Forum Ewangelizacyjne e-SANCTI.net
Dziwny zwyczaj u Starszych Braci w Wierze - Wersja do druku

+- Forum Ewangelizacyjne e-SANCTI.net (http://e-sancti.net/forum)
+-- Dział: Inne tematy (/forumdisplay.php?fid=5)
+--- Dział: Wiedza, nauka, filozofia. (/forumdisplay.php?fid=49)
+--- Wątek: Dziwny zwyczaj u Starszych Braci w Wierze (/showthread.php?tid=4637)

Strony: 1 2


Dziwny zwyczaj u Starszych Braci w Wierze - kredka198 - 17-07-2009 00:25

a wiec... Pracuje w sklepie odziezowym w dzielnicy bogatych Zydow...i i ogolnie mam kontakt z ludzimi i obserwuje ich bo takie jest jedno z moich zadan..i zauwazylam u kobiet dziwne wlosy... tak dzienie podobne do siebie ze pomyslalam ze albo sa z jednej rodziny..albo jednego fryzjera maja...ale dowiedzialam sie ze to sa perulki i ze one gola te wlosy...
czy moze mi ktos wyjasnic czemu one tak robia?


- Bananek - 17-07-2009 11:08

Tutaj jest wszystko ładnie wyjaśnione: wywiad z żona rabina
http://kobieta.gazeta.pl/wysokie-obcasy/1,96856,6705101,Nowe_dziecko__nowa_tuba.html


- kredka198 - 18-07-2009 11:45

Bananek, dziekuje


- omyk - 18-07-2009 14:52

Swoją drogą świetny wywiad, dzięki! Uśmiech


- kredka198 - 18-07-2009 16:32

tez przeczytalam caly artykul i teraz mam jakies lepsze spojrzenie na zwyczaje Zydowskie..w sumie nie zwyczaje a wypelnianie Prawa z Tory. Uśmiech
Dobry przykad wypelniania woli Bozej -bez pytania -po co i na co?


- Kyllyan - 18-07-2009 18:22

kredka198 napisał(a):... i teraz mam jakies lepsze spojrzenie na zwyczaje Zydowskie..
zwyczaje nie zydowskie, a żydowskich ultraortodoksów, czyli hasydów.


- kredka198 - 18-07-2009 19:57

ultraortodoksow..hymm czyli ze co to zle byc w 100% poslusznym? pytam czy zle bo ludzie zazwyczaj krzywo patrza sie na lubi ortodoksyjnych


- Kyllyan - 18-07-2009 20:27

W analogii do chrześcijństwa napisze.
Amisze żyja jak zyja, bo uważają, że w ten sposób sa posluszni Bogu. Uważasz, ze nalezy tak zyć?
W judaiźmie jest tez wiele różnych gmin. Są zydzi ortodoksyjni, są konserwatywni i są reformowani. W obrebie kazdego z tych kierunków jest jeszcze wiele różniących sie odmian. Każda z gmin zyje po swojemu i każdy uważa, że jest posłuszny Bogu, a ten drugi przesadza.


- kredka198 - 19-07-2009 02:39

Amisze..w sumie nie uwazam ze nalezy tak zyc.. ale tez tego nei potepiam..w sumie do konca nie znam ich zwyczajow ani tego wsyztskiego oprocz tego ze zyja jak ludzie wieki(lata) temu... .Oni nie uznaja rzeczywistosci tego jaki swiat jest teraz.. jeslei chce sie byc blisko Boga powinno sie zyc w Swiecie ale nie Swiatem(no chyba ze zakon to juz calkiem inna sprawa ,ale mowimy o ludziach swieckich)..ale w nim dzialac dla wiekszej Chwaly Boga.
dobra nadal nie wiem co o tym sadzic.. chyba zostane na pozycji -nie osadzaj ani nie oceniania .ale dobrze znac innych ludzi i kultur zwyczaje itp itd


- Kyllyan - 19-07-2009 08:42

Cytat:dobrze znac innych ludzi i kultur zwyczaje itp itd
Jasne. Napisałem swój post tylko dlatego, że temat sugerował jakoby wszystkie zydówki miały zwyczaj noszenia peruk. A w rzeczywistości to zwyczaj mniejszości.


- kredka198 - 19-07-2009 12:12

Kyllyan napisał(a):temat sugerował jakoby wszystkie zydówki miały zwyczaj noszenia peruk.
blad wyniakjacy z niewiedzy ;p dlatego wlasnei zalozylam temat by sie dowiedziec ;p ... takim razie pracuje w dzielnicy hasydow.

Wiecie jak jest sobota -to zadnego Zyda w sklepie nie ma (latwo ich odroznic;p) a w Niedziele..ehh... to 'przychodzimy' jeszcze w niedzielnych ciuszkach prosto z kosciola na zakupy.. .Pare razy pracowalam w niedziele..ale postanowilam ze juz nie bede brac jak beda mi proponowac.. .<- taka mala odskocznia od tematu


- spioh - 19-07-2009 12:52

swoją drogą może ktoś z was wie jakie przekonania u żydów łączą wodę z boża obecnością (szczególniejszą obecnością)?


- Manaika - 03-09-2009 19:05

ogólnie zasady Żydów ortodoksyjnych są dosyć ostre. Tego typu, że np. nie mogą mieć kobiety osłoniętych obojczyków. A włosy mogą mieć swoje, byle było nakrycie głowy.


- omyk - 03-09-2009 23:15

Spioh, szczerze mówiąc nie mam pojęcia, ale woda, szczególnie woda żywa kojarzy mi się z Obecnością Bożą jako źródło życia, odnowienia, odświeżenia. Ps 1 - drzewo zasadzone nad wodą obrazuje człowieka przestrzegającego Prawa Pana... Woda jako rzeka tryskająca ze Świątyni w Ez... Woda ze skały... hmm nawet 4 rzeki w Edenie. Kontynuacją tej tradycji wydaje mi się być nawoływanie Jezusa, aby przychodzili do Niego i pili, spotkanie z Samarytanką i w końcu - woda tryskająca z Jego boku.

A jeśli chcesz profesjonalnej odpowiedzi, zajrzyj tutaj: http://www.the614cs.com/ Uśmiech Można zadawać pytania związane z judaizmem, odpowiedzi są wyczerpujące Uśmiech


- spioh - 03-09-2009 23:36

dziękie omyk. zajrzę tam.

ps. chodziło o http://www.the614thcs.com/ ? bo z tego co podałaś to pokazuje mi dead linka