Forum Ewangelizacyjne e-SANCTI.net
Przebaczyć Bogu !!? - Wersja do druku

+- Forum Ewangelizacyjne e-SANCTI.net (http://e-sancti.net/forum)
+-- Dział: Religia w Świecie (/forumdisplay.php?fid=4)
+--- Dział: Nasza wiara (/forumdisplay.php?fid=15)
+--- Wątek: Przebaczyć Bogu !!? (/showthread.php?tid=3837)

Strony: 1 2


Przebaczyć Bogu !!? - Rachel - 25-08-2008 14:02

Wczoraj rozmawialam z pewną osobką, która podała mi ciekawe nowiki które pojawiły się na łonie Odnowy i nie tylko.
Nie wiem czy to jest powszechne. A dokładnie chodzi o to, że jest teraz promowane, aby przebaczyć Bogu, to że jest słaby, że umarł za nas na krzyżu... abyśmy staneli jakby nad Nim i wybielili Go.
Osobiście jestem zaskoczona a raczej zmartwiona że coś takiego się pojawiło.
Przecież to jest stawianie siebie ponad Bogiem.
Co o tym sądzici? co można z tym zrobić ?


- Bozy_Wariat - 25-08-2008 16:55

Dla mnie to też dziwne. Bo to Bóg z Miłości do nas stał się słaby, z Miłości do nas umarł na krzyżu. Jak to przebaczyć? Raczej podziękować, bo gdyby nie On, to każdy z nas by musiał umrzeć. To Bóg przebacza nam każdego dnia. Ja myślę, że przedstawione wyżej myślenie, wynika z niezrozumienia. Niezrozumienia tego, że Bóg nie jest taki, jak my byśmy chcieli Go sobie wyobrazić, bo jest ponad naszym sposobem myślenia. "Bo myśli Moje nie są myślami waszymi, a drogi Moje waszymi drogami". Że Bóg właśnie w tym jest wielki, że się uniżył, ze zrezygnował z bogactwa, chwały, sławy, zaszczytów, właśnie z Miłości do nas. Że Boża logika jest inna niż ludzka. Aczkolwiek może to również wynikać z pychy, ze człowiek stawiając sie ponad Bogiem, stawia siebie jako tego, który powinien Bogu przebaczyć, bo Bóg nie odpowiada jego światopoglądowi. Zamiast próbować przebaczać Bogu, powinniśmy prosić Go o zrozumienie tego wszystkiego, co dla nas uczynił i o wdzięczność za to.


- Rachel - 25-08-2008 17:18

Taki sam punkt mam i jak i ta osoba. Ale czemu takie rzeczy są przekazywane na rekolekacjach albo na spotkaniach Odnowy ?? :-s
Nie każdy zastanowi się, tylko jest na etapie chlonięcia treści i przekazuje dalej bez namysłu.


- aga - 25-08-2008 17:50

W Odnowie w ogóle czasem ludzie mają już dprawdy głupie pomysły i wymyślają na siłę różnego rodzaju "zranienia", bo wszystko im chyba spowszedniało.


- nordlys - 26-08-2008 03:17

Nie wierzę, aby coś takiego miało miejsce w Odnowie. Być może ktoś coś źle zrozumiał, albo przekręcił. Proponuję spytać o tą sprawę księdza prowadzącego daną Odnowę - tym bardziej, że upowszechnianie takich tez może być szkodliwe.

Jezus nigdy nie był słaby, był za to bardzo pokorny.

Niektórym ludziom wydaje się, że człowiek pokorny jest "słaby". To nieprawda. Ucząc się pokory stajemy się coraz silniejsi. Czy widzieliście film "Pasja"? Napewno tak nie było, bo było znacznie gorzej - jaki zwykły człowiek jest w stanie wytrzymać takie cierpienia? My nie potrafimy nawet na to okrucieństwo patrzeć w kinie.

