Forum Ewangelizacyjne e-SANCTI.net
Patriotyzm - Wersja do druku

+- Forum Ewangelizacyjne e-SANCTI.net (http://e-sancti.net/forum)
+-- Dział: Chrześcijanie w Internecie (/forumdisplay.php?fid=7)
+--- Dział: Ciekawe Tematy (/forumdisplay.php?fid=27)
+--- Wątek: Patriotyzm (/showthread.php?tid=2607)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21


- Ks.Marek - 25-03-2008 23:12

alus napisał(a):"To mieli złe przekonania"...a może zostali oszukani przez "wielkich tego świata"
Na jedno wychodzi. Nie muszę chyba o wszystkim zaraz wprost pisać, co nie?


- alus - 26-03-2008 09:39

"co nie?"....co tak Przytulanie


- Rachel - 26-03-2008 10:27

Ks.Marek napisał(a):Rachel: wolę posługiwać jako kapłan pośód osób niepełnosprawnych, niezależnie od ich stopnia upośledzenia, niż wysłuchiwać rozmaitej maści ćwierćinteligentów, którym zdaje się, że wszystkie rozumy pozjadali...
Z całą pewnością ci właśnie, maluczcy najsampierw potrafią dostrzec fundamentalny fakt, iż nie chleb daje życie, lecz Bóg...


=D> bardzo się cieszę.

alus napisał(a):"To mieli złe przekonania"...a może zostali oszukani przez "wielkich tego świata", którzy ich patriotyzm wykorzystali do powiększania swoich majątków (nie jest tajemnicą, że doradcy Busha mieli duże udziały w koncernach zbrojeniowych)
Jeśli dali się oszukać, to teraz mają problem. Dla mnie ta wojna od samego początku była bezsensem. Dobrze, że Husajna nie ma. Ale teraz jest bałagan. Ludzie tam nie mają szans aby czuć sie bezpiecznie. Te ruchy które się tam pojawiają mają tyle wspólnego z patriotyzmem co ja z matematyką. :mrgreen: A Polacy juz to mają w zwyczaju , że jak walczyć to gdzie się da "za wolnośc nasza i wasza "


- Helmutt - 26-03-2008 10:36

Rachel napisał(a):
alus napisał(a):"To mieli złe przekonania"...a może zostali oszukani przez "wielkich tego świata", którzy ich patriotyzm wykorzystali do powiększania swoich majątków (nie jest tajemnicą, że doradcy Busha mieli duże udziały w koncernach zbrojeniowych)
Jeśli dali się oszukać, to teraz mają problem. Dla mnie ta wojna od samego początku była bezsensem. Dobrze, że Husajna nie ma. Ale teraz jest bałagan. Ludzie tam nie mają szans aby czuć sie bezpiecznie. Te ruchy które się tam pojawiają mają tyle wspólnego z patriotyzmem co ja z matematyką. :mrgreen: A Polacy juz to mają w zwyczaju , że jak walczyć to gdzie się da "za wolnośc nasza i wasza "
"Misja stabilizacyjna" - dobre sobie. To juz chyba za Husajna sytuacja była stabilniejsza. Obecnie w Iraku jest po prostu anarchia, i myslę, że dopóki USA i ich "sojuzniki" nie wyjda stamtąd - nie ma szans na spokój.
Udział Polski w tych "misjach" - zawsze będe to mocno potępiał. Z patriotyzmem ma to tyle wspólnego co wół z karetą, celem są jakieś niejawne interesy rządzącej nami mafii z republikanami Busha.
Historia już kilka razy pokazała, że Polacy są ofiarni w walce "za wolność WASZĄ i naszą". I zawsze zostali, z przeproszeniem, "wydymani" przez "sojuszników". Jako naród nie mamy honoru, nie mamy własnej świadomości. Pozostała nam sarmacka buta, głupia duma, złodziejstwo i ciemnota.


- Rachel - 26-03-2008 10:50

Niestety tak to się w Polsce ukształtowało, że walczą wszędzie ale jakoś słabo troszczą się o dobro kraju. W kraju cuda nie widy .... a po za krajem wojacy , że ho ho.
Jestem anty do tych akcji.


