Forum Ewangelizacyjne e-SANCTI.net
Maria - matka Jezusa. - Wersja do druku

+- Forum Ewangelizacyjne e-SANCTI.net (http://e-sancti.net/forum)
+-- Dział: Rozmyślania nad Pismem Świętym (/forumdisplay.php?fid=9)
+--- Dział: Biblia (/forumdisplay.php?fid=39)
+--- Wątek: Maria - matka Jezusa. (/showthread.php?tid=4027)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7


Maria - matka Jezusa. - Januarius - 29-10-2008 15:55

Mt 13:53-55 BT „Gdy Jezus dokończył tych przypowieści, oddalił się stamtąd.(54) Przyszedłszy do swego miasta rodzinnego, nauczał ich w synagodze, tak że byli zdumieni i pytali: Skąd u Niego ta mądrość i cuda?(55) Czyż nie jest On synem cieśli? Czy Jego Matce nie jest na imię Mariam, a Jego braciom Jakub, Józef, Szymon i Juda?”

Czy Waszym zdaniem należy to rozumieć dosłownie, że Maria miała jeszcze inne dzieci?


- omyk - 29-10-2008 16:04

Januarius - jakie możemy mieć na ten temat zdanie? Jeśli ktoś tu jest biblistą, zna grekę (w dodatku grekę klasyczną) i doskonale porusza się w ówczesnych tradycjach semickich, to wtedy może wydać swój, obiektywny osąd.

Bibliści i eksperci twierdzą, że w ówczesnych czasach 'brat' oznaczał również dalsze pokrewieństwo, także braci ciotecznych.


- Kyllyan - 29-10-2008 16:45

Nie trzeba być biblistą, znać koine, ani znać tradycji semickich. Katolik czyta Pismo zgodnie z nauką Kościoła katolickiego. A ta głosi, że Maryja , Matka Jezusa do swego wniebowzięcia pozostawała dziewicą. A więc nie mogli to być bracia rodzeni w żaden sposób.


- omyk - 29-10-2008 17:02

Tak Kyllyan, masz rację. Odczytałam jednak post Januariusa jako pytanie o pogląd, a nie wiarę, czy posłuszeństwo Kościołowi.
Oczywiście, nauczanie KK coś stwierdza, natomiast nie bierze tego z powietrza, a Duch Święty nigdy nie przeczy prawidłowej ekspertyzie Uśmiech Stąd moje stwierdzenie, że bibliści twierdzą tak i siak, więc ufam ich wiedzy, która znajduje potwierdzenie w nauce Kościoła (jeśli chodzi o struktury językowe i kulturę), oraz analogicznie: ufam nauce Kościoła, która znajduje swoje potwierdzenie w badaniach biblistów (jeśli chodzi o kwestię dziewictwa Maryi).

Kościół naucza o dziewictwie Maryi, a nie o starożytnych zwyczajach językowych semitów Uśmiech


- Januarius - 30-10-2008 00:30

Zależałoby mi bardziej na jakichś konkretnych argumentach. Twierdzenia typu: 'Masz tak wierzyć, bo musisz', w ogóle mnie nie przekonują! Staram się badać Biblię, by znaleźć prawdę, a z niej wynika, że Maria raczej miała inne dzieci. Nie chciałbym jednak zbyt pochopnie wyciągać wniosków, dlatego pytam. Może ktoś ma jakieś interesujące przemyślenia na ten temat?


