Forum Ewangelizacyjne e-SANCTI.net
aaa90 - Wersja do druku

+- Forum Ewangelizacyjne e-SANCTI.net (http://e-sancti.net/forum)
+-- Dział: Porozmawiaj z ekspertem (/forumdisplay.php?fid=12)
+--- Dział: Pytania do kapłana (/forumdisplay.php?fid=56)
+--- Wątek: aaa90 (/showthread.php?tid=4939)



aaa90 - aaa90 - 08-12-2009 00:49

Ostatni zapytał mnie ktoś, czym jest zadośćuczynienie - jeden z warunków Sakramentu Pokuty...Przyszło mi na myśl to, co zostało mi przekazane dawno, dawno, gdy byłam jeszcze dzieckiem. Brzmiało to tak: "jeśli coś ukradniesz, to musisz to oddać.."
I zaczełam się nad tym zastanawiać.... Ponieważ takie tłumaczenie nie pasuje mi do wszystkich sytuacji...
Jak odnieść to do sytuacji, w której nie zapanowało się nad swoimi emocjami i podczas burzliwej rozmowy powiedziało się za dużo? Czy chodzi tu o słowo PRZEPRASZAM? Czy to wystarczy,czy moze potrzeba czegoś więcej?


- Ks.Marek - 09-12-2009 20:12

Zasadniczo chodzi o to właśnie słowo. Jednak generalna zasada zawsze jest taka: co zostało popsute to należy naprawić. Czasem werbalne przeprosiny nie dadzą pełni zadośćuczynienia. Bo cóż z tego, że powiem: przepraszam, skoro wskutek mojej inicjatywy-grzesznej oczywiście- koleżanka przestałą rozmawiać z inną koleżanką? Tutaj w ramach restytucji należałoby pogodzić z sobą te dwie osoby.


- aaa90 - 09-12-2009 22:07

A jeżeli z obydwu stron, mimo iż padło słowo przepraszam, nie ma chęci naprawienia relacji, jak wtedy wygląda dana sytuacja?


- Ks.Marek - 09-12-2009 22:17

To owe obie strony winny się pojednać z Bogiem i z sobą Uśmiech


- aaa90 - 09-12-2009 22:22

To czeka długa droga.. Dziekuje za pomoc Uśmiech

[ Komentarz dodany przez: Ks.Marek: Sro 09 Gru, 2009 21:23 ]
Poproszę
[Obrazek: pomogl.png]
Duży uśmiech