Forum Ewangelizacyjne e-SANCTI.net
Wartości - Wersja do druku

+- Forum Ewangelizacyjne e-SANCTI.net (http://e-sancti.net/forum)
+-- Dział: Ewangelizacja (/forumdisplay.php?fid=8)
+--- Dział: Pozostałe (/forumdisplay.php?fid=24)
+--- Wątek: Wartości (/showthread.php?tid=2741)

Strony: 1 2 3


Wartości - izas - 10-09-2007 17:21

Dziś na lekcji religii poruszyliśmy temat najważniejszych wartości w naszym życiu. Większość po sobie powtarzała, że dla nich to najważniejsza rodzina, miłość, przyjaźń...
I tu nasuwa mi się pytanie, czy wiemy jakie wartości są dla nas najcenniejsze w życiu, czy potrafimy ustalić hierarchię? Czy potrzebujemy podpowiedzi innych lub namysłu żeby ocenić to, co dla nas się liczy? Jak to jest z wami? Uśmiech


- mnich - 10-09-2007 19:53

To bardzo ważne pytanie.Wiem, że nie będę oryginalny, ale dla mnie najważniejsza jest miłość.Tak jak Jezus powiedział, że na miłości opiera się wszystko.Jest ona fundamentem...
Jeżeli Bóg nazywa siebie Skałą, a wiemy,że Bóg jest Miłością, to miłośc jest wszystkim...


- Daidoss - 10-09-2007 20:58

Dla mnie także najważniejsza jest miłość i to ona nadaje kierunek wszystkiemu innemu Uśmiech


- izas - 10-09-2007 21:40

no tak, moim filarem podtrzymującym budowlę wartości też jest miłość Uśmiech gdy mnie ktoś zdenerwuje zawsze sobie powtarzam: "Iza pamiętaj! Miłość do bliźniego przede wszystkim":) Wiem, że bez tej cudownej wartości świat nie może po prostu istnieć. Bez miłości ten świat już dawno byłby pożarty przez zło. A co na drugim miejscu ?


- mnich - 10-09-2007 22:24

A więc jesteśmy zgodni.Parafrazując:"Miłości dodaj nam skrzydeł"...


- Daidoss - 10-09-2007 22:37

izas napisał(a):gdy mnie ktoś zdenerwuje zawsze sobie powtarzam: "Iza pamiętaj! Miłość do bliźniego przede wszystkim":)
A ze mnie kipi wtedy Duży uśmiech to chyba temperament Uśmiech


- Dunia - 10-09-2007 22:53

Faktycznie miłość jest ważna, ale jeśli chodzi o miłość do bliźniego to czasem jest z nią ciężko... ale tylko czasem ;P


- Ajfen - 12-09-2007 09:15

Wartości nadrzędne: "Tak więc trwają wiara, nadzieja, miłość- te trzy. Z nich zaś największa jest miłość"


- czarek - 12-09-2007 11:05

Nie wyłamie się: miłośćUśmiech ale prawdziwa miłość, ta o której tak pięknie pisze św. Paweł
Następną wartością jest kościół (jako wspólnota) :wink:


- Ks.Marek - 03-10-2007 08:41

izas napisał(a):Większość po sobie powtarzała, że dla nich to najważniejsza rodzina, miłość, przyjaźń...
To ciekawe. Bo patrzę w tym momencie na swoich uczniów, i gdyby mi tak odpowiedzieli, to byliby kłamczuchami. Oczywiście nie wszyscy. Ale na pewno wielu z nich. Czemu? Ano stąd, iz robia wszystko i ciut więcej, by rodzina i inni wciąz mieli poczucie wstydu i rumieńca za ich postępowanie i zachowanie.
Piszecie o miłości. A ja powiem wam, że piszecie o abstrakcyjnym pojęciu, które dla wielu róznie będzie się kojarzyć. Wpierw trzeba umieć dostrzegać to, co jest konkretem. Dla mnie w pierwszym rzędzie tym konkretem jest człowiek. Człowiek, który jest droga Kościoła do Boga.


- Polonium - 03-10-2007 19:49

Jeśli chodzi o wartości to wiara i miłość,gdyż wiara bez uczynków jest martwa a uczynki bez wiary też nic nie znaczą.Te wartości nawzajem się przenikają.


- Ks.Marek - 03-10-2007 23:34

Polonium napisał(a):Jeśli chodzi o wartości to wiara i miłość,gdyż wiara bez uczynków jest martwa a uczynki bez wiary też nic nie znaczą.Te wartości nawzajem się przenikają.
OK Sebastianie, zgoda. Ale przyznasz, że dla większośći ludzkiej populacji te słowa to puste frazesy. Wydaje mi sie, że ten swego rodzaju "meta-język" dobry jest dla tych, co weszli na wyższy poziom poznania tego czym jest wiara i miość i nadzieja zresztą też. Natomiast dla laików chyba jednak lepszym pułapem do tego typu dywagacji będzie empatia.


- motylek - 06-10-2007 13:21

wartości :-k ... po chwili zastanowienia stwierdzam iż moja piramidka wartości jeszcze skacze, pierwsze miejsca zamieniają się miejscami, ale staram się nad tym pracować Uśmiech
jak to ktoś ostatnio mi powiedział: "Atom miłości za atom nienawiści"


- Kyllyan - 06-10-2007 18:47

Świetość oczywiscie


- Myszkunia - 06-10-2007 18:52

Ks.Marek napisał(a):Piszecie o miłości. A ja powiem wam, że piszecie o abstrakcyjnym pojęciu, które dla wielu róznie będzie się kojarzyć.
właśnie. Z tym się zgadzam.
Moje wartości w obecnym czasie?
Chyba w tej chwili nie potrafiłabym wymienic najważniejszej. Chciałabym, aby to była miłość, ale właśnie jako konkret, a nie abstrakcja.