Forum Ewangelizacyjne e-SANCTI.net
Czy powinny wisieć na ścianach krzyże w szkolnych klasach? - Wersja do druku

+- Forum Ewangelizacyjne e-SANCTI.net (http://e-sancti.net/forum)
+-- Dział: Inne tematy (/forumdisplay.php?fid=5)
+--- Dział: Ankiety (/forumdisplay.php?fid=30)
+--- Wątek: Czy powinny wisieć na ścianach krzyże w szkolnych klasach? (/showthread.php?tid=4900)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11


Czy powinny wisieć na ścianach krzyże w szkolnych klasach? - duszyczka - 12-11-2009 13:18

Uważam iż nie ponieważ chrześcijanin powinien okazywać szacunek osobom innej wiary.Lecz także można tu podać argument zachowywania się uczniów na innych lekcjach, przeklinają itd. Jakie jest Wasze zdanie?


- Sant - 12-11-2009 13:26

Moim zdaniem brak kultury osobistej, lub jej posiadanie nie ma nic wspólnego ani z wiarą ani szacunkiem dla przedstawicieli innych religi. Tak samo wieszanie na ścianach lub nie wieszanie krzyża.
Można szanować innowierców pod krzyżem, a można nie szanować w pustej sali bez żadnych emblematów. I odwrotnie.
Można kogoś nie szanować w sposób kulturalny, a można też szanować i być "chamem".


- Wojtek37 - 13-11-2009 00:09

Ja jestem za wieszaniem krzyży w klasach i nie tylko, jest to "głos" i przypomnienie o Bogu, jak i o relacji ja-On, dla każdego. Jeśli ktoś jest niewierzący, lub innego wyznania, nie powinien go razić taki symbol wiary, ze względu na 2000 Tradycję....nie da się tego usunąć z przestrzeni która nas otacza.


- Annnika - 13-11-2009 00:11

Mnie zawsze dziwi dlaczego przeszkadza komuś symbol czegoś, w co w ogóle nie wierzy... tak mikro-offtopowo.


- M. Ink. * - 13-11-2009 01:00

czy to nie jest powielanie tematu...? :-k klik


- Sant - 13-11-2009 09:26

M. Ink. * napisał(a):czy to nie jest powielanie tematu...? klik
Chyba nie. Jest wprawdzie pokrewny, ale dotyczy innego aspektu. Jednakże istnieje niebezpieczeństwo zdublowania.
Annnika napisał(a):Mnie zawsze dziwi dlaczego przeszkadza komuś symbol czegoś, w co w ogóle nie wierzy... tak mikro-offtopowo
Hmmm. A może dlatego przeszkadza, że właśnie wierzą, tylko jest ten symbol niewygodny, bo obnaża pewne postawy? W pewien sposób oskarża. Dlatego, żeby nie mieć wyrzutów sumienia, żeby nie przypominał o czymś starannie ukrywanym, do czego nie chcemy sie przyznać przed samym sobą, lepiej go usunąć. Wtedy nic nie zakłóci naszego błogostanu. I dobrego mniemania o sobie.
Ale to tylko może...


- Bozy_Wariat - 13-11-2009 15:39

Oczywiście, ze powinny by krzyże w klasach. I uważam, że nie powinno to osobom innej wiary przeszkadzać. Przecież nam inne symbole, o ile nie są antychrześcijańskie nie przeszkadzają. Nikomu innej narodowości nie przeszkadza też godło. Dla mnie krzyż jest symbolem wiary a już kiedyś próbowano krzyże ściągać (za komunizmu) i nie zdało to egzaminu.

Dla mnie najbardziej wyrażająca to jest piosenka:

"Nie zdejmę krzyża z mojej ściany
Za żadne skarby świata
Bo na nim Jezus ukochany
Grzeszników z niebem brata

Nie zdejmę krzyża z mego serca
Choć by mi umrzeć trzeba
Choć by mi groził kat morderca
Bo krzyż to klucz do nieba"

Myślę, ze ta piosenka najbardziej wyraża stosunek, jaki my chrześcijanie powinniśmy mieć do wieszania krzyży.

A druga sprawa jest taka, że Polska jest krajem katolickim i jesteśmy wychowani jeśli nie w tej religii to chociaż w kulturze. W szkole, w której pracuję jeszcze nie w każdej klasie są krzyże (chociaż chciałabym, żeby kiedyś były) i ,kiedy zaczynamy lekcję religii w jakimś gabinecie do innego przedmiotu, to moi uczniowie często zauważają: nie ma krzyża. Więc dla nich też to jest ważne by ten symbol był. Niezależnie od tego w jakim kontekście to mówią.


- Drizzt - 13-11-2009 23:10

Bozy_Wariat napisał(a):Przecież nam inne symbole, o ile nie są antychrześcijańskie nie przeszkadzają

A co definiujesz przez "antychrześcijańskie"? Czy gdybym na ten przykład zawiesił w klasie Twojej szkoły pentagram jako symbol własnej wiary (nie satanizm, zaznaczam), to byłby on antychrześcijański? A gdyby to był półksiężyc? A wizerunek Baphometa? (również nie symbol diabła, a zasady hermetyzmu). Wszystko to, owszem, są symbole niechrześcijańskie, ale nie ANTYchrześcijańskie. Czy nie miałabyś więc nic przeciw, gdyby taki wisiał nad Twoją głową w trakcie lekcji?


