Forum Ewangelizacyjne e-SANCTI.net
Jak mam to rozumieć? - Wersja do druku

+- Forum Ewangelizacyjne e-SANCTI.net (http://e-sancti.net/forum)
+-- Dział: Religia w Świecie (/forumdisplay.php?fid=4)
+--- Dział: Skarby Kościoła (/forumdisplay.php?fid=43)
+--- Wątek: Jak mam to rozumieć? (/showthread.php?tid=3095)

Strony: 1 2


Jak mam to rozumieć? - CarnivalKing - 08-01-2008 22:01

Znalazłem w internecie taki fragment wypowiedzi prymasa Wyszyńskiego:

"Kapłan to drugi Chrystus. Otrzymaliście w tej chwili straszliwą władzę. To jest władza nie tylko nad szatanem, nie tylko nad znakami sakramentalnymi, ale przede wszystkim nad samym Bogiem! Jesteście przecież `spirytuales impiratores' (duchem nakazującym), a jako tacy macie władzę rozkazywać nawet samemu Bogu. On tego zapragnął. On tego od was chciał. Będziecie mu rozkazywać, gdy na wasze słowa zstępować będzie na
ołtarze - Bóg żywy."

Przyznam się, że jestem w lekkim szoku. Nie wiem jak to mam rozumieć.


- Kyllyan - 09-01-2008 11:15

to proste. Chodzi o Mszę św,, kiedy to na słowa konsekracji wypowiedziane przez kaplana chleb i wino zmieniają się w Ciało i Krew.


- Ks.Marek - 09-01-2008 11:54

Poza tym, chodzi o pasterską misję kapłana. Czyż nie jest istotnie >>straszne i porażające<<, że kapłan może tak rozgrzeszyć, jak również i zatrzymać absolucję penitentowi? I nie chodzi tu o "widzimisię" księdza lecz o dyspozycję tego, kto otrzymuje sakramenty święte. Chodzi też o głos Ewangelii, kiedy ludzkie sumienie staje się niekiedy zafałszowane i zwodzi na manowce swego posiadacza.


- gradzia - 10-01-2008 23:40

Cytat:to proste. Chodzi o Mszę św,, kiedy to na słowa konsekracji wypowiedziane przez kaplana chleb i wino zmieniają się w Ciało i Krew.
a poza tym przecież to kapłan podaje nam przez swoje ręce Jezusa w czasie komunii.


- PS - 10-01-2008 23:56

to nie jest argument, bo ręce świeckich od kilku lat w Polsce też mogą doświadczać tego zaszczytu


- Ks.Marek - 11-01-2008 00:50

Cytat:bo ręce świeckich od kilku lat w Polsce też mogą doświadczać tego zaszczytu
Owszem, ale nie biorą Komunii sami lecz z rąk kapłańskich


- PS - 11-01-2008 01:02

widziałem, że są osoby (nie wiem z jakimi święceniami, czy czym, ale świecki), które wyjmują puszki z Tabernakulum i udzielają komunii. Więc argument gradzi przestaje nim być[, chyba].


- Ks.Marek - 11-01-2008 01:09

PS napisał(a):widziałem, że są osoby (nie wiem z jakimi święceniami, czy czym, ale świecki), które wyjmują puszki z Tabernakulum i udzielają komunii. Więc argument gradzi przestaje nim być[, chyba].
Nie, nie przestaje. Ty mówisz o nadzwyczajnych szafarzach Eucharystii. To są ludzie odpowiednio przygotowani do tego co robią. I robią to zawsze z namaszczenia biskupa.


- nieania - 11-01-2008 21:31

Jednak Wyszyńskiemu chodziło tu przede wszystkim o konsekrację, przeciez jest wyraźnie napisane "gdy na wasze słowa zstępować będzie na ołtarze - Bóg żywy".


- Upiorzyca - 11-01-2008 22:29

Ks.Marek napisał(a):to nie jest argument, bo ręce świeckich od kilku lat w Polsce też mogą doświadczać tego zaszczytu
Cytat:to nie jest argument, bo ręce świeckich od kilku lat w Polsce też mogą doświadczać tego zaszczytu
Ale nadzwyczajny szafarz Eucharystii nie może dokonać konsekracji no nie? Rozdaje to, co już zostało zakonsekrowane przez kapłana Oczko


- PS - 11-01-2008 22:36

Przeczytaj moją wypowiedź jeszcze raz. nie negowałem znaczenia kapłana tylko pewien argument, który według mojej byłej wiedzy nie był tylko cechą kapłana. Poza tym ten argument (podany przez gradzię) nie zwiększa "rangi" kapłana względem nazdwyczajnego szafarza Eucharystii.
btw: coś cytaty Ci sie pomyliły


