Forum Ewangelizacyjne e-SANCTI.net
Czy zakupy przez internet w niedzielę to grzech? - Wersja do druku

+- Forum Ewangelizacyjne e-SANCTI.net (http://e-sancti.net/forum)
+-- Dział: Religia w Świecie (/forumdisplay.php?fid=4)
+--- Dział: Katechizm Kościoła Katolickiego (/forumdisplay.php?fid=45)
+--- Wątek: Czy zakupy przez internet w niedzielę to grzech? (/showthread.php?tid=2653)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12


- aga - 05-12-2008 23:57

Marek MRB napisał(a):
Ks.Marek napisał(a):Hmmm
Jedno proste zdanie by wystarczyło. A tu zaraz cały elaborat...
No cóż. W takim razie przepraszam...

Przytulanie


- Ks.Marek - 06-12-2008 00:07

Marek MRB napisał(a):
Ks.Marek napisał(a):Hmmm
Jedno proste zdanie by wystarczyło. A tu zaraz cały elaborat...
No cóż. W takim razie przepraszam...
Ja się nie gniewam. Nie rozumiem tylko, po co ta łopatologia stosowana, która z czasem prowadzi do patosu, który z definicji wręcz, jest godny pożałowania. Czy o to nam chodzi, by czynić z siebie godnych pożałowania właśnie?

Zakupy w niedzielę to grzech z tej prostej przyczyny, że sprzeciwia się to antropologii biblijnej człowieka. Ma on 6 dni na pracę, 7 zaś ma służyć odpoczynkowi. A jak ktoś fujara, to niech sam na siebie klnie, a nie innych obarcza służalstwem swojej osobie.


- Polonium - 06-12-2008 15:06

Najgorzej, że w niedzielnych zakupach większość nie dostrzega żadnego grzechu. Zgubne to jest, bo zachodzi złamanie trzeciego przykazania Dekalogu. Gdy zaś świadomie i z premedytacją robimy w niedzielę lub święta zakupy to jest to ciężki grzech. I tak wiele osób nie zdając sobie często sprawy opuszcza świat nie wyznawszy tego grzechu.

Choć człowiek zliberalizował się dziś w poglądach, to jednak przykazanie o świętowaniu dnia świętego ma takie znaczenie jak miało w czasach Mojżesza. Święty Ojciec Pio jako spowiednik potrafił przypomnieć spowiadającym się te grzechy, które sami uważali za drobiazg. Dla Świętego Ojca Pio nie był to jednak żaden drobiazg, lecz coś co niszczy więź człowieka z Bogiem.

Taki sam radykalizm jak u Świętego potrzebny jest nam dzisiaj. Jeśli dzień święty należy świętować to nie wolno nam powiedzieć : Może w Niebie się nie rozgniewają, gdy to zrobię.
Kto z premedytacją, z własnej winy i świadomie nie szanuje dnia świętego, ten popełnia świętokradztwo. Świętokradztwem jest każde naruszenie, zlekceważenie i zbeszczeszczenie sacrum. To są fakty, a nie wymysł.


- die_eule - 07-12-2008 01:48

Ks.Marek napisał(a):Zakupy w niedzielę to grzech z tej prostej przyczyny, że sprzeciwia się to antropologii biblijnej człowieka. Ma on 6 dni na pracę, 7 zaś ma służyć odpoczynkowi. A jak ktoś fujara, to niech sam na siebie klnie, a nie innych obarcza służalstwem swojej osobie.

Proponuję ksiedzu kupić benzyny w kanistrze na zapas w ciągu tygodnia, żeby stacji CPN swą osobą w dzień świety nie nawiedzał.


- Ks.Marek - 07-12-2008 22:49

Pisałem, że mi się zdarza, iż tankuję w niedziele. To fakt. Zwłaszcza, kiedy jestem w podróży, lub taką planuję np na poniedziałek. Bierzmy jednak pod uwagę, iż są prace służebne, które angażują ludzi do służby innym. Jeśli zaś kto nagina ten fakt do swoich potrzeb, ten po prostu grzeszy. Trzeba umieć planować w życiu. Nawet jeśli się jest księdzem


- Milky Way - 08-12-2008 00:15

Skoro nie można to nie można,a zapas benzyny można zrobić np. w sobotę :hm: . Winny się tłumaczy i hipokryzja pełną gębą.


