Forum Ewangelizacyjne e-SANCTI.net
Muzyka w kościele... - Wersja do druku

+- Forum Ewangelizacyjne e-SANCTI.net (http://e-sancti.net/forum)
+-- Dział: Religia w Świecie (/forumdisplay.php?fid=4)
+--- Dział: Liturgia (/forumdisplay.php?fid=36)
+--- Wątek: Muzyka w kościele... (/showthread.php?tid=297)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8


Muzyka w kościele... - b22 - 30-01-2005 11:21

1. Czy to dobry pomysł, by nadal głównym instrumentem w kościele były organy?

2. Gitary w kościele - konieczność czy przemijająca moda?

3. Śpiewy z Taize - czy się Wam podobają?

4. Piosenki i pieśni spoza repertuaru "organowego" - tylko na Mszach wspólnotowych i młodzieżowych?


- Daidoss - 30-01-2005 11:28

Cytat:1. Czy to dobry pomysł, by nadal głównym instrumentem w kościele były organy?
Wiesz jakośsobie inaczej nie wyobrażam innego instrumentu do grania np. części stałych na mszach.

Cytat:2. Gitary w kościele - konieczność czy przemijająca moda?
Najczęściej są używane gdy mszy przewodniczy młodzież.

Cytat:3. Śpiewy z Taize - czy się Wam podobają?
Nie mam pojęcia. Może słyszałem ale nie wiem czym sie cechuje takowy śpiew. Jak sie dowiem głębiej to odpowiem.

Cytat:4. Piosenki i pieśni spoza repertuaru "organowego" - tylko na Mszach wspólnotowych i młodzieżowych?
Dziś w kościele będziemy właśnie śpiewać takowe piosenki. Organista bedzie przygrywać tylko części stałe.


- Swiderek - 30-01-2005 16:19

Z organami jako główny instrument w kościele to uważam że tak powino zostac. Jakoś według mnie to one dodają taką specyfikę na mszy. A gitary faktycznie najczęściej są używane przez młodzież, która przewodniczy w śpiewie na mszy. Taize ma bardzo fajne piosenki (jak dla mnie OUśmiech ). A z tymi pieśniami to trzeba by się zastanowić bo przecież poprzez śpiew także uczestniczymy we mszy, więc wszyscy powinni Spiewać na mszy (takie jest moje zdanie) .

Pozdrawiam


- Rasta - 30-01-2005 16:22

No dla mnie np gitara nie jest odpowiednim instrumentem, który powinien grac na mszy. Takie moje zdanie.


- Offca - 30-01-2005 17:44

1. Organy, jak najbardziej! Jak dla mnie mają swój urok, oczywiście jeśli odpowiedni człowiek na nich gra i przy tym dobrze umie do nich śpiewać...

2. Mnie się gitara na mszy podoba. Ale jeszcze bardziej mi się podoba, kiedy oprócz gitary są jeszcze bębenki.

3. Nie rozróżniam które to są piosenki z Taize a które nie. Dla mnie to po prostu piosenki. Nie ma dla mnie znaczenia jakie jest ich pochodzenie.

4. Piosenki spoza repertuaru organowego są u mnie w kościele normalnie na mszach niedzielnych, ale fakt, są to msze młodzieżowe bądź akademickie. Rzadziej się zdarza na innych mszach, chyba że jakiś zespół sie po prostu na nich pojawi i zagra.


- Jólka - 05-02-2005 23:17

1. wg przepisow liturgicznych organy sa jedynym dopuszczonym instrumentem do uzywania na mszy]
2. gitary sa uzywane glownie przez zespoly mlodziezowe, na mszach dla mlodziezy i dla dzieci oraz na mszach wspolnotowych
3. spiewy taize... nocoz, bylam na takim spotkaniu w Budapeszcie ... to sa kanony z taize i nie widze dla nich mejsca jako takiego w czasie mszy, ale w czasie czuwania owszem (spiewy te chrakteryzuja sie welokrotnuym powtarzaniem tekstu, wiec na czuwanie sa idealne)
4. jeli chodzi o inne piesni (nieorganowe) to mysle ze moga byc spiewane przy gitarze na kazdej mszy na ktorej jest grupa prowadzaca, z tym ze z praktyki wiem, ze najlepiej wprowadzac takie piesni pojedynczo i ze slajdami.

