Forum Ewangelizacyjne e-SANCTI.net
Druidyzm - Wersja do druku

+- Forum Ewangelizacyjne e-SANCTI.net (http://e-sancti.net/forum)
+-- Dział: Religia w Świecie (/forumdisplay.php?fid=4)
+--- Dział: Magia, sekty i wszystko inne (/forumdisplay.php?fid=17)
+--- Wątek: Druidyzm (/showthread.php?tid=5306)

Strony: 1 2 3


Druidyzm - Mordimer_Madder - 02-10-2010 17:37

[Obrazek: z8456170Z,Organizacja-zrzeszajaca-druido...yskala.jpg]

Cytat:Czczenie słońca, błyskawic i duchów natury jest taką samą religią jak chrześcijaństwo czy islam - uznano w Wielkiej Brytanii. Organizacja zrzeszająca druidów zwana Druid Network uzyskała taki sam status, jak główne religie wyznawane w Królestwie.

Komisja Charytatywna Anglii i Walii przyznała "Druid Network" status organizacji charytatywnej i stosowne ulgi podatkowe. - Druidyzm to spójny i poważny system wierzeń, który oferuje korzystną strukturę etyczną - oświadczyła w sobotę Komisja Charytatywna. Dodała również, że praca, jaką "Druid Network" wkłada w promocję druidyzmu, leży w interesie społecznym.

Druidyzm był pogańską religią praktykowaną przez Galów oraz w zamieszkałych przez Celtów częściach Europy; najechawszy Galię Rzymianie zaczęli wypierać druidów; wielu z nich uciekło na wyspy brytyjskie. Druidzi czczą siły natury, jak słońce czy błyskawice - oraz zamieszkałe w naturze duchy. Współcześni naukowcy określają oryginalny druidyzm sprzed wieków, jako religię animistyczną.
źródło

Druidyzm jest religią o wiele starszą, niż chrześcijaństwo, lecz jakby zapomnianą ze względu na specyficzny charakter obrządku i brak świątyń... dotychczas spotkałem się z druidyzmem tylko w USA zapewne dlategi, iż w Brytanii nigdy nie byłem /i się raczej nie wybieram/ i nie wiedziałem, że kult ten jest tam tak rozwinięty.

Pytanie brzmi - czy będzie ekspansja? /np. na fali wszechogarniającego powrotu do natury i proekologizmu :roll: :?: /


- Nicol@ - 02-10-2010 21:12

Czy twój post jest odzewem na dzisiejsze wiadomości, jakie usłyszałam w TV ?
http://wiadomosci.dziennik.pl/swiat/artykuly/303926,druidyzm-uznany-za-oficjalna-religie.html


- Mordimer_Madder - 03-10-2010 10:11

Jakim "odzewem"? Jest to swoisty news dnia, znalazłem w sieci i zamieściłem tutaj, bo jest to religia z pogranicza magii, jak widać ciesząca się coraz większą popularnością... w jakim kontekście rozumiesz zatem słowo "odzew"?

Jest "zew" któremu ktoś daje "odzew", czyli ktoś do czegoś wzywa a ktoś inny mu odpowiada, przyjmując ów "zew"... tak to funkcjonuje w rodzimym języku. Pomysł
Sugerujesz, że zostałem druidem :shock: Apage :!: :!:


- Talmid - 03-10-2010 12:05

Oni korzystają z takiego schematu.

Ludzie cywilizowani oddalili się od natury. To prawda.
Rozwój technokratycznej cywilizacji powoduje wiele szkód. To prawda.
Ludzie powinni powrócić do natury. To prawda.
Gdy powrócą do natury będzie im się żyło lepiej. To prawda.
Ludzie żyjący zgodnie z naturą przed wiekami byli między innymi druidami. To prawda.
Zatem należy zostać druidem. To nie prawda.

Można być katolikiem i żyć zgodnie z naturą?
Można.
Zatem po co komu druidyzm?


- Razen - 03-10-2010 12:10

Talmid, ale tu jeszcze chodzi o oddawanie czci z tego co wiem - można być katolikiem i czcić słońce? Chyba nie...