- Kyllyan - 30-10-2008 06:29

To udaj sie lepiej na forum Badaczy Pisma Świetego.. Tu jest forum katolickie.
A postawę katolika wobec Pisma najlepiej określił moj patron i przewodnik duchowy św Ignacy z Loyoli:
Cytat:Tak dalece winniśmy być zgodni z Kościołem katolickim, ażeby uznać za czarne to, co naszym oczom wydaje się białe, jeśliby Kościół określił to jako czarne...- Helmutt - 30-10-2008 08:16

Kyllyan napisał(a):Katolik czyta Pismo zgodnie z nauką Kościoła katolickiego. A ta głosi, że Maryja , Matka Jezusa do swego wniebowzięcia pozostawała dziewicą. A więc nie mogli to być bracia rodzeni w żaden sposób.
Dokładnie. Katolik czyta Biblię zgodnie z nauka Kościoła, Świadek Jehowy czyta Biblię zgodnie z interpretacja brooklyńską, protestanci też ją inaczej interpretują i tak dalej. Tekst Biblii stwarza szerokie pole do różnych interpretacji i to bez "naciągania faktów", a gdy dodamy jeszcze niejednoznacznośc i trudność w tłumaczeniu starożytnej greki czy aramejskiego....

Ciekawostką jest fakt, że Kościół wielokrotnie na przestrzeni 2000 lat zakazywał wiernym czytania Pisma Sw... Oczko


- Januarius - 30-10-2008 09:21

Tak, macie rację. Tutaj chyba nie znajdę odpowiedzi opartych na Piśmie Świętym. Ja szukam prawdy Bożej - nie ludzkiej. Pozdrawiam i dziękuję za wskazówkę - Badacze Pisma Świętego. Sama nazwa wskazuje, że tam mogę otrzymać pomoc.


- Helmutt - 30-10-2008 09:45

Tyle, że "Badacze Pisma Świętego" to inne (dawniejsze) określenie Świadków Jehowy...... :?


- Annnika - 30-10-2008 20:28

W tym konkretnym kontekście to przypadkowa zbieżność Oczko - natomiast do Januariusa: powinieneś zdawać sobie sprawę, że katolicyzm to nie tylko Biblia, ale i Tradycja chociażby. Chyba że wolisz protestantyzować Oczko


- nieania - 01-11-2008 22:42

http://mateusz.pl/wdrodze/nr353/17-wdr.htm

wystarczy?


- Anonymous - 08-05-2010 10:36

Januarius napisał(a):Staram się badać Biblię, by znaleźć prawdę, a z niej wynika, że Maria raczej miała inne dzieci. Nie chciałbym jednak zbyt pochopnie wyciągać wniosków, dlatego pytam. Może ktoś ma jakieś interesujące przemyślenia na ten temat?

Nie wynika wcale,że miała dzieci rodzone.Zauważ,że aż do okresu działalności Jezusa ani jeden autor nie wspomina rodzeństwa Jezusa.Z tego można wywnioskować,że byli to albo kuzyni albo dzieci Józefa za czym ja bym się opowiedział.
Mam takie przekonanie,że Józef już miał swoje dzieci z pierwszego małżeństwa i poślubiając Maryję był zapewne mężczyzną wiekowym.Stąd jak widzimy najprawdopodobniej nie żył gdy Jezus rozpoczynał swoja działalność.


- omyk - 08-05-2010 13:36

Chciałabym tylko jeszcze dodać, że gdyby Maryja miała jeszcze inne rodzone dzieci, Jezus nie powierzałby Jej Janowi, a Jan nie brałby Jej do siebie.


- Anonymous - 08-05-2010 17:15

omyk napisał(a):Chciałabym tylko jeszcze dodać, że gdyby Maryja miała jeszcze inne rodzone dzieci, Jezus nie powierzałby Jej Janowi, a Jan nie brałby Jej do siebie.

Akurat ten argument jest dość słaby,ale jest jednym z wielu.


- omyk - 08-05-2010 23:17

Dlaczego? Uśmiech To nie byłaby zwykła przeprowadzka, tylko "zmiana rodziny", odcięcie się od pozostałych synów, myślę, że ujma na honorze mężczyzny.
Zresztą jakich tu argumentów trzeba? Przecież wiemy, że Jakub "brat Pański" należał do grona Dwunastu, a z Jakubów wśród nich byli tylko synowie Alfeusza i Zebedeusza - chyba nie podejrzewamy Maryi o nieślubne dzieci?