Forum Ewangelizacyjne e-SANCTI.net
Badania religijności Polaków - Wersja do druku

+- Forum Ewangelizacyjne e-SANCTI.net (http://e-sancti.net/forum)
+-- Dział: Religia w Świecie (/forumdisplay.php?fid=4)
+--- Dział: Nasza wiara (/forumdisplay.php?fid=15)
+--- Wątek: Badania religijności Polaków (/showthread.php?tid=3373)

Strony: 1 2 3


- PS - 13-04-2008 13:12

czemu argumentujesz w dyskusji o każdej religii wypowiedzią z konkretnej religii? to nielogiczne


- alus - 13-04-2008 13:39

"wypowiedź z konkretnej religii"...bo to jest uniwersalna Prawda - w centrum objawienia stoi człowiek - "Tak Bóg umiłował świat, że Syna swego dał"....Największa Miłośc dla człowieka oddała swoje życie.
Dlatego pierwsze to miłość do Boga a drugie to miłośc do drugiego człowieka....gdy tego brakuje, to jest to pewne zafałszowanie religi Smutny


- duszyczka - 13-04-2008 13:52

szczerze mówiąc to W Polsce religijne sa starze panie z różancem w reku i ten kto chodzi co niedzielę do kościoła. tak mówia inni. Lecz to nie prawda. Przecież każdy ma inny stosunek do wiary. Ja np lubię chodzic do kościoła ale sie w nim nudzę. dlaczego?? No wlsnie dużo zalezy od ksiedza. duzo osób chodzi do kościoła tylko po to ze im ktos każe a potem cała msze gadaja i obgaduja każdego po kolei wystarczy usiąc w ostatniej ławce. wydaje mi sie ze czasami ciężko rozpoznac jak człowiek jest religijny... ale to prawda czasami nawet te babulki z pierwszej ławki nie są takie święte na jakie wygladaja.


- PS - 13-04-2008 13:52

Cytat:"wypowiedź z konkretnej religii"...bo to jest uniwersalna Prawda - w centrum objawienia stoi człowiek - "Tak Bóg umiłował świat, że Syna swego dał"....Największa Miłośc dla człowieka oddała swoje życie.
Dlatego pierwsze to miłość do Boga a drugie to miłośc do drugiego człowieka....gdy tego brakuje, to jest to pewne zafałszowanie religi Smutny

](*,) ](*,) ](*,)
znów piszesz z perspektywy judeochrześcijańskiej. nie wszystkie religię mają taką hierarchię. Niektóre stawiają szczura na równi z człowiekiem i nie uznają Mesjasza itd. Te "uniwersalne prawdy" nimi nie są.


- Sivis Amariama - 13-04-2008 13:57

duszyczka napisał(a):Ja np lubię chodzic do kościoła ale sie w nim nudzę. dlaczego?? No wlsnie dużo zalezy od ksiedza.
Nie, nie od księdza, tylko od tego czy wiesz co tak naprawdę się w tym kościele dzieje. Czy wiesz, o co chodzi w Eucharystii, czy znasz jej symbole i swoją rolę.
Ksiądz nie ma Ciebie zabawiać...


- PS - 13-04-2008 14:03

a właśnie, że się mylisz. "rzemiosło" mszy świętej (treść kazania, zaangażowanie księdza) jest też ważne i "wspomaga" uczestnictwo ludzi na mszy.


- duszyczka - 13-04-2008 14:09

Sivis Amariama napisał(a):Nie, nie od księdza, tylko od tego czy wiesz co tak naprawdę się w tym kościele dzieje. Czy wiesz, o co chodzi w Eucharystii, czy znasz jej symbole i swoją rolę.
akurat wiem o co chodzi.
Sivis Amariama napisał(a):Ksiądz nie ma Ciebie zabawiać...
wiem wiem ma mnie ZAINTERESOWAĆ wprowadzić nas w tą treśc z zainteresowaniem a nie przysypianiem w ławkach.
PS napisał(a):a właśnie, że się mylisz. "rzemiosło" mszy świętej (treść kazania, zaangażowanie księdza) jest też ważne i "wspomaga" uczestnictwo ludzi na mszy
no proszę chyba nasza pierwsza zgoda w pewnej kwestii masz rację.

