Forum Ewangelizacyjne e-SANCTI.net
tałka (tauka?) - Wersja do druku

+- Forum Ewangelizacyjne e-SANCTI.net (http://e-sancti.net/forum)
+-- Dział: Religia w Świecie (/forumdisplay.php?fid=4)
+--- Dział: Skarby Kościoła (/forumdisplay.php?fid=43)
+--- Wątek: tałka (tauka?) (/showthread.php?tid=3624)

Strony: 1 2


tałka (tauka?) - aga - 30-05-2008 13:29

Kto wie, czym jest tałka (tauka? - nie ma w żadnym słowniku, ale kicha!), jaki jest jej symbol?

Czy supełki przy sznurku mają jakieś znaczenie?


- Rachel - 30-05-2008 13:32

Wpisz Tau, a będziesz mieć materiały. :wink:


- aga - 30-05-2008 13:35

Dobra, to ja jeszcze zadam inne pytanie.

O supełkach na razie nie mogę znaleźć, ale jak się taki sznureczek że tak powiem zużyje to co wtedy? Można go wymienić czy jak?


- Rachel - 30-05-2008 13:39

Trzy supełki to oznaka trzech ślubów: czystości, posłuszeństwa i ubóstwa.
A tutaj jest dzielenie się odnośnie Tau : http://forum.swanna.net/about300-0-asc-0.html&sid=823e06456e251f2b966da447dc30f6ea :mrgreen:


- aga - 30-05-2008 13:43

Ale że tak powiem, skoro te śluby mnie nie obowiązują to także te supełki nie są takie istotne?


- Rachel - 30-05-2008 13:46

aga napisał(a):Ale że tak powiem, skoro te śluby mnie nie obowiązują to także te supełki też nie są takie istotne?
Jeżeli coś się przyjmuje poważnie, to się liczyć nalezy z konsekwencjami :diabelek:
Napewno nie jest to włączenie do zakonu , o to nie masz co się martwić.
Ale poproszę o pomoc tych co mają styczność bezpośrednio z Tau, jak wiem jest na forum franciszkanin.


- Polonium - 30-05-2008 14:05

Rachel, o znaku Tau jest w Biblii i jest to znak, ktorym zostali naznaczeni wybrani przez Boga. Jest to zatem symbol stricte chrzescijanski i moze byc noszony bez obaw.


- aga - 30-05-2008 14:14

Polonium napisał(a):Rachel, o znaku Tau jest w Biblii i jest to znak, ktorym zostali naznaczeni wybrani przez Boga. Jest to zatem symbol stricte chrzescijanski i moze byc noszony bez obaw.

Toż o tym Rachel pisze, Polonium, a konsekwencje są tego typu, że symbolu nie nosi się dla samego noszenia, ale podejmuję pewne zobowiązania z tego wynikające.
Przyznam, że tauka jest dla mnie znakiem przynależności do Boga, a wybór był taki, ponieważ nie mogę nosić srebra, a na złoto chwilowo mnie nie stać, a więc wszelkie krzyżyki odpadały i musiało to być drewno. No a medalików nie lubię, najbardziej jestem jednak przywiązana do Chrystusa ukrzyżowanego.


- Rachel - 30-05-2008 14:15

Polonium napisał(a):Rachel, o znaku Tau jest w Biblii i jest to znak, ktorym zostali naznaczeni wybrani przez Boga. Jest to zatem symbol stricte chrzescijanski i moze byc noszony bez obaw.
Zgadza się.
Cytat: Używali jej bracia szpitalni św. Antoniego Pustelnika (stąd nazwa krzyż św. Antoniego). Znak T przyjął i używał św. Franciszek podczas Soboru Laterańskiego IV, pod wpływem mowy papieża Innocentego III, nawiązującej do widzenia Ezechiela (Ez 9,4-6) i zawierającej wezwanie "bądźcie więc bojownikami T i krzyża".
Ale wszystko to mozna znaleźć, poprzez wpisanie na http://www.google.pl Tau albo Tałka Uśmiech
aga napisał(a):konsekwencje są tego typu, że symbolu nie nosi się dla samego noszenia, ale podejmuję pewne zobowiązania z tego wynikające.
Tak samo jak ze szkaplerzem.


