Forum Ewangelizacyjne e-SANCTI.net
Wiara w Boga II - Wersja do druku

+- Forum Ewangelizacyjne e-SANCTI.net (http://e-sancti.net/forum)
+-- Dział: Ewangelizacja (/forumdisplay.php?fid=8)
+--- Dział: Istota Ewangelizacji (/forumdisplay.php?fid=29)
+--- Wątek: Wiara w Boga II (/showthread.php?tid=2198)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25


- heysel - 08-10-2007 13:36

Ks.Marek napisał(a):Wg mnie nie musze się nawet zbytnio wysilać,by wykazać, iż Baruch prezekombinował Kartezjusza, i zaczął potem zeby suszyć, że niby to dokonał czegoś ultra nowego.
Masz rację. Wg Ciebie nie musisz ;P .


- Ks.Marek - 08-10-2007 13:39

heysel napisał(a):
Ks.Marek napisał(a):Wg mnie nie musze się nawet zbytnio wysilać,by wykazać, iż Baruch prezekombinował Kartezjusza, i zaczął potem zeby suszyć, że niby to dokonał czegoś ultra nowego.
Masz rację. Wg Ciebie nie musisz ;P .
Portal filozoficzny napisał(a):Postanowieniem Aniołów i wolą świętych, wykluczamy, odżegnujemy się, skazujemy na hańbę i wyklinamy Barucha d`Espinozę. Za zgodą Pana Boga Naszego i za aprobatą całej świętej gminy, wobec Świętych Ksiąg Prawa, gdzie jest spisanych 613 przepisów, wypowiadamy przeciw niemu klątwę, którą Jozue przeklął Jerycho, i klątwę, którą Eliasz przeklął dziecko, i wszystkie klątwy przepisane przez Prawo. Niech będzie przeklęty, kiedy wstaje dzień i w nocy, niech będzie przeklęty, kiedy kładzie się do snu, i niech będzie przeklęty, kiedy wstaje; niech będzie przeklęty, kiedy wchodzi, i niech będzie przeklęty, kiedy wraca. Oby spodobało się Bogu nie udzielić mu swego przebaczenia. Gniew i złość Pana rozpętują się przeciw temu człowiekowi i zleją na jego głowę wszystkie klątwy przepisane w Księdze Prawa. I Pan wymaże jego imię pod firmamentem niebios, i Pan wygna go na jego zgubę spośród wszystkich plemion Izraela, i obłoży go wszystkimi przekleństwami Niebios przepisanymi w Księdze Prawa. Wy zaś, którzy jesteście wierni Bogu Naszemu, żyjcie po dzień dzisiejszy.(...)Nie wolno im utrzymywać stosunków osobistych i listownych, wyświadczać najmniejszej przysługi, przebywać pod jego dachem, nawet zbliżyć się na mniej, niźli cztery łokcie, czytać jakiekolwiek pisma wyszłe spod jego pióra."
Widzisz?
Żydzi swego ziomala wykluczyli. A to tęgie mózgi, gdy chodzi o pojmwanie istoty rzeczy, w odniesieniu do filozofii.


- heysel - 08-10-2007 13:51

Ks.Marek napisał(a):Widzisz? Żydzi swego ziomala wykluczyli.
A wiesz dlaczego wykluczyli ? Poza tym w moich oczach to tylko dowód na wielkość Spinozy. Nie bał się trwać przy swych poglądach.
Ks.Marek napisał(a):A to tęgie mózgi, gdy chodzi o pojmwanie istoty rzeczy, w odniesieniu do filozofii.
To nie jest merytoryczny argument.


- Ks.Marek - 08-10-2007 13:54

heysel napisał(a):A wiesz dlaczego wykluczyli ? Poza tym w moich oczach to tylko dowód na wielkość Spinozy. Nie bał się trwać przy swych poglądach.
Myślę, że przede wszystkim przekroczył ramy intelektualne świata, w którym żył.
heysel napisał(a):To nie jest merytoryczny argument.
Z jednej strony nie. Ale jeśli zważymy na to, że ktoś nie chciał z kimś podjąć dyskusji, to i owszem.


- heysel - 08-10-2007 14:53

Ks.Marek napisał(a):Ale jeśli zważymy na to, że ktoś nie chciał z kimś podjąć dyskusji, to i owszem.
Bo nie było płaszczyzny dyskusji.


- Ks.Marek - 08-10-2007 16:16

heysel napisał(a):Bo nie było płaszczyzny dyskusji.
jak to nie było? Filozofia religii to nie tylko monopol Starozakonnych. Na nią jest miejsce w każdej filozofii


- heysel - 08-10-2007 18:37

A można wyznawać panteizm i być katolikiem ?


- Ks.Marek - 08-10-2007 21:46

heysel napisał(a):A można wyznawać panteizm i być katolikiem ?
A można być żonatym i kawalerem jednocześnie?


- heysel - 08-10-2007 22:06

Więc analogicznie dlatego Spinoza został wykluczony z gminy żydowskiej.


- Ks.Marek - 09-10-2007 13:41

heysel napisał(a):Więc analogicznie dlatego Spinoza został wykluczony z gminy żydowskiej.
To tak, jak z izolowaniem tych, co potrzebują lekarza dobrym słowem leczącego.


- heysel - 09-10-2007 18:35

Nie wiem o co Ci teraz chodzi.


- Ks.Marek - 09-10-2007 19:44

heysel napisał(a):Nie wiem o co Ci teraz chodzi.
Pozbyli się Żydzi spośód siebie kogoś, kto nieracjonalnie zaczyna dowodzić nieracjonalności. Szczelnie się p[rzed nim zamknęli, wykluczając go z gminy.


- heysel - 10-10-2007 01:38

Ks.Marek napisał(a):kto nieracjonalnie zaczyna dowodzić nieracjonalności.
A jakieś merytoryczne argumenty ?


- Ks.Marek - 10-10-2007 07:55

heysel napisał(a):A jakieś merytoryczne argumenty ?
Już ci mówiłem: garnek to nie to samo co garncarz. Dzieło dowodzi kunsztowności artysty. Ale ne są z sobą tożsami.


- heysel - 10-10-2007 11:45

Ks.Marek napisał(a):Już ci mówiłem: garnek to nie to samo co garncarz. Dzieło dowodzi kunsztowności artysty. Ale ne są z sobą tożsami.
A ja już Ci mówiłem, że krytykowanie jednego systemu z punktu widzenia drugiego to dla mnie śmieszne jest. I aż dziw bierze, że takie rzeczy wypisuje ktoś kto jest po filozofii.