- MSA - 03-10-2010 12:13

Bo druidyzm jest fajną religią, zrzeszającą fajnych ludzi i nie wyciągającą ton kasy od wiernych na te czy inne potrzeby i pozwala się spotykać z innymi fajnymi ludźmi który mają podobne jak my odchyły. To tak "na szybko" Oczko.
Choć news jest głównie o tym, że teraz będą mieli przywileje takie jak inne religie, m.in. natury podatkowej. Błe, biurokracja fiskalna...


- Talmid - 03-10-2010 12:24

Razen napisał(a):Talmid, ale tu jeszcze chodzi o oddawanie czci z tego co wiem - można być katolikiem i czcić słońce? Chyba nie...
Ale po co komu czcić słońce, skoro można czcić Boga Stwórcę słońca? Uśmiech
Natomiast naturę trzeba szanować i nie niszczyć jej.

Cytat:Bo druidyzm jest fajną religią, zrzeszającą fajnych ludzi
No właśnie. To o czym ja zawsze piszę. Najczęściej decydują względy emocjonalne.
Fajni ludzie. To prawda.

A katolicy nie mogą być fajni?


- Mordimer_Madder - 03-10-2010 12:44

Talmid napisał(a):Można być katolikiem i żyć zgodnie z naturą?
Można. Zatem po co komu druidyzm?
Nieco więcej otwartości - wszak nie każdy człowiek jest katolikiem Pomysł
i dalej napisał(a):A katolicy nie mogą być fajni?
Pewnie mogą - ale patrząc ostatnimi czas np. na plac przed Pałacem Prezydenckim trzeba postawić tezę, iż zdecydowanie nie wszyscy katolicy mogą być fajni Pomysł


- M. Ink. * - 03-10-2010 12:56

Druidyzm?

Cytat:Częścią kultu druidzkiego, jak podają źródła historyczne, były rytualne mordy. Według Juliusza Cezara niewolnicy wyznawców tego kultu byli paleni w trakcie obrządku pogrzebowego ich panów. Ponadto, jednym z elementów rytułału Beltane poświęconego urodzajności była budowa z suchych gałęzi wierzby i słomy wielkiej kukły Wickermana (wiklinowego pana) i umieszczanie w jego środku ofiary ludzkiej. Rytułał dopełniał się, gdy całość ulegała spaleniu.

Również historyk rzymski Tacyt stwierdził, że ołtarze druidów na wyspie Anglesey były zalane krwią więźniów.

Według opisu Kasjusza Diona, jeńcy rzymscy pojmani podczas buntu wznieconego przez królową Icenów - Budykę - przeciw rzymskiemu panowaniu, byli wbijani na pal w obrządku złożonym z akompaniamentu muzyki i uczty. Różne bóstwa wymagały w mniemaniu celtów odmiennego rodzaju ofiary - dla Esusa wieszano, dla Taranisa - poddwano się samospaleniu a dla Teutatesa topiono poświęcanych ludzi.

źródło
Owszem, gorliwi i zacietrzewieni dyżurni wrogowie chrystianizmu zaraz pewnie się rozwrzeszczą o inkwizycji. Acz inkwizycja była tylko zjawiskiem w obrębie chrystianizmu, a druidyzm - jak wynika z historycznych zapisów - miał ludobójstwo wplecione w zasady religii, czego właśnie chrystianizm nigdy nie miał.


- Mordimer_Madder - 03-10-2010 13:05

Nie miał - ale uprawiał... patrz wojny krzyżowe...
http://www.izrael.badacz.org/historia/wyprawy.html napisał(a):W 1095 r. na synodzie w Piacenzie papież Urban II podpisał porozumienie z wysłannikami cesarza bizantyńskiego Aleksego Komnena. Papież ogłosił pierwszą krucjatę, zachęcając księży i rycerstwo do udania się do Grobu Pańskiego i odebrania go niewiernym. Później, papież na soborze w Clermont we Francji, wezwał zachodnie chrześcijaństwo do odbicia ziemi świętej od muzułmanów. Zachęcał do zdobycia Świętego Grobu Pana Jezusa w Jerozolimie z rąk niewierzących Mahometan. Obiecywał za to zupełny odpust.
Rozpoczął się wielki ruch po całym chrześcijaństwie, który trwał blisko 200 lat, wciągając w śmierć miliony ludzi, którzy pod sztandarami Krzyża walczyli bronią cielesną, myśląc, że z Saracenami walczą dla Pana. Połączono to z zapowiedzią odpuszczenia grzechów wezwanie. Te idee znalazły żywy oddźwięk wśród feudalnego rycerstwa.
Bez wątpienia była to sprawa wiary - a w sprawach wiary papież jest nieomylny, działając pod wpływem trzeciej osoby boskiej - Ducha Świętego... coś poplątałem?


