Forum Ewangelizacyjne e-SANCTI.net
Pentagram... - Wersja do druku

+- Forum Ewangelizacyjne e-SANCTI.net (http://e-sancti.net/forum)
+-- Dział: Religia w Świecie (/forumdisplay.php?fid=4)
+--- Dział: Magia, sekty i wszystko inne (/forumdisplay.php?fid=17)
+--- Wątek: Pentagram... (/showthread.php?tid=439)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9


Pentagram... - Nata_89 - 03-04-2005 22:04

Różne źrudła różnie podają. I dla innych pentagramy i heksagramy mają inne znaczenie... Co tak na prawde to oznacza? Czekam na wasze wypowiedzi z góry thx i pozdrowienia


- Harpoon - 03-04-2005 22:08

Pentagram taki zwykły (pięcioramienna gwiazda) to symbol wcale nie satanistyczny a pogański. Miał bronić przed złymi mocami.


- Lewiatan - 04-04-2005 17:44

Pentagram - pięcioramienna gwiazda w kole. Czym jest? Jakie jest jego ukryte znaczenie i moc? Kiedy i przez kogo zostal opracowany? Na te pytania nikt nie zna odpowiedzi, ale postaram się uchylić przed Wami choć rąbka tajemnicy.
Z czym kojarzy się obecnie słowo pentagram większości ludzi? Symbol szatana, zła i wszystkim co negatywne. Otóż nie ma w tym ani trochę prawdy. Zacznijmy od początku...


Słowo pentagram pochodzi z języka greckiego, gdzie "pente" znaczy 5, a "gamma" literę, tak wiec pentagram odnosi się do pięcioramiennej gwiazdy lub dowolnej innej figury składającej się z pięciu linii (artykuł ten mówi o tradycyjnym pentagramie - pięciokąta formenego narysowanego w okręgu), a sami Grecy zapisywali pentagram jako 5A.
Najstarszy pentagram został odnaleziony w starożytnym mieście Ur - centrum cywilizacji Mezopotamii i datowany jest (według naukowców) na rok 3500 p.n.e. Prawdopodobnie używany był jako pieczęć królewska.
Znak ten występuje m.in. w religiach pogańskich starożytności, u Izraelitów, chrześcijan i wielu innych. Obecnie znak ten jest jednym najczęściej używanych symboli w magii ochronnej, ceremonialnej, w czarostwie (wicca) etc.
Poganie uważali, że znak ten pochodzi od Bogini szeroko czczonej na terenach obejmującychobszar począwszy od Anglii aż po Egipt. Nazywali ją Kore. Za swiety owoc Kory, uwazano jablko. Kiedy przetnie się je przez jego równik (dokładnie polowe), można zauważyć prawie perfekcyjny pentagram, w każdym ramieniu którego jest nasiono. Cyganie nazywaja środek jabłka Gwiazdą Wiedzy.

Pentagram uznawany był za symbol prawdy. Interesowali się nim m.in. Pitagorejczycy. Uznali go za symbol doskonałości, gdyż odnależli w nim złote proporcje, a w czasach gdy musieli się ukrywać używali go jako znaku rozpoznawczego.

Celtowie uważali, ze jest to znak Bogini Podziemi - Morgany. Idea pięciu wierzchołków przenikneła z pewnością do jednej częsci celtyckich ziem: Irlandia miała 5 wielkich dróg, pięć prowincji i pięć rodzajów prawa. Populacjawróżek (faerie) liczyła piątkami, a postacie mitologiczne nosiły płaszcze z pięcioma falbanami.

Zanim ta pięcioramienna gwiazda nabrała obecnego znaczenia miała ona również swe znaczenie w religii chrześcijańskiej. Chrześcijanie uznawali pentagram za symbol prawdy i religijnego mistycyzmu. Nazywali go Gwiazdą Betlejemską i Gwiazdą Trzech Króli. O zaufaniu do niego świadczą także postacie historyczne jak np.cesarz Konstantyn, który używał go jako pieczęci i amuletu mającego chronić go przed złymi duchami. Był także symbolem pięciu ran Chrystusa (2 na przegubach, 2 na kostkach i jedną z boku). Legendarny rycerz Sir Gawain (rycerz i bratanek krola Artura) nosił na swojej tarczy pentagram jako symbol pięciu cnot rycerskich: wielkoduszności, odwagi, czystości, rycerskości i pobożności. Król Salomon używał go jako znaku który pozwalał mu przywoływać i kontrolować duchy.