Tylko ze jest jeszcze gorzej gdy nikt nie kuma o co chodzi i ksiadz nie umie nic przekazać ciekawego. zauwazyłam ze najbardziej słucha sie rekolekcjonistów.


- czarek - 13-04-2008 14:20

Musze się zgodzić z Sivisem... duszyczka, gdybyś wiedziała jak wielki cud dokonuje się na każdej Mszy (nawet na tej o 7 rano, gdzie oprócz ksiedza są 3 babcie), to napewno byś się nie nudziła!
Uśmiech


- duszyczka - 13-04-2008 14:42

czarek napisał(a):Musze się zgodzić z Sivisem... duszyczka, gdybyś wiedziała jak wielki cud dokonuje się na każdej Mszy (nawet na tej o 7 rano, gdzie oprócz ksiedza są 3 babcie), to napewno byś się nie nudziła!
No niewiem jakoś nie zawsze się nudze na mszy.


- Sivis Amariama - 13-04-2008 14:48

duszyczka napisał(a):akurat wiem o co chodzi
jeśli się nudzisz, to szczerze powątpiewam.

Cytat:wiem wiem ma mnie ZAINTERESOWAĆ wprowadzić nas w tą treśc z zainteresowaniem a nie przysypianiem w ławkach
Ksiądz ma tylko odprawić mszę.
Zainteresować powinnaś się sama.
Jeśli przysypiasz w ławce, to świadczy o Tobie i Twojej religijności, a nie o księdzu.


- omyk - 13-04-2008 15:39

Duszyczko, a cóż jest bardziej interesującego od Eucharystii? Od żywej obecności Pana w Ciele i Krwi? Od Jego Słowa? Od pięknej liturgii?

Co ksiądz ma zrobić, żonglerki się uczyć?


- Rachel - 13-04-2008 15:44

Sivis Amariama napisał(a):Cytat:
wiem wiem ma mnie ZAINTERESOWAĆ wprowadzić nas w tą treśc z zainteresowaniem a nie przysypianiem w ławkach

Ksiądz ma tylko odprawić mszę.
Zainteresować powinnaś się sama.
Jeśli przysypiasz w ławce, to świadczy o Tobie i Twojej religijności, a nie o księdzu.
Ja to większości całą Mszę świętą siedzę, a zawsze wychodzę z niej jakbym była poraz pierwszy i jest to dla mnie bardzo ważne spotkanie z Jezusem Eucharystycznym.


- M. Ink. * - 13-04-2008 16:44

omyk napisał(a):Duszyczko, a cóż jest bardziej interesującego od [...] pięknej liturgii?
od pieknej liturgii bardziej interesujące wydają się piękne dziewczyny, biorące w niej udział :hm:

a tak a'propo - to Twoja fota w avatarze...? no proszę... niezła z Ciebie dzida Duży uśmiech


- PS - 13-04-2008 17:00

to jak to takie nieważne jak to jest zewnetrznie przez ksiedza robione, to czemu taki dlugi temat byl o naduzyciach liturgicznych.
mozna teoretyzowac jak Eucharystia powinna być dla człowieka i piszecie, jak to wspaniala i wyjatkowa jest kazda msza, ze tak ją odbieracie. Niestety, musze Wam powiedzieć, że więkoszość ludzi na mszy nie jest tak gorliwa, żeby się chociaż na forum katalickim zarejestrować... Chcę przez to powiedzieć, że Wasze wypowiedzi niekoniecznie są głosem statystycznego katolyka


- duszyczka - 13-04-2008 17:08

wiem Ale mi chodzi głównie o kazanie.