Forum Ewangelizacyjne e-SANCTI.net
ADWENT - Wersja do druku

+- Forum Ewangelizacyjne e-SANCTI.net (http://e-sancti.net/forum)
+-- Dział: Porozmawiaj z ekspertem (/forumdisplay.php?fid=12)
+--- Dział: Pytania do kapłana (/forumdisplay.php?fid=56)
+--- Wątek: ADWENT (/showthread.php?tid=5678)



ADWENT - natusia0303 - 02-12-2011 14:22

Szczęść Boże! Chciałam się dowiedzieć, czy w Adwencie można się bawić? Do tej pory słyszę sprzeczne opinie na ten temat. Mój proboszcz twierdzi, że nie wolno się bawić, a nawet słuchać muzyki, natomiast pewna katechetka uważa, że Adwent to czas radości i zabawy nie są zakazane i tak samo twierdzi moja koleżanka, która jest na 5. roku teologii... Nie wiem kogo opinia jest słuszna...


RE: ADWENT - o. Wit - 08-12-2011 10:29

Szczęść Boże,

Adwent to faktycznie czas radosnego oczekiwania - tak nazywa go Kościół. Z drugiej strony liturgia w tym czasie mówi nam o tym, że mamy obniżać to, co wyniosłe i to, co kręte prostować. Dlatego to oczekiwanie wymaga z naszej strony wysiłku. Tym wysiłkiem powinna być większa gorliwość w modlitwie (np. roraty), asceza (a więc i umartwienie), postanowienia adwentowe itp.
Dlatego nie ma w adwencie zakazu zabaw, ale tradycyjnie z wielu tego typu rzeczy się rezygnuje. W niektórych regionach Polski są zwyczaje, że adwent się bardziej pokutnie przeżywa, w innych mniej - różnie to wygląda. Jednak sedno jest to samo - odkrywanie jak bardzo potrzebujemy Jezusa.


RE: ADWENT - Aloes - 10-01-2012 17:32

(08-12-2011 10:29 )o. Wit napisał(a):  Mamy obniżać to, co wyniosłe i to, co kręte prostować.
Czy te słowa zaczerpnięte z Biblii można zastosować do zabaw? A jeśli tak, do dlaczego?


RE: ADWENT - o. Wit - 10-01-2012 21:28

Przed Soborem Watykańskim II adwent miał typowo pokutny charakter, stąd i zakaz organizowanie i uczestniczenia w hucznych zabawach.
Po Soborze powrócono do wymiaru adwentu jako radosnego oczekiwania. Ale, jak już pisałem, to oczekiwanie musi konkretnie się jakoś wyrażać (a więc i asceza w to wchodzi). Dlatego pozostało wiele zwyczajów i stąd w wielu regionach Polski pozostał zwyczaj nieuczestniczenia w zabawach.
Myślę, że właśnie w kontekście ascezy, która ma mi pomóc się przygotować, możemy odczytać ten fragment o obniżaniu tego, co wyniosłe i prostowania tego, co kręte.