Forum Ewangelizacyjne e-SANCTI.net
Post ścisły - Wersja do druku

+- Forum Ewangelizacyjne e-SANCTI.net (http://e-sancti.net/forum)
+-- Dział: Ewangelizacja (/forumdisplay.php?fid=8)
+--- Dział: Ewangelizacyjna Pomoc (/forumdisplay.php?fid=22)
+--- Wątek: Post ścisły (/showthread.php?tid=3346)



Post ścisły - aga - 21-03-2008 00:37

Od pewnego czasu mam problem z Wielkopiątkowym i w Środę Popielcową postem. Nie wiem, czy takowy post ilościowy mnie obowiązuje. Od dłuższego czasu mam problem z układem trawiennym i głodzenie się zdecydowanie mi nie służy. Przy tej chorobie powinno się spożywać regularne posiłki, w małych ilościach (a więc odpada napychanie się do syta po kilkugodzinnej głodówce). Nie wiem jak to jest. Z jednej strony mnie to denerwuje i ostatnio w Środę Popielcową się zbuntowałam, ale jednocześnie wolałabym być w porządku wobec Pana Boga. Czy może ten post winien być zachowany, skoro normalnie i tak nie zawsze przestrzegam właściwej diety?


- jonasz 33 - 21-03-2008 01:08

Polecam Ci przeczytać 58 rozdział Księgi proroka Izajasza, tam jest napisane bardzo rzeczowo o poście :aniol:


- Ks.Marek - 21-03-2008 01:41

aga napisał(a):Z jednej strony mnie to denerwuje i ostatnio w Środę Popielcową się zbuntowałam, ale jednocześnie wolałabym być w porządku wobec Pana Boga. Czy może ten post winien być zachowany, skoro normalnie i tak nie zawsze przestrzegam właściwej diety?
Choroba dyspensuje. Nie wolno przyczyniać sie do cierpienia, czy w ogóle, zaburzeń zdrowotnych. Mus, to mus.


- aga - 21-03-2008 12:02

Ale ja mam wyrzuty sumienia, bo może aż tak znowu chora nie jestem, żeby nie móc przetrzymać jednego dnia.


- Ks.Marek - 21-03-2008 12:15

aga napisał(a):Ale ja mam wyrzuty sumienia
No to się sama musisz określić, jak to z tobą jest. I pamiętaj:
Mateusz Ewangelista 23,24 napisał(a):Przewodnicy ślepi, którzy przecedzacie komara, a połykacie wielbłąda!



- grape - 21-03-2008 12:19

z tego co mi ksiądz na religii mówił to jest mowa tylko o 1 posiłku do syta, nie ma zastrzeżeń, że mogą być tylko 2 lekkie i 1 do syta Uśmiech :?:


- Ks.Marek - 21-03-2008 12:29

To przecież oczywiste powinno być.


- nieania - 21-03-2008 14:09

aga, twoja dieta przecież nie jest sprzeczna z postem...


- aga - 21-03-2008 14:50

Właśnie, że jest sprzeczna.


- Ks.Marek - 21-03-2008 14:55

Nie wiem, co tu jeszcze pisać w tym temacie. Napisałem: choroba dyspensuje od postu. Mozna podjąc inne czyny pokutne. Zdrowie przede wszystkim. No, chyba, ż ektoś szuka sobie usprawiedliwienia, wymówki, to co innego. Jednak jeśli idzie o sytuację, o której piszesz Aga, to nie widze powodu do dalszych deliberacji.

Możesz jeść częściej niż 3 razy, w dni , ktore sama wymieniasz, czy w ogóle, ponieważ to ma służyć twemu zdrowiu właśnie.


- aga - 21-03-2008 15:06

Wobec tego sama zdecyduję. Na razie jakoś wytrzymuję, a w razie rozstroju jelitowego będzie to mój ostatni ścisły post. I chyba nie ma tu więcej nic do pisania.


- smokeustachy - 23-03-2008 18:41

aga napisał(a):Wobec tego sama zdecyduję. Na razie jakoś wytrzymuję, a w razie rozstroju jelitowego będzie to mój ostatni ścisły post. I chyba nie ma tu więcej nic do pisania.
Problem można rozwiązać w sposób trywialny. Po prostu trzeba jeść cały dzień non-stop i to się liczy jako jeden posiłek.


- May - 24-03-2008 00:43

Agunia, zapytaj po prostu lekarzaUśmiech A mi się wydaje,że chyba żródło problemu tkwi gdzie indziejOczko pozdrawiamUśmiech


- aga - 24-03-2008 00:52

Mnie też się wydaje, że problem leży gdzie indziej. W sumie jakie znaczenie miałoby niezachowanie postu, jeżeli świadomie szkodzę sobie na zdrowiu w inny, gorszy sposób?