Wszystko zmieniło się za sprawą Inkwizycji. Kościół uznał pentagram za symboliczne wyobrażenie głowy diabła Bafometa, którego rzekomo czcili templariusze. W Rennes le Chateu (we Francji) znajduje się chyba najsłynniejsza budowla związana z Zakonem. Zbudowana jest ona znajdowała się na planie ogromnego pentagramu uformowanego przez okoliczne wzgórza.
Dopiero w XIXw. były ksiądz, Alphonse Louis Constans, lepiej znany jako Eliphas Levi wprowadził podział na pentagramy "dobre i złe." Za pozytywną wersję znaku uznał pentagram pionowy (odwrócony jednym wierzchołkiem do góry) a za negatywny odwrotną wersję (dwoma wierzchołkami do góry).
Pentagram "zły", wykorzystał Anton Szandor LaVey (autor "Biblii Szatana") dla potrzeb rodzącego się wówczas kultu szatana. Użył pentagramu Bafometa, dlatego obecnie większość ludzi utożsamia pentagram z satanizmem i czarną magią.
Zajmijmy się jednak czasami obecnymi i tym co symbolizuje pentagram. Od wieków Pentagram Biały (tak brzmi pełna nazwa pentagramu zwróconego jednym wierzchołkiem ku górze) posiadał jedno z najważniejszych znaczeń jakie mu przypisano: znak ochronny. Pięcioramienna gwiazda symbolizuje człowieka (cztery dolne ramiona to ręce i nogi, a górny to głowa) a koło zakreślone wokół niego to bariera ochronna.


Znak ten bez bariery (koła) oznacza konflikt i rozpad wewnętrzny, ale i aktywność która prowadzi do zażegnania tego konfliktu.Uznawany jest także za odwieczny symbol magii. Pięć wierzchołków ma bardzo bogatą symbolikę: pięć zmysłów, pięć światów (fizyczny, eteryczny, astralny, mentalny i duchowy), pięć żywiołow chińskich, cztery żywioły i duch górujący nad nimi (w przypadku odwróconego pentagramu to materia góruje nad duchem, co nie jest najlepszym połączeniem), rany Chrystusa i cnoty rycerskie (o czym mowa wcześniej). Jest także symbolem wielu Bogów i neopogańskiej religii Wicca. W jednej z jej tradycji - Gardneriańskiej, pojawia się także odwrócony pentagram jako oznaka "wyżej wtajemniczonych". Pentagram (a reczej pentakl - krążek z wyrysowanym magicznym znakiem, w tym przypadku pentagramem) występuje jako jedno z narzędzi Maga, I karty Wielkich Arkan Tarota, gdzie symbolizuje żywioł ziemi i materii. Jeśli z pentagramu buchał ogień uznawany był on za symbol Astralnego Światła - w przypadku odwróconego pentagramu (dwa wierzchołki ku górze).


- Nata_89 - 04-04-2005 20:43

wow dzieki za uswiadomienie mnie na pewno sie przyda :*


- ziobro Adama - 17-05-2005 10:39

Pentagram - kilka kresek na papierze, na ziemi itp. Nie posiada żadnej mocy. 8)


- bulion - 20-05-2005 00:45

ziobro Adama napisał(a):Nie posiada żadnej mocy.
a bys się zdziwił Uśmiech

pogadaj z Egzorcystą, to Ci poda parę przykładów, że mają moc. :/

PAMIĘTAJMY!
Że również zwykłe "rzeczy", przedmioty itp. moga mieć w sobie negatywną moc i złe działanie... to przeciez podstawy białej magii.

Posążki buddy, delfinki, słoniki z trąbami do góy.. etc itp..
Miałem o tym cały wykład Gerarda na Kursie Filip ( kiedyy to było Uśmiech ),
i powiem wam szczerze że dużo złego
kryje się, pod przykrywką "niewinnych" przedmiocików.

także trzeba uważać.


