Forum Ewangelizacyjne e-SANCTI.net
Koncerty w piątek - Wersja do druku

+- Forum Ewangelizacyjne e-SANCTI.net (http://e-sancti.net/forum)
+-- Dział: Religia w Świecie (/forumdisplay.php?fid=4)
+--- Dział: Pozostałe (/forumdisplay.php?fid=25)
+--- Wątek: Koncerty w piątek (/showthread.php?tid=3754)

Strony: 1 2


Koncerty w piątek - Bozy_Wariat - 11-07-2008 13:38

Mam taki pytanie: co sądzicie o chodzeniu na koncerty w piątek. Wiadomo, ze w piątek obowiązuje nas post od mięsa i że tego dnia chrześcijanie nie powinni chodzić na dyskoteki. Ja od jakiegoś czasu mam zasadę, że staram się tego dnia nie chodzić również na koncerty (chodzi mi o koncerty takie do poskakania). Jeśli chodzi o moje miasto to właśnie większość koncertów odbywa się w piątek i przyznam się, że jest mi coraz trudniej w tej mojej zasadzie wytrwać. Stąd też moje pytanie: co sądzicie na temat chodzenia na koncerty w piątek? Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi.


- Polonium - 11-07-2008 14:40

Bozy_Wariat napisała :
Cytat:Ja od jakiegoś czasu mam zasadę, że staram się tego dnia nie chodzić również na koncerty (chodzi mi o koncerty takie do poskakania). Jeśli chodzi o moje miasto to właśnie większość koncertów odbywa się w piątek i przyznam się, że jest mi coraz trudniej w tej mojej zasadzie wytrwać. Stąd też moje pytanie: co sądzicie na temat chodzenia na koncerty w piątek?

Dyskotek w piątki stanowczo nie popieram i odradzam, zaś co do koncertów np.zespołów grających muzykę taneczną (np.dance,techno itp.) bądź rockową, to jeśli sumienie komuś zabrania to zrobi dobrze, jeśli nie pójdzie. Nie ukrywam, że doświadczy przy tym niezrozumienia bądź zażenowania, ale ważne, by wobec własnego sumienia okazał się w porządku.

Życzę Tobie dalszego wytrwania i nie poddawania się i miło, że szanujesz czas postu. Szczerze mówiąc, też byłem zdziwiony, gdy studenci chcieli zrobić disco w piątek, ale szczęśliwym trafem wypadło im w sobotę. Niebo czuwa nad wszystkim. :aniol:


- klapciu - 11-07-2008 17:47

A ja w koncertach nie widzę nic złego. Z kolei dyskoteki odpadają Uśmiech


Re: Koncerty w piątek - krzysiek_enoch - 11-07-2008 17:54

Bozy_Wariat napisał(a):Wiadomo, ze w piątek obowiązuje nas post od mięsa i że tego dnia chrześcijanie nie powinni chodzić na dyskoteki.
Możecie mi rozjaśnić, o co chodzi z tym piątkiem? W zborach protestanckich nigdy nie spotkałem się z podobną praktyką?
Jaki jest w ogóle jest sens tego typu praktyk? Czy przypadkiem nie mają one czegoś wspólnego z biblijnym ostrzeżeniem:
Kol 2:16-23 napisał(a):(16) Dlatego niech was nikt nie osądza z powodu jedzenia i picia lub z powodu święta, lub nowiu, lub sabatów —
(17) są to cienie [rzeczy] przyszłych; ciało zaś — Chrystusa.
(18) Niech was nie odtrąca ten, kto lubi się umartwiać i oddawać cześć aniołom, powoływać na tajemnicze doznania i bezpodstawnie szczycić swoim cielesnym sposobem myślenia,
(19) a lekceważy głowę, z której całe ciało, zasilane i spajane stawami i ścięgnami, rośnie Bożym wzrostem.
(20) Skoro z Chrystusem umarliście dla zasad świata, to dlaczego — niczym żyjący w świecie — stosujecie się do nakazów:
(21) nie dotykaj, nie kosztuj, nie ruszaj?
(22) Te przepisy i nauki ludzkie dotyczą tego, co i tak przeznaczone do zużycia.
(23) Cała ich mądrość tkwi w dewocji, poniżaniu się i umartwianiu ciała, jednak — poza zaspokajaniem cielesnych ambicji — nie mają one żadnej wartości.



- Annnika - 11-07-2008 20:38

krzysiek_enoch napisał(a):Możecie mi rozjaśnić, o co chodzi z tym piątkiem? W zborach protestanckich nigdy nie spotkałem się z podobną praktyką?
Jaki jest w ogóle jest sens tego typu praktyk?
Chodzi o uszanowanie piątku jako dnia śmierci Chrystusa. Nie o biczowanie się, coś jak minuta ciszy Oczko - tylko w szerszym zakresie. W sumie niezła lekcja pokory.


- Kyllyan - 12-07-2008 12:40

Ks. Stanisław Hołodok napisał(a):IV. Zachowywać nakazane posty i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, a w okresach pokuty powstrzymywać się od udziału w zabawach.

W odniesieniu do tego przykazania Episkopat Polski wyjaśnia (12 VI 2002), że wszyscy wierni winni czynić pokutę. W celu wyrażenia tej pokutnej formy pobożności chrześcijańskiej Kościół ustanowił dni i okresy pokuty. W tym czasie każdy wierzący powinien szczególnie praktykować czyny pokutne służące nawróceniu jego serca, co należy do istoty pokuty w naszym Kościele.