- Talmid - 03-10-2010 13:14

Mordimer_Madder napisał(a):
Talmid napisał(a):Można być katolikiem i żyć zgodnie z naturą?
Można. Zatem po co komu druidyzm?
Nieco więcej otwartości - wszak nie każdy człowiek jest katolikiem Pomysł
To prawda. Uśmiech
Jednak ja miałem na myśli sytuację, że ktoś jest katolikiem.
I pytam, po co katolik miałby zostawać druidem?
Ja nie widzę żadnych racjonalnych powodów ku temu.


- TOMASZ32-SANCTI - 03-10-2010 13:38

Mordimer_Madder napisał(a):Pytanie brzmi - czy będzie ekspansja? /np. na fali wszechogarniającego powrotu do natury i proekologizmu :roll: :?:

Oby nie. Jak widać nic dobrego druidyzm by ni przyniósł po za złem, które jest wpisane w jego historię. Warto też się zastanowić nad celem takie rozwoju druidyzmu i naszych oczekiwań względem przysżłości świata : czy chcielibyśmy aby na świecie panowało jeszcze większe zło niż jest obecnie czy może lepiej by było, aby na świecie tego zła było jak najmniej? Mało jest przelewanej krwi we wszelkich wojnach? Potrzeba jej więcej? Dlaczego szukamy bardziej zła niż dobra?
Czy dobro nam aż tak przeszkadza? I tak wiele go na świecie nie ma to jeszcze tylko myśleć i czekać na rozwój druidyzmu. .


- M. Ink. * - 03-10-2010 13:44

Mordimer_Madder napisał(a):wojny krzyżowe
Wojny krzyżowe to naiwny argument. Były one wobec ofensywy Arabów w średniowieczu tym samym, czym działania aliantów wobec ofensywy Niemców w czasie II wojny światowej.

Wojny krzyżowe były próbą wyzwolenia ziem należących do Bizancjum spod okupacji arabskiej.


- Mordimer_Madder - 03-10-2010 15:50

Talmid napisał(a):Jednak ja miałem na myśli sytuację, że ktoś jest katolikiem.
I pytam, po co katolik miałby zostawać druidem?
Ja nie widzę żadnych racjonalnych powodów ku temu.
To jest poza sporem... katolikowi druidyzm jest potrzebny, jak przysłowiowe piąte koło... w podtekście mojego pytania czai się słówko "zamiast" :!:
Coś jednak atrakcyjnego w tej neoreligii być musi, skoro ma tak wielu wyznawców/zwolenników i w tym upatruję dla Was, katolików możliwy problem z tymi, co słabej wiary... :roll:

M. Ink. * napisał(a):Wojny krzyżowe były próbą wyzwolenia ziem należących do Bizancjum spod okupacji arabskiej.
... i oczywiście papież namawiał do nich przypadkiem, krucjatę ogłaszał przypadkiem i odpust zupełny obiecywał przypadkiem Pomysł

Chętnie poznam inny przykład z historii, gdy takie trzy przypadki papieskie się zbiegły :roll:

TOMASZ32-SANCTI napisał(a):Mało jest przelewanej krwi we wszelkich wojnach? Potrzeba jej więcej?
A dlaczego mówisz o przelewie krwi w kontekście druidyzmu? Skąd takie założenie?


- Nicol@ - 03-10-2010 21:26

Mordimer, po 1. nie krzycz proszę - bez twojego podniesionego tonu słyszę doskonale.
Po 2. news?!
W Wielkiej Brytanii druidyzm został oficjalnie uznany za religię - podała w sobotę agencja Associated Press.
I to:
KRWAWY DRUIDYZM