- ziobro Adama - 20-05-2005 11:14

bulion napisał(a):
ziobro Adama napisał(a):Nie posiada żadnej mocy.
a bys się zdziwił Uśmiech
No to spraw, abym się zdziwił.

bulion napisał(a):pogadaj z Egzorcystą, to Ci poda parę przykładów, że mają moc. :/
Oglądałem kilka filmów, np. Egzorcysta. Miałem pełne majtki ze strachu .. ale to było wiele lat temu.
I zawsze myślałem, że egzorcysta używa do swoich występów krzyża i wody święconej, a nie pentagramu. Widać nie jestem na bieżąco.

bulion napisał(a):PAMIĘTAJMY!
Że również zwykłe "rzeczy", przedmioty itp. moga mieć w sobie negatywną moc i złe działanie... to przeciez podstawy białej magii.

Posążki buddy, delfinki, słoniki z trąbami do góy.. etc itp..
Miałem o tym cały wykład Gerarda na Kursie Filip ( kiedyy to było Uśmiech ),
i powiem wam szczerze że dużo złego
kryje się, pod przykrywką "niewinnych" przedmiocików.

także trzeba uważać.
Czy mógłbyś powiedzieć coś więcej na temat "zagrożenia" jakim są te przedmioty, które wymieniłeś ? Coś na temat negatywnej mocy i złego działania tych przedmiotów.

p.s. A słonik z trąbą w dół ? Jest "groźny", czy nie ?


- Offca - 22-05-2005 20:50

Cytat:Oglądałem kilka filmów, np. Egzorcysta

To nie ma w takim razie o czym gadać jeśli opierasz się na filmach... :roll:
Buliemu nie chodzilo o to, ze egzorcysta używa pentagramu w czasie modlitw :!: :!: :!:
#-o


- ziobro Adama - 23-05-2005 15:34

Offca napisał(a):
Cytat:Oglądałem kilka filmów, np. Egzorcysta
To nie ma w takim razie o czym gadać jeśli opierasz się na filmach... :roll:
NIkt z mojej rodziny nie jest egzorcystą. Żaden mój znajomy także sie tym "fachem" nie para. Skąd więc mam czerpać swoją wiedzę na ten temat ? Może są jakieś kursy instruktażowe, wtedy chętnie sie na takie zapiszę.

Offca napisał(a):Buliemu nie chodzilo o to, ze egzorcysta używa pentagramu w czasie modlitw :!: :!: :!:
#-o
Może pozwól Buliemu odpowiedzieć. Nie wyręczaj go, chyba że cie o to prosił, bo ja chciałbym przeczytać JEGO odpowiedź.


- Offca - 23-05-2005 15:58

Polecam lekturę M.Martina pt "Zakładnicy diabła" tudzież ksiązki G.Amortha o tej samej tematyce.


- ziobro Adama - 24-05-2005 09:53

Offca napisał(a):Polecam lekturę M.Martina pt "Zakładnicy diabła" tudzież ksiązki G.Amortha o tej samej tematyce.
A cóż to za "autorytety" w dziedzinie egzorcyzmów, ci autorzy ?


- Offca - 24-05-2005 11:30

Dokładnie. Autorytety. Bo się tym zajmują.
Jeśli nie wierzysz w egzorcyzmy to bardzo dziwne. Wierzysz w Boga a nie wierzysz, że apostołowie wyrzucali złe duchy z ludzi, chociaż było to w Biblii napisane... NO CÓŻŻŻŻ... :roll:


- ziobro Adama - 24-05-2005 13:41

Offca napisał(a):Dokładnie. Autorytety. Bo się tym zajmują.
Jeśli nie wierzysz w egzorcyzmy to bardzo dziwne. Wierzysz w Boga a nie wierzysz, że apostołowie wyrzucali złe duchy z ludzi, chociaż było to w Biblii napisane... NO CÓŻŻŻŻ... :roll:
Ten Martin i Amorth są ... apostołami ??


- Offca - 24-05-2005 17:02

Są kapłanami.


- Lola - 24-05-2005 21:54

G. Amorth jest kapłanem, jest egzorcystą, a więc praktykiem, dlatego też może być autorytetem w sprawach egzorcyzmów, a więc i różnych przedmiotów, choćby tytułowego pentagramu, które mogą mieć na nas jakiś wpływ