Forum Ewangelizacyjne e-SANCTI.net
Msza Św. - Przewodnik - Wersja do druku

+- Forum Ewangelizacyjne e-SANCTI.net (http://e-sancti.net/forum)
+-- Dział: Religia w Świecie (/forumdisplay.php?fid=4)
+--- Dział: Nasza wiara (/forumdisplay.php?fid=15)
+--- Wątek: Msza Św. - Przewodnik (/showthread.php?tid=3869)



Msza Św. - Przewodnik - gradzia - 10-09-2008 16:21

Czy zastanawialiście się czasem co oznaczają poszczególne gesty kapłana w czasie mszy?? Ja coraz częściej łapię się na tym że nie wystarcza mi patrzenie bez rozumienia ale chcę być obecna także umysłem, chcę rozumieć co znaczy jakiś gest i co do mnie mówią konkretne slowa. Oczywiście podstawowe części mszy świetej są nam znane, ale co z innymi nazwijmy to trochę brzydko "formułkami"

Zapraszam na tą stronę, fajnie opisana jest msza Św krok po kroku, a później do dzielenia się tym co dla Was jest najważniejsze we mszy Św.


http://goscniedzielny.wiara.pl/?grupa=6&art=1118220834&dzi=1104780517


- o. Pacyfik - 10-09-2008 16:44

super sprawa =D>


- Rachel - 10-09-2008 17:00

Na stronie diecezji siedleckiej są krótkie wypowiedzi Biskupa siedleckiego, gdzie są podane wyjaśnienia gestów itd
Uśmiech


- gradzia - 11-09-2008 13:13

Powinnam jeszzce dodać, że ostatnio odkryłam (po 25 latach uczestniczenia we mszy) sens słów: Panie nie jestem godna, a to dzięki jednej spowiedzi, bardzo trudnej; i znaczenie: "Przez Chrystusa, z Chrystusem..." - to dla mnie jedna z ważniejszych części mszy św.


- omyk - 11-09-2008 20:58

Czepię się teraz, ale poprawność nadaje liturgii piękna, więc czuję się usprawiedliwiona Oczko
Poprawna forma to "Panie, nie jestem godzien" nawet dla kobiety Uśmiech To cytat z Ewangelii, słowa setnika a więc mężczyzny Uśmiech


- PK - 12-09-2008 23:17

Ale i tak Wy kobitki możecie sobie tłumaczyć, że jako człowiek "nie jestem godzien" Uśmiech


- klapciu - 12-09-2008 23:35

Miałam to wszystko na rekolekcjach Duży uśmiech Świetna sprawa Duży uśmiech


- gradzia - 14-09-2008 23:25

omyk napisał(a):Poprawna forma to "Panie, nie jestem godzien" nawet dla kobiety Uśmiech To cytat z Ewangelii, słowa setnika a więc mężczyzny Uśmiech
dziękuję Ci omyk że poruszyłaś tą sprawę, a PK za wyjaśnienie, będę mówić od dziś "godzien" Jeszcze mnie przekonał ten cytat z Pisma Św. :"...nie ma już mężczyzny ani kobiety, wszyscy bowiem jesteście kimś jednym w Chrystusie Jezusie." Ga 3,28

[ Dodano: Nie 14 Wrz, 2008 23:38 ]
dobra to teraz moje nastepne pytanie, gdy kaplan wypowiada słowa " Słowa ewangelii według..." - my w tym czasie robimy znak krzyża na czole ustach i sercu, kapłan zaś robi to troszkę później. Teraz widzę ze część osób, czeka i rysuje znak krzyza wraz z kapłanem jednocześnie mówiąc "Chwała Tobie Panie" W którym miejscu powinniśmy robić ten znak krzyża?? Zaznaczam że moje pytania moga wydawać się proste, i czasem ja sama - przynajmniej tak mi się wydaje - znam na nie odpowiedź, ale skoro to ma być przewodnik, to nie chcialabym poprzestać tylko na wklejeniu linku z opisem, tylko tutaj "analizować" gesty kapłana.

Po drugie: "Przy Panie nie jestem godzien" - większość osób schyla głowę i patrzy w ziemię, czy aby na pewno właściwie??, zresztą podobnie jest w chwili konsekracji:
a w załączonym pierwszym poscie piszę:
Cytat:Kiedy kapłan ukazuje postacie eucharystyczne, nie spuszczaj wzroku. Po to je podnosi nad ołtarzem, abyś kontemplował, czyli patrzył z miłością. Przed Tobą Bóg, który stał się tak mały, aby móc wejść w Twoje życie i je przemienić, uczynić wiecznym. W twoich żyłach popłynie krew Boga. Nie zastanawiaj się, jak to możliwe, wierz tylko. Powtarzaj w sercu za św. Tomaszem: „Pan mój i Bóg mój”.