- Polonium - 30-05-2008 14:38

Aga napisala:
Cytat:No a medalików nie lubię, najbardziej jestem jednak przywiązana do Chrystusa ukrzyżowanego.

I to jest piekne, lecz pod krzyzem Chrystusa stala rowniez Maryja o czym zdaje sie zapomniala czesc protestantow a nawet nieliczni sposrod nas - katolikow. Jesli zamierzamy byc chrzescijanami na 100 % to jesli mamy obraz z papiezem, czy obrazy swiete powinno to miec zawsze przelozenie na nasza wiare. Wiem oczywiscie, ze to nie latwe zadanie - byc swietym.

Posiadanie obrazu z papiezem, oltarzyka czy medalika wiaze sie z pewnymi zobowiazaniami, gdyz inaczej moze sie okazac, ze gorszymy innych. :roll:

Bo pomyslmy jak to wyglada, gdy na scianie wisi obraz z papiezem a niedaleko od tego obrazu zona kloci sie z mezem lub zona kaze mezowi zrobic zakupy w niedziele ? Wniosek z tego taki: To po co zatem kupywac taki obraz, skoro nie zyje sie wedlug slow papieza ?


- omyk - 30-05-2008 14:45

Co do znaku TAW Uśmiech :arrow: Ez 9,4

Supełki mają znaczenie tylko symboliczne. To jest pewne włączenie się w duchowość franciszkańską, nie oznaczają jednak ślubowania niczego. Co innego u franciszkanina na cingulum (sznurze, którym jest przepasany) - u niego 3 węzły oznaczają 3 śluby. Tak, jak pisała Rachel - posłuszeństwa, czystości i ubóstwa.

Krzyż, na którym umierał Jezus, miał kształt krzyża Taw. Składał się z 2 belek: pionowej i poprzecznej, patibulum. Nad belką poprzeczną umieszczona była tabliczka, skąd przyjął się znany dziś powszechnie kształt krzyża.

Justus Lipsius; 'De cruce libri tres' napisał(a):Na krzyżu Pana były 4 kawałki drewna, belka pionowa, pozioma, kawałek drewna pod stopy i napis umieszczony u góry

Znak ten bardzo umiłował święty Franciszek, który chlubiąc się wyłącznie z krzyża Chrystusa, używał go zamiast swojego podpisu. Stąd jego listy, pisane po nawróceniu, mają w miejscu podpisu spory znak T Uśmiech

Dziś tauka jest znakiem rozpoznawczym franciszkanów i osób związanych z duszpasterstwem franciszkańskim. Długi czas nosiłam ten krzyż i muszę powiedzieć, że i w Polsce i za granicą można znaleźć znajomych, rozpoczynając rozmowę "o, masz taukę! jesteś związany/a z franciszkanami?" Uśmiech
Gdzieś w domu mam nadal kilka tauek, w tym jedną poświęconą przez generała zakonu :mrgreen:


- aga - 30-05-2008 14:46

Jak zwykle na temat... :roll: (znaczy to nie do Ciebie, omyk :wink: )

Ja mam w domu obrazy, z Maryją medziugorską także, ale Pan Jezus mi się bardziej "podoba" :roll: i co ja na to poradzę?


- Polonium - 30-05-2008 14:53

Dlaczego o tym pisze ? Bo nawet sie mowi: "Przez Maryje do Jezusa". Ale Maryja tez rzekla : "Uczyncie, co wam powie moj Syn". Maryja wskazuje zawsze na Chrystusa. Chrystus jest zawsze w centrum.


- aga - 30-05-2008 14:59

Polonium, Ty jesteś ekstra! Uśmiech Od razu się człowiekowi weselej robi Duży uśmiech


- Annnika - 30-05-2008 17:09

http://www.frakatowice.fora.pl/porozmawiaj,2/talka,5.html

Plosiem Uśmiech