Forum Ewangelizacyjne e-SANCTI.net
Czy sakrament bierzmowania może być nieważny? - Wersja do druku

+- Forum Ewangelizacyjne e-SANCTI.net (http://e-sancti.net/forum)
+-- Dział: Religia w Świecie (/forumdisplay.php?fid=4)
+--- Dział: Katechizm Kościoła Katolickiego (/forumdisplay.php?fid=45)
+--- Wątek: Czy sakrament bierzmowania może być nieważny? (/showthread.php?tid=5615)



Czy sakrament bierzmowania może być nieważny? - Haneczka - 01-09-2011 21:12

Czy sakrament bierzmowania może być nieważny? Jeśli tak, to w jakich okolicznościach?
Co z osobami, które przyjęły sakrament bierzmowania w stanie grzechu ciężkiego? Wiedzą, o tym dopiero po latach, patrząc na swe życie z perspektywy doświadczenia, a wtedy nie były tego do końca świadome.Huh


RE: Czy sakrament bierzmowania może być nieważny? - spioh - 01-09-2011 22:06

imho tylko tyle, że niegodnie przyjęty. nie będzie się go powtarzać, żeby go "uważnić". z grzechem ciężkim do spowiedzi i powiedzieć o okolicznościach, że to bierzmowanie się z grzechem przyjmowało.


RE: Czy sakrament bierzmowania może być nieważny? - Dezerter - 02-09-2011 21:18

(01-09-2011 22:06 )spioh napisał(a):  imho tylko tyle, że niegodnie przyjęty. nie będzie się go powtarzać, żeby go "uważnić". z grzechem ciężkim do spowiedzi i powiedzieć o okolicznościach, że to bierzmowanie się z grzechem przyjmowało.
też bym tak zrobił, ale spowiednika to wybierz ... a nie pierwszy z brzegu, bo wątpliwości mogą w tobie jakieś zostać
temat poważny więc poważnie go rozwiąż
I Pamiętaj, że Jezus już odkupił twój grzech i ci wybaczył i kocha cię taką jaka jesteś


RE: Czy sakrament bierzmowania może być nieważny? - Nicol@ - 06-09-2011 10:13

Cytat:I Pamiętaj, że Jezus już odkupił twój grzech i ci wybaczył i kocha cię taką jaka jesteś
Tak, na pewno. Ale ja bym jednak zadała to pytanie duszpasterzowi i posłuchała, co mi ma do powiedzenia. Jak już ktoś z przedmówców powiedział odbyć by się to miało podczas spowiedzi.
To jest w tym wszystkim dobre, że zreflektowałaś się. Nie w porę, ale jednak !
Haneczko, czy ty na pewno śledzisz odpowiedzi na swoje pytanie?! Bo nie jestem tego taka pewna.


RE: Czy sakrament bierzmowania może być nieważny? - Haneczka - 12-09-2011 22:41

Staram się śledzić i bardzo mi Wasze odpowiedzi pomogły. Po pierwszej się uspokoiłam, po drugiej wiedziałam już jak to rozwiązać. Co prawda spowiednik nie był zaufany, i mało nie zwiałam sprzed konfesjonału, ale okazał się bardzo życzliwy i wyrozumiały.
Oj jak to dobrze zdjąć ze swoich ramion taki ciężarUśmiech Dzięki


RE: Czy sakrament bierzmowania może być nieważny? - Nicol@ - 12-09-2011 22:54

(12-09-2011 22:41 )Haneczka napisał(a):  ...okazał się bardzo życzliwy i wyrozumiały.
Oj jak to dobrze zdjąć ze swoich ramion taki ciężarUśmiech Dzięki
Niech cię Bóg błogosławi.


RE: Czy sakrament bierzmowania może być nieważny? - Dezerter - 13-09-2011 17:01

(12-09-2011 22:54 )Nicol@ napisał(a):  
(12-09-2011 22:41 )Haneczka napisał(a):  ...okazał się bardzo życzliwy i wyrozumiały.
Oj jak to dobrze zdjąć ze swoich ramion taki ciężarUśmiech Dzięki
Niech cię Bóg błogosławi.
Amen


RE: Czy sakrament bierzmowania może być nieważny? - omyk - 18-09-2011 00:33

Hej Haneczka!
Wiem, że piszę trochę nie w czas, skoro już sprawa z bierzmowaniem rozwiązana, ale czytając temat po dość długiej nieobecności na forum, przyszła mi do głowy jeszcze jedna rzecz - z sakramentem bierzmowania zawsze wiąże się Komunia święta, tzn. na tej Mszy wszystkie osoby bierzmowane hurtowo do Komunii przystępują. Jeśli przystępowałaś wtedy w grzechu ciężkim, to również z tego grzechu świętokradztwa należy się wyspowiadać. Pewnie o tym pomyślałaś, albo spowiednik dopytał, ale tak tylko dla spokoju sumienia zaznaczam Uśmiech

Pozdrawiam Cię serdecznie!