O roli pokory przy używaniu charyzmatów pięknie napisał ks. Zbigniew Wądrzyk
z SNE z Gdańska: http://www.snegdansk.pl/czytelnia/charyzmaty.html


Re: Przebaczyć Bogu !!? - Helmutt - 26-08-2008 09:09

Rachel napisał(a):Wczoraj rozmawialam z pewną osobką, która podała mi ciekawe nowiki które pojawiły się na łonie Odnowy i nie tylko.
Nie wiem czy to jest powszechne. A dokładnie chodzi o to, że jest teraz promowane, aby przebaczyć Bogu, to że jest słaby, że umarł za nas na krzyżu... abyśmy staneli jakby nad Nim i wybielili Go.
Osobiście jestem zaskoczona a raczej zmartwiona że coś takiego się pojawiło.
Przecież to jest stawianie siebie ponad Bogiem.
Co o tym sądzici? co można z tym zrobić ?
To na pewno w TEJ Odnowie ta osóbka takie rewelacje usłyszała? Dla mnie to brzmi bardzo sekciarsko.


- Rachel - 26-08-2008 11:29

Helmutt napisał(a):To na pewno w TEJ Odnowie ta osóbka takie rewelacje usłyszała? Dla mnie to brzmi bardzo sekciarsko.
W jednej z grup Odnowy. Nie wiem jak jest w całym ruchu, już dawno rozstałam się z tym ruchem.

nordlys napisał(a):Nie wierzę, aby coś takiego miało miejsce w Odnowie. Być może ktoś coś źle zrozumiał, albo przekręcił. Proponuję spytać o tą sprawę księdza prowadzącego daną Odnowę - tym bardziej, że upowszechnianie takich tez może być szkodliwe.
Masz prawo nie wierzyc. A ta osoba nie przekręciłaby. Poprzez przedstawienie problemu chodziło mi o zorientowanie się czy to jest też w innych grupach itd, a nie szkodzenie [ale wiem o co ci chodzi]. Plus, jak wy na to patrzycie. Ciesze się, że nie ma osób popierających


- Bozy_Wariat - 26-08-2008 15:44

Myślę, że nie ma co generalizować. I zaraz stwierdzać, że Odnowa jest taka a taka. Jeśli ktoś ma osobiste antypatie odnośnie Odnowy, to niech zostawi je dla siebie. Ja jestem w Odnowie i nie spotkałam się z takimi tezami. A odnośnie tamtej konkretnej grupy: jeśli tam tak jest, to rzeczywiście warto porozmawiać z konkretnym Księdzem: Pasterzem tej grupy bądź z liderem, a nie wszczynać alarmu, jako że w całej Odnowie rzekomo dzieje się źle. Pozdrawiam.


- Rachel - 26-08-2008 15:56

Bozy_Wariat napisał(a):odnośnie tamtej konkretnej grupy: jeśli tam tak jest, to rzeczywiście warto porozmawiać z konkretnym Księdzem: Pasterzem tej grupy bądź z liderem,
Ten krok został podjęty.
Bozy_Wariat napisał(a):a nie wszczynać alarmu, jako że w całej Odnowie rzekomo dzieje się źle. Pozdrawiam.
tego nie twierdzę. Tylko zastanawiałam się, czy te tezy są obecne gdzie indziej.


- Annnika - 26-08-2008 21:38

Nie sądzę. Spotkałam się w modlitwie z wezwaniem/deklaracją przebaczenia Bogu, ale chodziło o decyzję, żeby nie mieć żalu do Boga, że Z NASZEGO punktu widzenia RZEKOMO nasz porzucił itp. - chodzi o uporządkowanie emocji, nie o zarzucanie Bogu słabości.


- nordlys - 26-08-2008 22:01

Rachel napisał(a):Ten krok został podjęty.
Mam nadzieję, że usłyszymy od Ciebie, co ksiądz, prowadzący tą właśnie Odnowę, ma do powiedzenia w poruszonym temacie.
Ne można obok tego przejść, udając, że nic się nie stało -nie można dlatego, bo właśnie chodzi o Odnowę.

