Forum Ewangelizacyjne e-SANCTI.net
Odpust zupełny - Wersja do druku

+- Forum Ewangelizacyjne e-SANCTI.net (http://e-sancti.net/forum)
+-- Dział: Dział techniczny (/forumdisplay.php?fid=6)
+--- Dział: Archiwum (/forumdisplay.php?fid=53)
+--- Wątek: Odpust zupełny (/showthread.php?tid=5245)



Odpust zupełny - Longinus - 05-08-2010 13:55

Uczestniczyłem ostatnio w mszy przed którą ksiądz zapowiedział że był odpust zupełny tamtego dnia, czy jeśli spełniłem wszystkie wymagania to muszę się spowiadać z grzechów lekkich które miałem na sumieniu?


- o. Wit - 15-08-2010 17:03

Ten temat jest dość szeroki. Odpowiem w skrócie - do uzyskania odpustu zupełnego potrzeba wolności od jakiegokolwiek przywiązania do grzechu, nawet lekkiego, a to nie to samo co sam grzech lekki. Gdy nie ma w nas tego braku przywiązania do jakiegokolwiek grzechu, wtedy uzyskujemy odpust częściowy.
Odpust to darowanie kar za grzechu. To jakby naprawienie w nas i wokół nas skutków grzechów. Każdy dobry czyn ma swoje źródło w Bogu i jest formą takiej "naprawy". Co więcej we wspólnocie Kościoła inni się za nas modlą i też wypraszają nam takie łaski.
Dlatego warto nie zaniedbywać żadnej okazji do dobrego, m.in. uzyskiwania odpustów.

Innym warunkiem jest spowiedź święta. Nie chodzi jednak o to, że trzeba w ten sam dzień przystąpić do spowiedzi. Jeśli jesteś w łasce uświęcającej (a to powinien być najzwyczajniejszy stan dla każdego katolika) to nie musisz tego dnia się spowiadać - wystarczy w "okolicy". Przy okazji zachęcam Cię do comiesięcznej spowiedzi Uśmiech


- Annnika - 08-03-2011 15:11

Odpowiedź na pytanie już padła, kolejne pytania proszę. Longinusie, zadawać w "swoim" temacie.