13-04-2007 14:37

Cytat:Niestety nauka nie jest jeszcze na etapie tworzenia bakterii o ustalonych z gory upodobaniach zywieniowych...
No nie wiem, ale wypadek o który pisałem wyżej (lotnisko skażone naftą), przeczy temu poglądowi kempesie.


- Anonymous - 13-04-2007 14:39

Uwazasz, ze zostal do tego celu wyhodowany przez czlowieka nowy gatunek bakterii?


- Ks.Marek - 13-04-2007 14:44

kempes napisał(a):Uwazasz, ze zostal do tego celu wyhodowany przez czlowieka nowy gatunek bakterii?
A, takich szczegółów to już nie znam. Wiem tylko tyle, ile napisałem.