- alus - 26-03-2008 11:10

"dali się oszukać"...amerykanie cechują się inną mentalnością.
My Polacy przeżyliśmy 123 lata niewoli, 45 lat komunizmu i mamy zakodowaną cechę - nieufność.
Idziemy na wybory, głosujemy, ale jednocześnie z rezyganacją deklarujemy brak ufności wobec wybranej ekipy....więc do propagandy USA tez podeszliśmy nieufnie, sceptycznie Duży uśmiech


- Rachel - 26-03-2008 11:16

Może mamy troszke jeszcze rozsądku.... co niektórzy w tym kraju. nie obrazają nikogo. :mrgreen: :* Przytulanie


- Marek MRB - 26-03-2008 17:17

Cytat:Może mamy troszke jeszcze rozsądku.... co niektórzy w tym kraju.
Rozsądek jest ponoć najsprawiedliwiej podzielony pomiędzy ludzi. Każdy uważa że dostał dość, a nawet więcej od innych :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Nie kupuję taniego pacyfizmu. Za drogo trzeba płacić za jego skutki.


- Polonium - 26-03-2008 19:25

Mi tam odpowiada bycie pacyfistą i nie wymaga to przynależności do żadnej grupy pacyfistycznej. Po prostu zamiast być w gronie "dobywających miecza" o wiele lepiej być w gronie "dobywających pióra". Walczyć trzeba dobrem, a nie mieczem. "Kto mieczem wojuje, od miecza ginie" - słowa znane już od 2000 lat. Tego pacyfiści nie wymyślili, bo ich wtedy nie było.


- Ks.Marek - 26-03-2008 19:37

o. Kwiecień napisał(a):Warto prześledzić Ewangelie, zwracając uwagę na to, jak Pan Jezus reaguje na przemoc. Zestawić fragment o nadstawianiu drugiego policzka z tym, który opisuje zachowanie Jezusa po tym, jak dostał w twarz. Okazuje się, że chrześcijanin nie ma być ofiarą losu. Jeśli nie będzie umęczony i zadręczony, to też będzie dobrym chrześcijaninem. Kiedy Pan Jezus dostaje w twarz od sługi arcykapłana, wyraźnie się broni. Trzeba zobaczyć, w jaki sposób to robi. Pokazuje swoją siłę bez uciekania się do przemocy. Nie wrzeszczy na niego: „Ty szubrawcze, ty draniu. Jak śmiesz?! Nie wiesz kim Ja jestem!”. Natomiast otwarcie nazywa zło: Jeżeli źle powiedziałem, udowodnij, co było złego. A jeżeli dobrze, to dlaczego Mnie bijesz? (J 18, 23).
Jezus nie był pacyfistą.


- Rachel - 26-03-2008 20:08

W jaki sposob można być pacyfistą, jeżeli przychodzi moment kiedy nalezy walczyć o swą godność itd ?


- Ks.Marek - 26-03-2008 20:22

Cytat:W jaki sposob można być pacyfistą, jeżeli przychodzi moment kiedy nalezy walczyć o swą godność itd ?
I to się nazywa Niewiasta Mężna, niczym Judyta! Tak jest Mario! To jest właściwe pytanie, kiedy idzie o kwestie patriotyzmu oraz pacyfizmu. Nie ma dla pacyfizmu miejsca w chrześcijaństwie. Ogień chcemy rzucać na ziemię! Oczywiście, kiedy idzie o sprawy fundamentalne.


- Marek MRB - 26-03-2008 20:28

Wszyscy pamiętają "kto mieczem wojuje" a nie słyszałem by przytaczano Łk 22,35-36 :
" I rzekł do nich: Czy brak wam było czego, kiedy was posyłałem bez trzosa, bez torby i bez sandałów?
Oni odpowiedzieli: Niczego. Lecz teraz - mówił dalej - kto ma trzos, niech go weźmie; tak samo torbę; a kto nie ma, niech sprzeda swój płaszcz i kupi miecz!"



- Rachel - 26-03-2008 20:32

Ks.Marek napisał(a):I to się nazywa Niewiasta Mężna, niczym Judyta! Tak jest Mario!
A jam sie urodziła w dzień wspomnienia Judyty Duży uśmiech Czyli ze mnie Judyt Wojująca :mrgreen:

Od miecza pada ten, kto podejmuje walke z pobudek egoitycznych Oczko


- Polonium - 26-03-2008 20:59

Pacyfizm to sprzeciw wobec bezsensownych wojen, a nie ucieczka przed obroną. Jedynie w tym kontekście nie zachodzi konflikt z wiarą chrześcijańską.

I inna kwestia. U Franciszkanów jest pozdrowienie: Pokój i dobro ! , a na mszy ksiądz mówi: Przekażcie sobie znak pokoju. Również Ojciec Święty Benedykt XVI jest orędownikiem pokoju.

Jest pacyfizm jako ideologia polityczna i jest ten wolny od polityki.