- Bozy_Wariat - 14-11-2009 00:51

Pentagram jest jak najbardziej znakiem antychrześcijańskim i tego chyba tłumaczyć nie muszę. Niezależnie od tego czy ktoś wieszając go wyznaje satanizm czy nie.

Więcej na temat znaków i symboli chrześcijańskich można znaleźć

TUTAJ

i TUTAJ


- TOMASZ32-SANCTI - 14-11-2009 02:17

duszyczka napisał(a):Uważam iż nie ponieważ chrześcijanin powinien okazywać szacunek osobom innej wiary.

A to dziwne stwierdzenie. Gdy taka osoba przyjdzie do takiej sali w której wisi krzyż to zawału serca dostanie widząc ten znak? A może wzrok straci od patrzenia na krzyż?

Im bardziej bronimy tego w co wierzymy tym bardziej stajemy się silniejsi w wierze a im bardziej ulegamy naciskom tym nasza wiara słabnie a inni to wykorzystują. Bardziej powinniśmy bronić krzyża niż własnego samochodu, ponieważ bez samochodu się obejdziemy, będziemy żyli a bez krzyża nie - może fizycznie będziemy chodzili po tej ziemi ale wewnątrz będziemy martwi, takie chodzące trupy, bez wiary i bez siły, którą może dawać nam Chrystus.

Dlatego te krzyże powinny wisieć i trzeba tego bronić, aby wisiały one jak najdłużej. Jako katolicy a przede wszystkim jako dzieci jednego Boga. Tyle lat tradycji chrześcijańskiej nie może być tak lekkomyślnie wymazana. Właśnie moc naszej wiary i świadectwa obrony tego w co wierzymy może też dawać siłę innym, aby się obudzili ze snu, aby przejrzeli na oczy.

Wyznawcy innych religii czy też niewierzący nie ucierpią od widoku krzyża, ale my jako katolicy ucierpimy na tym poważnie - pokażemy bowiem jak łatwo w nas niszczyć to w co wierzymy, niszczyć to co było nam bliskie przez tyle lat a przede wszystkim niszczyc to co daje nam prawdziwe życie.

Pozdrawiam


- Drizzt - 14-11-2009 09:06

Bozy_Wariat napisał(a):Pentagram jest jak najbardziej znakiem antychrześcijańskim i tego chyba tłumaczyć nie muszę.

Bzdura, a raczej obiegowy stereotyp pentagramu jako symbolu satanistycznego. Symbolika pentagramu jest bardzo prosta: ramiona oznaczają 5 żywiołów (Ziemia, Powietrze, Ogień, Woda i Duch), środkowy pięciokąt symbolizuje ich harmonijne połączenie i współdziałanie.

Tak więc pentagram nie ma nic wspólnego z chrześcijaństwem, trudno więc mówić, ze jest ANTYchrześcijański.

Ale niektórzy, jak widać, wolą ulegać społecznym plotom i paranoi.


- omyk - 14-11-2009 12:51

A ja powiem: bzdura, a raczej obiegowy stereotyp. Pentagram to po prostu symbol pitagorejski.

I tak możemy się przegadywać kto mądrzejszy, nie udowadniając w ten sposób zupełnie niczego, a już najmniej - tego, czy symbol ma wymowę antychrześcijańską, czy nie ma.
Bo jeśli przeciwnik chrześcijaństwa ten symbol propaguje i związuje z nim swoją moc, to jest on antychrześcijański niezależnie od tego, kto posłużył się nim po raz pierwszy, i jak go postrzegają poszczególne grupy wyznaniowe.


- PS - 14-11-2009 13:06

Czyli jeśli ktoś teraz uzyje krzyża w swojej (niekatolickiej) wierze jako symbol np antymuzułmański, to symbol krzyża stanie się antymuzułmański?


- omyk - 14-11-2009 16:57

Przeciwnikiem jest diabeł, drogi PS.


- Drizzt - 14-11-2009 19:07

omyk napisał(a):Przeciwnikiem jest diabeł, drogi PS.

Hehe, widzę, że nie masz odwagi zastosować własnej logiki do analogicznej sytuacji, która została przedstawiona.

Jednocześnie, skoro tak, to mogę ANALOGICZNIE powiedzieć: "Przeciwnikiem jest (załóżmy) diabeł, a nie pentagram".

Dodatkowo - gdzie ja napisałem, że chodzi mi o zawieszeniu pentagramu jako symbolu ANTYchrześcijańskiej wiary? Mowa była o zawieszeniu symbolu SWOJEJ wiary, która jest po prostu czym innym, niż wiara chrześcijańska, istnieje OBOK, a nie PRZECIW. Więc nie myl pojęć.