Forum Ewangelizacyjne e-SANCTI.net
Peregryn z Opola OP o Trójcy Świętej - Wersja do druku

+- Forum Ewangelizacyjne e-SANCTI.net (http://e-sancti.net/forum)
+-- Dział: Religia w Świecie (/forumdisplay.php?fid=4)
+--- Dział: Nasza wiara (/forumdisplay.php?fid=15)
+--- Wątek: Peregryn z Opola OP o Trójcy Świętej (/showthread.php?tid=5479)

Strony: 1 2 3


Peregryn z Opola OP o Trójcy Świętej - Adam - 06-04-2011 13:14

Peregryn z Opola OP napisał(a):To, że Ojciec Syn i Duch Święty jest jedynym Bogiem zostało przedstawione na wielu kartach Pisma św. W Księdze Rodzaju Ojciec mówi do Syna i Ducha Świętego: uczyńmy człowieka na obraz i podobieństwo nasze ( Rdz 1,26 ). Nie powiedział ,,na nasze obrazy" ale na ,,nasz obraz". Również nie zwracał się wówczas do Aniołów lub innych stworzeń. Stworzenia bowiem nie mają mocy stwarzania. Wyraz uczyńmy odnosi się do wielości osób, zaś na obraz świadczy o jedności istoty.

Kazania de tempore i de sanctis T.40 str. 205-206 - Kraków - Opole 2001.


- spioh - 06-04-2011 18:47

i?... 8-[


RE: Peregryn z Opola OP o Trójcy Świętej - Aloes - 15-01-2012 19:28

(06-04-2011 13:14 )Adam napisał(a):  
Peregryn z Opola OP napisał(a):To, że Ojciec Syn i Duch Święty jest jedynym Bogiem zostało przedstawione na wielu kartach Pisma św. W Księdze Rodzaju Ojciec mówi do Syna i Ducha Świętego: uczyńmy człowieka na obraz i podobieństwo nasze ( Rdz 1,26 ). Nie powiedział ,,na nasze obrazy" ale na ,,nasz obraz". Również nie zwracał się wówczas do Aniołów lub innych stworzeń. Stworzenia bowiem nie mają mocy stwarzania. Wyraz uczyńmy odnosi się do wielości osób, zaś na obraz świadczy o jedności istoty.
W tym fragmencie Bóg mówi do swego Syna. Dlatego też w Liście do Kolosan 1:15,16 czytamy: "On jest obrazem Boga niewidzialnego - Pierworodnym wobec każdego stworzenia, bo w Nim zostało wszystko stworzone: i to, co w niebiosach, i to, co na ziemi, byty widzialne i niewidzialne, czy Trony, czy Panowania, czy Zwierzchności, czy Władze. Wszystko przez Niego i dla Niego zostało stworzone".


RE: Peregryn z Opola OP o Trójcy Świętej - Sant - 15-01-2012 23:08

???


RE: Peregryn z Opola OP o Trójcy Świętej - Aloes - 16-01-2012 14:43

Co Cię tak zastanawia, sant?


RE: Peregryn z Opola OP o Trójcy Świętej - Sant - 16-01-2012 19:49

Nie wiem o co Adamowi chodzi. Reklamuje książkę?


RE: Peregryn z Opola OP o Trójcy Świętej - Dezerter - 16-01-2012 23:46

(16-01-2012 19:49 )sant napisał(a):  Nie wiem o co Adamowi chodzi. Reklamuje książkę?
a może fora mu się pomyliły i to miało być u Świadków


RE: Peregryn z Opola OP o Trójcy Świętej - omyk - 19-01-2012 04:46

Aloes - jeżeli chcesz rozumieć "pierworodnym wobec każdego stworzenia" równie dosłownie co "wszystko przez Niego zostało stworzone", to musisz przyjąć do wiadomości, że wszystko = wszystko, matematyczne 100%. Jeżeli zaś wszystko zostało stworzone przez Jezusa (bo o Nim mowa), to nie mogło być ani jednego aktu stwórczego "przed Nim" (piszę w nawiasie, bo "na początko było Słowo", więc nie było nic przed Nim) - "bez Niego nic się nie stało, co się stało". Jeśli więc przyjąć Twoją literalną interpretację, trzeba powiedzieć jasno, że wtedy Pismo przeczy samemu sobie. A ponieważ Pismo - Słowo Boże - przeczyć sobie nie może, musisz uznać, że Twoja interpretacja jest błędna.
Jeżeli natomiast przyjąć, że "pierworodny wobec każdego stworzenia" oznacza bycie zrodzonym przed wiekami, przed jakimkolwiek aktem stwórczym - ba, przed początkiem czasu i odwiecznie - wtedy nic niczemu nie przeczy, a Pismo i wiara pozostają spójne Uśmiech
Możesz oczywiście wybrać dowolny ze sposobów interpretacji, ale jeżeli pozostajesz przy tym osobą wierzącą to wiesz, że te sposoby, za którymi idzie pozorna sprzeczność wewnętrzna w Piśmie Świętym, są po prostu fałszywe.


RE: Peregryn z Opola OP o Trójcy Świętej - Aloes - 26-01-2012 14:38

(19-01-2012 04:46 )omyk napisał(a):  Aloes - jeżeli chcesz rozumieć "pierworodnym wobec każdego stworzenia" równie dosłownie co "wszystko przez Niego zostało stworzone", to musisz przyjąć do wiadomości, że wszystko = wszystko, matematyczne 100%. Jeżeli zaś wszystko zostało stworzone przez Jezusa (bo o Nim mowa), to nie mogło być ani jednego aktu stwórczego "przed Nim" (piszę w nawiasie, bo "na początko było Słowo", więc nie było nic przed Nim)

A skąd się wzięło Słowo?


RE: Peregryn z Opola OP o Trójcy Świętej - Sant - 26-01-2012 16:12

Słowo jest przedwieczne.


RE: Peregryn z Opola OP o Trójcy Świętej - Aloes - 31-01-2012 15:05

No jak przedwieczne. Przecież Słowo został zrodzony przez swego Ojca. Z tego wniosek, że przed nim był jego Ojciec!


RE: Peregryn z Opola OP o Trójcy Świętej - Scott - 31-01-2012 15:50

Ja chyba oczom nie wierzę. W innym temacie w którym w moim poście jest mowa o transcendencji Jezusa nie odpisałeś nic, tutaj nagle to zauważasz... Jak ja mam do Ciebie pisać? Bo jest klarownie...


RE: Peregryn z Opola OP o Trójcy Świętej - Aloes - 31-01-2012 15:52

Bo to ja decyduję o tym, co napisać - a nie Ty.


RE: Peregryn z Opola OP o Trójcy Świętej - Scott - 31-01-2012 16:28

No jasne, tylko że mam tu zdublować coś? Niby można ale po co. Pytanie mam poważne bo zwyczajnie chciałbym tego nie robić. Tam gdzie coś jest to to ignorujesz, a w innym miejscu zaczynasz o tym rozmowę...


RE: Peregryn z Opola OP o Trójcy Świętej - Aloes - 31-01-2012 16:30

Przecież to jest forum.