Forum Ewangelizacyjne e-SANCTI.net
Jak wskrzesić patriotyzm? - Wersja do druku

+- Forum Ewangelizacyjne e-SANCTI.net (http://e-sancti.net/forum)
+-- Dział: Chrześcijanie w Internecie (/forumdisplay.php?fid=7)
+--- Dział: Ciekawe Tematy (/forumdisplay.php?fid=27)
+--- Wątek: Jak wskrzesić patriotyzm? (/showthread.php?tid=2395)

Strony: 1 2 3 4 5


Jak wskrzesić patriotyzm? - Polonium - 08-06-2007 15:04

Szkoda,że tak mało flag w święta narodowe.Po co te miejsca na flagi przy wejściach do klatek schodowych,kiedy nie umieszcza się tam ani jednej flagi.

Druga kwestia to brak zainteresowania uroczystościami patriotycznymi i brak rozmów o patriotyzmie.

I ostatnie to uważanie patriotyzmu za archaiczny i antypatriotyzm o podłożu antypolitycznym,czyli wynikający z braku zaufania do polskich polityków.

Dziękuję,że jest Młodzież Wszechpolska i LPR.Ale akcje: "Kocham Polskę","Kupuj polskie produkty" czy "Flaga w każdym domu"niewiele dadzą,jeśli nie będziemy naszego patriotyzmu wprowadzali w czyn.Wszechpolacy nie wyręczą nas w patriotyzmie,ale tylko podsuną pomysł na współczesny patriotyzm.Obowiązek spoczywa wciąż na nas.


- Kyllyan - 08-06-2007 15:37

A co to znaczy być patriotą?
Czy potrzebny nam jest patriotyzm romantyczny, czy raczej pozytywistyczny?
Czy patriotą jest maszerujący z flagą wszechpolak, czy raczej cichy społecznik, bez rozgłosu pracujący dla dobra społecznosci lokalnej?


- Ks.Marek - 08-06-2007 17:01

Kyllyan napisał(a):Czy patriotą jest maszerujący z flagą wszechpolak, czy raczej cichy społecznik, bez rozgłosu pracujący dla dobra społecznosci lokalnej?
Obaj.
A co do pytania:
Kyllyan napisał(a):A co to znaczy być patriotą?
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Ale niech każdy coś z siebie da, to będzie naród patriotyczny


- Rachel - 08-06-2007 17:03

Ale łatwiej być patriota w swej społeczności lokalnej aniżeli ogólnokrajowym.


- Polonium - 08-06-2007 17:03

Kyllyan napisał:
Cytat:1.A co to znaczy być patriotą?
2.Czy potrzebny nam jest patriotyzm romantyczny, czy raczej pozytywistyczny?
3.Czy patriotą jest maszerujący z flagą wszechpolak, czy raczej cichy społecznik, bez rozgłosu pracujący dla dobra społecznosci lokalnej?

Być patriotą dzisiaj to znaczy bronić tożsamości religijnej i patriotycznej narodu.Dziś nie musi to być walka zbrojna,ale konkretne zaangażowanie:zwykłe wywieszenie flagi,kupowanie polskich produktów,uczestnictwo w wyborach czy świętach narodowych.To nic nadzwyczajnego.Maszerowanie z flagą też,jeśli ktoś jest Wszechpolakiem lub sympatykiem partii politycznej.Powiedziałbym więc,że raczej patriotyzm bardziej pozytywistyczny.Dziś nie trzeba ginąć za kraj.


- Ks.Marek - 08-06-2007 17:05

rachel napisał(a):Ale łatwiej być patriota w swej społeczności lokalnej aniżeli ogólnokrajowym.
No i pięknie, to zrozumiałe. Ale to jeszcze pobożne życzenie tylko...


- Rachel - 08-06-2007 17:13

Ks.Marek napisał(a):Ale to jeszcze pobożne życzenie tylko...
czemu pobożne tylko...ja bardzo mocno czuje się związana, oraz odpowiedzialna za teren na którym mieszkam. I jeżeli uda mi się podjąć tam prace jako nauczyciel, mam zamiar krzewić to co jest cenne na tym terenie aby nie umarło śmiercią naturalna.
To nie chodzi o jakieś wzniosłe okrzyki "Kocham Polskie", czy "jestem 100% pattriotą"...tylko pokojowe krzewienie dobrych cech danego regionu, promowanie tego, pielęgnowanie. A na pewno cała Polska zyska 8)