ale tak jak wspomnialam na poczatku, przepisy liturgiczne nie przewiduja innych instrumentow w czasie mszy jak organy koscielne


Re: Muzyka w kościele... - Ravenloff - 08-02-2005 22:12

b2 napisał(a):1. Czy to dobry pomysł, by nadal głównym instrumentem w kościele były organy?
Tak. Niech tak zostanie.
b2 napisał(a):2. Gitary w kościele - konieczność czy przemijająca moda?
To dobry pomysł, aby urozmaicić msze, szczególnie młodzieżowe i akademickie. I już nie chodzi o same gitary, ale o całe zespoły muzyczne, które grają na takich mszach.
b2 napisał(a):3. Śpiewy z Taize - czy się Wam podobają?
Jasne, że się podobają! Te pieśni są wręcz genialne Duży uśmiech
b2 napisał(a):4. Piosenki i pieśni spoza repertuaru "organowego" - tylko na Mszach wspólnotowych i młodzieżowych?
Niekoniecznie. Ale to nie takie proste nauczyć i przyzwyczaić ludzi na zwykłych mszach parafialnych do takich praktyk. Poza tym musi być profesjonalny zespół, a nie każda parafia takowy ma.


- b22 - 10-02-2005 23:23

A teraz moje zdanie:

1. wg przepisow liturgicznych organy sa jedynym dopuszczonym instrumentem do uzywania na mszy ?????? Tzn. że gitary są instrumentem szatana???

Według mnie organy są dobre. Bardzo dobre. Jako instrument KONCERTOWY oraz świetne do wprowadzania wiernych w TRANS religijny. Niektórzy organiści potrafią doprowadzić swoją grą do ekstazy. Osobiście organy niezabytkowe wyrzuciłbym z kościoła.

2. Gitary są OK.

3. Śpiewy z Taize przy całym szacunku dla Brata Roge' - BEZNADZIEJNE. Powinni tego zabronić. Kiedyś byłem na czuwaniu Taize (co prawda w Częstochowie a nie we Wiedniu czy Budapeszcie, ale jednak). Całe nabożeństwo przez tłum przechadzały się natchnione dziewczęta z tabliczkami: CISZA! (i tak w 20 chyba językach).
Jak po dwóch godzinach wyjąłem kanapkę, poczęstowałem sąsiadów i zacząłem jeść, zaraz jedna z nich przybiegła żeby powiedzieć że Verboten, Ne lzia, Pohibitet, Ne pas.... i tak dalej. Straszne.

4. Gitary eletryczne i perkusja nawet na mszach dla staruszków! Niech pocierpią tak jak ja jestem katowany ORGANAMI !!!


- Ravenloff - 11-02-2005 02:17

b2 napisał(a):3. Śpiewy z Taize przy całym szacunku dla Brata Roge' - BEZNADZIEJNE. Powinni tego zabronić. Kiedyś byłem na czuwaniu Taize (co prawda w Częstochowie a nie we Wiedniu czy Budapeszcie, ale jednak). Całe nabożeństwo przez tłum przechadzały się natchnione dziewczęta z tabliczkami: CISZA! (i tak w 20 chyba językach).
Jak po dwóch godzinach wyjąłem kanapkę, poczęstowałem sąsiadów i zacząłem jeść, zaraz jedna z nich przybiegła żeby powiedzieć że Verboten, Ne lzia, Pohibitet, Ne pas.... i tak dalej. Straszne.
Jak b2 nie umiesz zachować powagi i skupienia, gdy miejsce tego wymaga, to zapytaj się sam siebie, po co wogóle tam się znalazłeś? Ja byłem na "Taize" w Paryżu i nie miałem nic przeciwko temu, że ktoś stał z napisem "Cisza", bo to przypominało nielicznym, jak wypada się zachować. A przyznam, że byłem pod wrażeniem, że podczas adoracji, gdzie na hali było ok 30tys ludzi była idealna cisza, jakiej nawet nie ma na zwyczajnej adoracji w moim kościele gdzie jest może 50 osób. Zastanawiające, że 30tys. osób potrafi się ciszej zachowywać niż 50? Ale jak widać są wyjątki, które burzą ogólny spokój modlitwy, choćby kanapką :?

b2 napisał(a):4. Gitary eletryczne i perkusja nawet na mszach dla staruszków! Niech pocierpią tak jak ja jestem katowany ORGANAMI !!!
Msze nie są po to aby ktoś na nich cierpiał. To Jezus cierpiał za nas 2000 lat temu!