[ Dodano: Wto 26 Sie, 2008 22:11 ]
Jeśli miało miejsce to co
Annnika napisał(a):że Z NASZEGO punktu widzenia RZEKOMO nasz porzucił itp. - chodzi o uporządkowanie emocji
to doszło do nieporozumienia, bo emocji nigdy się nie uporządkuje, biorąc za podstawę uporządkowania kłamstwo (m. in. istniejące w stwierdzeniu o porzuceniu nas).


- Rachel - 26-08-2008 23:02

nordlys napisał(a):Mam nadzieję, że usłyszymy od Ciebie, co ksiądz, prowadzący tą właśnie Odnowę, ma do powiedzenia w poruszonym temacie.
Popiera tę osobę która mi o tym powiedziała. Tylko, że w grupie tej to nie ksiądz prowadzący powiedział, tylko osoba przybyła tam gościnie. Ksiadz prowadzący zapewne z powodu przemęczenia nie dostrzegł tego niezgrabnego zdania. Kolega poinformował, po spotkaniu gdyż nie spodobało mu się że tak się podchodzi do Osoby Boga.


- nordlys - 27-08-2008 04:28

Dość ciekawe podejście do sprawy-dyskutować po spotkaniach, zamiast na nich (tak żeby ksiądz wyjaśnił wątpliwości).
Poza tym, jeśli gość coś "promuje", to raczej odbywa się to za przyzwoleniem gospodarza - w tym przypadku księdza - lub gospodarz wyraźnie odcina się od tez stawianych przez "gościa" i wtedy "dom" nie ma nic wspólnego z tymi tezami.
Zmęczenie gospodarza nie ma tu nic do rzeczy, bo stanowisko zawsze można wyrazić po pewnym czasie od danego zdarzenia.


- Rachel - 27-08-2008 09:24

nordlys napisał(a):Dość ciekawe podejście do sprawy-dyskutować po spotkaniach, zamiast na nich (tak żeby ksiądz wyjaśnił wątpliwości).
Znam tę grupę, i zaczynając dyskusję w czasie spotkania, doszło by do zamieszania i moze kilka osób by zrozumiało o co chodzi.
Wiesz ten gość, to ważna osoba w Odnowe w tym rejonie [danych personalnych nie będę podwać]. Więc takie wymsknięcie jest szkodliwe zwłaszcza dla osób słuchających.
Zapewne ks ten podjął się skorygwowania [mam taką nadzieje], poczynając od grupy lidera i animatorów. Bo raczej tak to funkcjonuje w tej grupie.


Re: Przebaczyć Bogu !!? - miasto - 27-08-2008 09:33

Rachel napisał(a):Wczoraj rozmawialam z pewną osobką, która podała mi ciekawe nowiki które pojawiły się na łonie Odnowy i nie tylko.
Nie wiem czy to jest powszechne. A dokładnie chodzi o to, że jest teraz promowane, aby przebaczyć Bogu, to że jest słaby, że umarł za nas na krzyżu... abyśmy staneli jakby nad Nim i wybielili Go.
Osobiście jestem zaskoczona a raczej zmartwiona że coś takiego się pojawiło.
Przecież to jest stawianie siebie ponad Bogiem.
Co o tym sądzici? co można z tym zrobić ?
jeśli to prawda to jest to bzdura totalna - św. Paweł w 1Kor pisze, że Krzyż Chrystusa jest MOCĄ BOŻĄ ku zbawieniu dla każdego.
trudno mi uwierzyć, żeby ktoś znający Biblię, choćby pobieżnie, mogł wpaść na coś tak kretyńskiego

Słyszałem natomiast o praktykach "przebaczania Bogu" w tzw. terapiach odnawiania fundamentów - chodziło w tym o przebaczenie Bogu uwarunkowań (zwłaszcza rodzinych) w których się urodziliśmy. Dla mnie to tez jakieś chore. Wielu ludzi ma pretensje do Boga, ale to nie powód by Bogu wybaczać, tylko raczej powód by się tych pretensji wyrzec, jako grzesznych i buntowniczych.