Powstrzymywanie się od zabaw, jak to podkreśla Kongregacja Nauki Wiary, sprzyja opanowaniu instynktów i wolności serca. Powstrzymanie się od zabaw obowiązuje we wszystkie piątki i w okresie Wielkiego Postu. Czynami pokutnymi są: modlitwa, jałmużna, czyli uczynki pobożności i miłości, umartwienie przez wierniejsze wykonywanie naszych obowiązków, wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i post (raz jeden wolno nam najeść się do syta — pokarmy postne). Czasem pokuty w kościele są poszczególne piątki roku (z wyjątkiem tych piątków, kiedy w te dni przypadają uroczystości) i okres Wielkiego Postu. Wstrzemięźliwość (pokarmy bezmięsne) obowiązuje wszystkich, którzy ukończyli 14 rok życia we wszystkie piątki (z wyjątkiem uroczystości) i Środę Popielcową. Post natomiast obowiązuje w Środę Popielcową i Wielki Piątek wszystkich między 18. a 60. rokiem życia. W przypadku niemożliwości zachowania wstrzemięźliwości w piątek (np. zbiorowe żywienie) domaga się od nas podjęcia innych form pokuty (np. pomoc materialna, finansowa na rzecz ubogich).
No i teraz sama musisz w swoim sumieniu rozstrzygnąć, czy taki koncert to juz zabawa, czy nie. Nikt Cie od myslenia, ani wzięcia odpowiedzialności za swoje czyny nie zwolni.


- alus - 12-07-2008 13:18

Tyle, że nasz kochany KK w niektórych polskich diecezjach wydał zezwolenie na udzielanie ślubów, za dodatkowa opłatą, i organizowanie wesel w piątki :shock: Smutny
Powodem ma być wzrost liczby ślubów i niewystarczająca ilość domów weselnych.


- Kyllyan - 12-07-2008 13:26

skoro jest dyspensa to jaki problem?


- alus - 13-07-2008 12:43

No właśnie - dyspensa - "Przez zatwardziałość serc waszych pozwolił wam Mojżesz...." (Mt 19,8).
Dyspensa - względy czysto ludzkie...dlatego w Sydney ograniczono Drogę Krzyżową do 8 stacji - "aby nie drażnić Żydów" :shock:
Problem???...ależ żaden.... tylko nie rozumię czemu tak drażni hasło "róbta co chceta".
"Róbta co chceta"...tylko nie zapomnijta udzielić dyspensy :diabelek:


- Kyllyan - 13-07-2008 13:49

alus napisał(a):tylko nie rozumię czemu tak drażni hasło "róbta co chceta".
Mnie nie drażni. "wszystko mi wolno" - to cytaŧ ze św Pawła.


- alus - 13-07-2008 14:22

Hasło mnie nie drażni Uśmiech ...drażni mnie to przyjmowanie przez Kościół "ducha czasów" - poprawności politycznej....bo "nie wszystko przynosi mi korzyść".

[ Dodano: Pon 14 Lip, 2008 16:46 ]
Policja angielska ma zakładać "obuwie" na łapy psów poczas rewizji w domach muzułmańskich - aby nie drażnić uczuc religijnych muzułmanów, dla których pies jest zwierzęciem nieczystym.
Jak to się ma do zmniejszenia stacji Drogi Krzyżowej przez katolików Smutny


- Polonium - 15-07-2008 21:43

Aluś napisała :
Cytat:Jak to się ma do zmniejszenia stacji Drogi Krzyżowej przez katolików

To zależy, czy zmniejszono ilość tych stacji samowolnie, czy też zapadła taka decyzja odgórnie. Zastanawiam się, czy papież wie o tym skróceniu stacji i co powie na ten temat. Do piątku jeszcze kilka dni pozostało. Zrozumiałe, że nas to dziwi. Przecież na tylu ŚDM-ach nic takiego nie było. Jeśli jest to decyzja organizatorów to problem jest poważny.

Cytat:drażni mnie to przyjmowanie przez Kościół "ducha czasów" - poprawności politycznej....bo "nie wszystko przynosi mi korzyść"

Aluś w celu informacyjnym przytoczyła typowy sposób myślenia modernistów, czyli tzw. 'pójście z duchem czasów'. A modernizm potępiał niegdyś jeden z papieży. Dzisiaj modernizm znowu zaczyna dochodzić do głosu i to jest niepokojące.

Cytat:Dyspensa - względy czysto ludzkie...dlatego w Sydney ograniczono Drogę Krzyżową do 8 stacji - "aby nie drażnić Żydów"



- Ks.Marek - 16-07-2008 13:45

Bozy_Wariat napisał(a):co sądzicie na temat chodzenia na koncerty w piątek?
http://www.opoka.org.pl/biblioteka/T/TM/przykazania.html


- Bozy_Wariat - 18-07-2008 00:56

Dziękuję. Nie wiedziałam czy przykazanie dotyczy też koncertów, a nie wzięłam pod uwagę, że koncert to też zabawa.


- Myszkunia - 22-07-2008 12:11

Zakazu nie ma, uważam,że od konkretnego człowieka zależy, czy pójdzie na koncert w piątek czy nie.
Jeśli pójdzie, nie zgrzeszy, jeśli nie pójdzię, bedzie miał "zaliczoną" jedną z form pokuty osobistej. Czyli,że zależy to od wyboru osoby...