- marysia - 11-02-2005 02:17

b2...jakis spretensiony jestes...czy to wazne jaki jest instrument? i czy wazne czy to sa nasze satre polskie dobre piesni czy mlodziezowe czy tez kanony z taize? wg slow niektorych wyglada to tak, ze ten kto falszuje ten nie powinien spiewc....taki mechanizm mi sie przedstawiaUśmiech aprzeciez chodzi o to by chwalic Pana...i tylko o to..
osobiscie wolalabym np skrzypce w kosciele slyszec...taki maly wybryk;P


- Ravenloff - 11-02-2005 02:23

Dobry pomysł z tymi skrzypcami Marysiu. Szczególnie w okresie Wielkiego Postu i innych sprzyjających zadumie okresach roku liturgicznego. Skrzypce jako pojedyńczy interument (a nie wraz z całą orkiestrą) budują melanholijny nastrój. Czasem nam tego brakuje w kościele.


- Gregoriano - 11-02-2005 10:59

A ja tam jestem z dosłownymi przepisami litrgicznymi - tylko organy i kropka. Posłuszeństwo nade wszystko............ :wink: /hehehehehe/


- Lubsia - 11-02-2005 11:35

b2 napisał(a):1. wg przepisow liturgicznych organy sa jedynym dopuszczonym instrumentem do uzywania na mszy ?????? Tzn. że gitary są instrumentem szatana???

Jest jeszcze całkiem długa lista instrumentów które są dozwolone w czasie Eucharystii. Moim zdaniem lekko chyba przesadzasz określając gitare jako instrument szatanski. Wogóle czy istnieje cos takiego jak instrument szatański... ??? A organy są bardzo pieknym instrumentem a jeszcze jak ktoś potrafi na nich pożądnie zagrać. Pozatym uważam organy za instrument badzo dostojny, który nadaję Eucharystii szczególnego charaktru.

b2 napisał(a):Śpiewy z Taize przy całym szacunku dla Brata Roge' - BEZNADZIEJNE. Powinni tego zabronić.

To, że są beznadziejne to już Twoje zdanie. Mi osobiście się podobają. Wiec dlaczego powinni ich zabronić ?? Tylko dlatego, że Ty tak chcesz ?? Nie przesadzajmy Uśmiechb2 napisał(a):Gitary eletryczne i perkusja nawet na mszach dla staruszków! Niech pocierpią tak jak ja jestem katowany ORGANAMI !!!

Gitara elektryczn i perkusja NAPEWNO nie są instumentami dozwolonymi na mszach. Wiec trzymajmy się zaleceń Kościoła i staruszków oraz troszkę wrazliwszej młodzieży nie katujmy. Uśmiech

Cytat:Piosenki i pieśni spoza repertuaru "organowego" - tylko na Mszach wspólnotowych i młodzieżowych?

Pieśni tak, piosenki nie i to na każdej Mszy nie tylko wspólnotowej czy młodzieżowej ale również na Mszach tzw. z ludem.

A no i jeszcze Uśmiech

Daidoss napisał(a):Wiesz jakośsobie inaczej nie wyobrażam innego instrumentu do grania np. części stałych na mszach.

Karolku tak dla sprostowania ja sobie wyobrażam bo sami gramy na Mszach części stałe na gitarach. No ale jeżeli chodzi o odpowiedzi to żeczywiscie troszke komicznie było by je grać na np. gitarze Uśmiech

:aniol:


- marysia - 11-02-2005 12:21

te wszystkie posty na "nie"...to tak jakby nagannym bylo ze z milosci do Pana krzycze, tancze i smieje sie....czy to wazne jak wyrazam milosc? chodzi chyba o to, ze ja wyrazam,.....


- Smyracz - 13-02-2005 19:27

Ja uwielbiam dźwięk organ. Najbardziej kiedy organista gra po mszy, tak aby sobie poćwiczyc lub dla własnej przyjemności. Świetne brzmienie.
Mysle, ze jest to odpowiedni instrument w kościele Uśmiech