- gradzia - 13-01-2008 14:35

Cytat:Przeczytaj moją wypowiedź jeszcze raz. nie negowałem znaczenia kapłana tylko pewien argument, który według mojej byłej wiedzy nie był tylko cechą kapłana. Poza tym ten argument (podany przez gradzię) nie zwiększa "rangi" kapłana względem nazdwyczajnego szafarza Eucharystii.
btw: coś cytaty Ci sie pomyliły
ja pisałam odnośnie zacytowanego przez CarnivalaKinga fragmentu, bo on prosił o jego wyjaśnienie. W tym fragmencie mowa jest tylko o kapłanach a pytanie Carnivala dotyczyło tego o co chodzi w tym gragmencie...więc wyjasniłam, że w tym fragmencie:

CarnivalKing napisał(a):To jest władza nie tylko nad szatanem, nie tylko nad znakami sakramentalnymi, ale przede wszystkim nad samym Bogiem!


może chodzić też o władzę w tym sensie ze przez ręce kapłana podawana jest komunia, że to kapłana trzyma Boga w rękach i nie jako może z tym maleńkim opłatkiem zrobić co zechce. Bóg tak chciał i tak jest. Wiec przykro mi ale mój argument ma prawo bytu Uśmiech :mrgreen:
PS napisał(a):Poza tym ten argument (podany przez gradzię) nie zwiększa "rangi" kapłana względem nazdwyczajnego szafarza Eucharystii.
i wcale nie miałam zamiaru komuś zwiększać rangi. Rangę się ma gdy się szanuje i wie Kogo się przekazuje wiernym w Komunii.


- PS - 13-01-2008 14:42

Wyjaśnienie: Jeśli nie cytuje się czyichś wypowiedzi lub inaczej nie zaznacza się do kogo jest adresowany post (np tak: "@gradzia:" ), to domyślnie post odnosi się do poprzedniego, czyli w tamtym przypadku do Upiorzycy.


- Upiorzyca - 13-01-2008 22:58

bueh, nie mogę edytować postu :/ miał on wyglądać tak:

Cytat: to kapłan podaje nam przez swoje ręce Jezusa w czasie komunii.
Cytat:widziałem, że są osoby (nie wiem z jakimi święceniami, czy czym, ale świecki), które wyjmują puszki z Tabernakulum i udzielają komunii. Więc argument gradzi przestaje nim być
To co napisał ksiądz: szafarz sam z siebie nie zakonsekruje ( chociaż istnieje niesławny przypadek ,,konsekracji przez zamieszanie'' ale to się nadaje do działu humor Uśmiech ) konsekrowane komunikaty szafarz nadzwyczajny bierze z rąk kapłana.

plus jeszcze fragment KKK:

Cytat:1548 W służbie eklezjalnej wyświęconego kapłana jest obecny w swoim Kościele sam Chrystus jako Głowa swojego Ciała, jako Pasterz swojej trzody, Arcykapłan odkupieńczej ofiary, Nauczyciel Prawdy. To właśnie wyraża Kościół, mówiąc, że kapłan na mocy sakramentu święceń działa "w osobie Chrystusa-Głowy" (in persona Christi Capitis) 19 :

Jest więc jeden i ten sam Kapłan, Chrystus Jezus, którego najświętszą Osobę zastępuje kapłan. Ten ostatni bowiem dzięki konsekracji kapłańskiej upodabnia się do Najwyższego Kapłana i posiada władzę działania mocą i w osobie samego Chrystusa (virtute ac persona ipsius Christi) 20 .

Chrystus jest źródłem wszelkiego kapłaństwa: kapłan Starego Prawa był figurą Chrystusa, a kapłan Nowego Prawa działa mocą i w imieniu samego Chrystusa 21 .

1549 Przez pełniących posługę święceń, zwłaszcza przez biskupów i prezbiterów, we wspólnocie wierzących staje się widzialna obecność Chrystusa jako Głowy Kościoła 22 . Według trafnego wyrażenia św. Ignacego Antiocheńskiego, biskup jest "figurą Ojca" (typos tou Patros), jakby żywym obrazem Boga Ojca 23 .

Oraz KPK:
Cytat:Kan. 899 -
§ 1. Sprawowanie Eucharystii jest czynnością samego Chrystusa i Kościoła, w której Chrystus Pan, przez posługę kapłana, siebie samego, obecnego substancjalnie pod postaciami chleba i wina, składa w ofierze Bogu Ojcu, a wiernym - złączonym z Nim w Jego ofierze - daje się jako duchowy pokarm.
Kan. 900 -
§ 1. Szafarzem, który może sprawować w osobie Chrystusa sakrament Eucharystii, jest tylko kapłan ważnie wyświęcony.
I przepraszam za zamieszanie


- gradzia - 16-01-2008 00:27

PS napisał(a):Poza tym ten argument (podany przez gradzię)
tutaj odwołałeś się do mojej wypowiedzi więc pozwolilam sobie na wypowiedź, może tlyko niepotzrebnie zacytowałam pierwsze zdanie z twojego postu - o to:
Cytat:przeczytaj moją wypowiedż....