Forum Ewangelizacyjne e-SANCTI.net
Kościół w demokracji 1989-2009 - debata - Wersja do druku

+- Forum Ewangelizacyjne e-SANCTI.net (http://e-sancti.net/forum)
+-- Dział: Religia w Świecie (/forumdisplay.php?fid=4)
+--- Dział: Pozostałe (/forumdisplay.php?fid=25)
+--- Wątek: Kościół w demokracji 1989-2009 - debata (/showthread.php?tid=4206)



Kościół w demokracji 1989-2009 - debata - Rachel - 09-01-2009 16:34

Cytat:Kościół w demokracji 1989-2009 - debata

"Przegląd Powszechny", Blog Powszechny, Centrum Kultury i Dialogu oraz Papieski Wydział Teologiczny "Bobolanum" mają zaszczyt zaprosić na debatę:

" Kościół w demokracji 1989-2009"

Rozmawiać będą :
abp Kazimierz Nycz,
s. Małgorzata Chmielewska
Roman Graczyk
Andrzej Majewski SJ (prowadzenie)

Debata odbędzie się w czwartek 15 stycznia 2009 r. o godz. 18.00
w aulii Kolegium Jezuitów
na ul. Rakowieckiej 61 w Warszawie




Wstęp wolny!




Jesteśmy na początku 2009 r., a to rok wielu podsumowań. Mija dwadzieścia lat od podpisania porozumień Okrągłego Stołu, pierwszej tury wyborów do tzw. Sejmu kontraktowego, przejścia z PRL w Rzeczpospolitą Polską.

Po 1989 r. zmieniła się sytuacja Kościoła. Przestał być inwigilowany. Dzięki konkordatowi między Stolicą Apostolską a Rzeczpospolitą Polską podpisanym w 1993 r. zyskał on nowy status prawny. Pojawiła się możliwość zawierania małżeństw konkordatowych. Religia wróciła do szkół. Sytuacja Kościoła Katolickiego - tak jak wielu, jeśli nie wszystkich, mieszkańców kraju - uległa zdecydowanej poprawie.

Ale Przez ostatnie dwadzieścia lat Polska zmieniła się nie tylko politycznie czy gospodarczo, ale również obyczajowo. Mamy do czynienia z coraz większą liczbą rozwodów i związków niesakramentalnych zawieranych przez katolików. Zmniejszyła się liczba alumnów seminariów duchownych.

Czy w przypadku Kościoła w Polsce sprawdza się powiedzenie, że im lepiej, tym gorzej?

Warto zastanowić się nad stanem Kościoła polskiego po tych dwudziestu latach przemian. Jak sobie radzi w demokracji? Czy ma wypracowaną nową wizję duszpasterską na nowe niewątpliwie zmienione czasy?

O odpowiedzi na te pytania poprosimy ordynariusza warszawskiego abpa Kazimierza Nycza, s. Małgorzatę Chmielewską i publicystę Romana Graczyka. Rozmowę, która odbędzie się w najbliższy czwartek, 15 stycznia o godzinie 18 w auli Kolegium Jezuitów przy ul. Rakowieckiej 61 w Warszawie, poprowadzi Andrzej Majewski SJ.



- Komzar - 12-01-2009 11:18

Rachel napisał(a):Przestał być inwigilowany.
Tym mnie rozbawili.
Środowisko kleru w kilkudziesięciu procentach to agencie SB. Oczywiście po upadku system już pensji nie pobierają ale sutannę nie założyli z racji przekonań religijnych. Niejako utknęli w tym bagnie i teraz cicho siedzą. Pracują jednak na swoje konto a nie na konto KrK.
Szacunkowy procent SB w Krk jest znany, nie znane są tylko nazwiska bo ukręcono temu łeb jak jeden z duchownych zaczął głośniej o tym mówić.
Nie chce was martwić ale jako wierni w dużej mierze słuchacie agentów i ich podstępnych manipulacji a nie głosu Jezusa przemawiającego przez duchownych.