- Ks.Marek - 08-12-2008 00:45

Milky Way napisał(a):Winny się tłumaczy i hipokryzja pełną gębą.
Pokaż, że masz nieco więcej IQ niż ja...
...skoro mi zarzucasz hipokryzję, o ile można nią rzeczywiście nazwać fakt, o którym pisałem powyżej...


- Milky Way - 08-12-2008 00:48

Ależ ja odniosłam się do tego,co ksiądz napisał odniosę się i do dekalogu "Dzień święty święcić" - czyli zakupy, kupno benzyny może ksiądz uczynić w sobotę.

O IQ i księdzu nie będę dyskutować,bo nie chcę dostać bana ani ostrzeżenia, zresztą znając życie ksiądz się zasłoni swoją funkcją na tym forum Duży uśmiech.


- Ks.Marek - 08-12-2008 01:20

Milky Way napisał(a):znając życie ksiądz się zasłoni swoją funkcją na tym forum Duży uśmiech .
Znając życie, to pomyślę sobie coś na temat prostactwa...
Milky Way napisał(a):"Dzień święty święcić" - czyli zakupy, kupno benzyny może ksiądz uczynić w sobotę.
Umiem czytać ze zrozumieniem to, co sam napiszę. Więc na prawdę nie widzę konieczności nabijania postów, które namiętnie uskuteczniasz.


- Daniela - 08-12-2008 07:54

Pani Batonik, o poziomie IQ nie dyskutujmy, skoro naprawdę nie potrafi pani czytac ze zrozumieniem:
Ks.Marek napisał(a):kiedy jestem w podróży, lub taką planuję np na poniedziałek. Bierzmy jednak pod uwagę, iż są prace służebne, które angażują ludzi do służby innym. Jeśli zaś kto nagina ten fakt do swoich potrzeb, ten po prostu grzeszy
przeczytaj dokłądnie kilka razy to zdanieUśmiech
pracują szpitale, pracuje policja a i ksieża mają sporo wyjazdów "służbowych". Czy Pani nalezy wszystko tłumaczyć łopatologicznie? wrrrr


- Marek MRB - 30-01-2009 23:02

To jak z odpowiedzią tego prawnika, Księże Marku ?


- Ks.Marek - 31-01-2009 12:18

Ks. Sobański w mejlu do mnie napisał(a):Skoro lenistwo nie spowodowało zaniedbania obowiązku sprecyzowanego prawem kościelnym, nie jest - w takim przypadku - grzechem.
Pozdrawiam
ks.Sobański
Wobec powyższego - ja składam broń. Autorytet się wypowiedział, cóż zatem mn ie, marnemu żuczkowi się produkować?

[ Dodano: Sob 31 Sty, 2009 11:20 ]
Marek MRB napisał(a):Ponieważ to istotna kwestia, więc przytaczam wypowiedź specjalisty od KPK za portalem "Mateusz" http://mateusz.pl/pow/040603.htm :
Do tego tekstu odniósł sie ks. Sobański.


- Marek MRB - 31-01-2009 12:33

Wielkie dzięki - i "pełen szacun".


- Polonium - 31-01-2009 15:25

Wystarczy zwracać uwagę na Dekalog, a będzie nam łatwiej unikać błędów w zlaicyzowanym świecie. Dekalog nie stracił mocy prawnej, jest ważny aż do Paruzji. Chrystus nie znosi Dekalogu, a przypomina, że oprócz wypełniania przykazań mamy się też miłować i służyć Bogu w Duchu i Prawdzie, by wypełnianie przykazań Dekalogu nie miało charakteru czysto schematycznego, gdzie liczyłaby się bardziej "litera" niż "duch".

Gdy wypowiadamy "dzień święty święcić" to znaczy, że zobowiązujemy się do powstrzymania od prac niekoniecznych, robienia w ten dzień zakupów, a w przypadku postu nie idziemy na dyskotekę i nie jemy mięsa (poza rybą).


- Milky Way - 31-01-2009 17:54

Cytat:mocy prawnej

Dekalog nie ma mocy prawnej - i całe szczęście, może mieć moc etyczną,religijną,ale na pewno nie prawną,bo prawną moc posiadają kodeksy jak np. kodeks pracy, kodeks postępowania cywilnego.