- Offca - 08-06-2007 17:16

SEBASTIANO napisał(a):ziś nie musi to być walka zbrojna,ale konkretne zaangażowanie:zwykłe wywieszenie flagi,kupowanie polskich produktów,uczestnictwo w wyborach czy świętach narodowych.To nic nadzwyczajnego
To bez sensu. To tak jakbyś powiedział, że aby być prawdziwym katolikiem wystarczy tak niewiele: przejść się w niedzielę do kościółka, zmówić paciorek, zapisać się do kółka różańcowego. A to spłycenie. Liczy się nie tylko postawa zewnętrzna, ale i wewnętrzna. Patriotyzm to moim zdaniem nie tylko działanie dla dobra własnego kraju, czy społeczności lokalnej, ale i szacun do niego, promowanie swojego kraju, jego kultury, tradycji i życie nimi. Jest to "twór" dość złożony. A czy paradowanie z flagą, albo kupowanie polskich produktów to takie znowuż wielkie działanie dla dobra społeczeństwa to nie wiem. Poza tym ta okropna tendencja małpowania wszystkiego co pochodzi z Zachodu... :roll: To wszystko rozmywa naszą tożsamość i patriotyzm.


- Polonium - 08-06-2007 17:52

Irlandczycy kochają swój kraj i są z niego dumni.My też kochajmy nasz naród tak jak oni własny.I nie można twierdzić,że to paradowanie z flagą jest małpowaniem Zachodu.tu chodzi o nowoczesny patriotyzm.Wolę ideę Wszechpolskości.Już lepiej niech w niej trwam.W dzisiejszym świecie i w sieci zaczyna się powoli wojna światopoglądowa.


- Rachel - 08-06-2007 18:15

SEBASTIANO napisał(a):wojna światopoglądowa.
woja światopoglądowa trwa od dawna moim zdaniem. A każdy uważa że jego słusznośc jest słuszniejsza od innych ;P
A ta wojna to odnośnie stwierdzenie kiedy kto bardziej jest patriota czy bardziej jest kosmopolitą ?
:roll:


- Świnia - 09-06-2007 01:13

Nie.
Bo nie mogę kochać czegoś, co budzi we mnie odrazę. Państwo socjalne; pozornie świeckie, czczące kogoś, kogo ukrzyżował wspaniały naród Rzymski lat 2000 temu; z tendencją do wysówania żądań miast zastanowienia się chwilę nad ich zasadnością (choćby "a co mi ta Unia da?") itd itd itd.

Patriotyzm? W stosunku do czego? Jakby państwo było w pełni świeckie, w 100% zliberalizowane, nie demo****yczne to byłbym patriotą. Nie mam czego kochać.
I wcale nie jest mi z tego powodu źle.

[ Dodano: Sob 09 Cze, 2007 01:15 ]
SEBASTIANO napisał(a):Być patriotą dzisiaj to znaczy bronić tożsamości religijnej i patriotycznej narodu

tożsamość religijna? NARODU? CAŁEGO? :hahaha: Chciałbyś :]


- Polonium - 09-06-2007 10:37

Pamięta ktoś ten wiersz?

Kto ty jesteś?
Polak mały.
Jaki znak twój?
Orzeł biały?
Gdzie ty mieszkasz?
Między swymi.
W jakim kraju ?
W polskiej ziemi.
Czym dla ciebie?
Mą Ojczyzną.
Czym zdobyta?
Krwią i blizną.
Czy ją kochasz?
Kocham szczerze.
A w co wierzysz?
W Polskę wierzę.

Czy obecnie w szkołach uczą go jeszcze?


- Świnia - 09-06-2007 12:20

Mnie uczyli. W latach '80 :] Ale to była ta zUa Polska, co nie :diabelek:


- Polonium - 09-06-2007 13:27

Wiersz ten jest ponadczasowy.Dziś gdy mamy dekomunizację możemy ze spokojem być patriotami.I nie kojarzmy wszystkiego z komunizmem bo to społeczna paranoja będzie.Wiersz jak widać jest apolityczny i z żadnym ustrojem nie jest powiązany.


- Rysiob - 09-06-2007 13:41

Bycie patriotą, według mnie, nie jest przybieraniem statycznej, niezmiennej postawy. Patriota potrafi elastycznie dostosować się do środowiska, w którym przebywa i zdolny jest do zręcznego wypowiadania się na temat swej Ojczyzny. Nie koniecznie musi przemawiać za nim argument siły, lecz inteligencji i dyplomacji, którą naprawdę wiele można zdziałać. Pewnie, że łatwiej jest być patriotą w jakieś mniejszej społeczności niż w skali kraju, no ale trzeba pamiętać, że naszą Ojczyzną, tą 'wielką' jest POLSKA, a nie tylko dzielnica czy miasto. Uśmiech