Forum Ewangelizacyjne e-SANCTI.net
czy rekolekcje są obowiązkowe? - Wersja do druku

+- Forum Ewangelizacyjne e-SANCTI.net (http://e-sancti.net/forum)
+-- Dział: Religia w Świecie (/forumdisplay.php?fid=4)
+--- Dział: Nasza wiara (/forumdisplay.php?fid=15)
+--- Wątek: czy rekolekcje są obowiązkowe? (/showthread.php?tid=5903)



czy rekolekcje są obowiązkowe? - gossia - 02-03-2015 14:31

No właśnie mam do was pytanie czy to prawda że każdy katolik musi odbyć rekolekcje przynajmniej raz w roku inaczej ma grzech ciężki?
Jeśli tak to gdzie jest to dokładnie napisane Huh


RE: czy rekolekcje są obowiązkowe? - tadeusz52 - 31-10-2015 10:40

obowiązkowe


RE: czy rekolekcje są obowiązkowe? - dariaH - 20-11-2015 15:42

właśnie obowiązkowe,


RE: czy rekolekcje są obowiązkowe? - TOMASZ32-SANCTI - 20-11-2015 22:20

Z tego co wyczytałem w sieci to nie jest to grzech ciężki, ale jako chrześcijaninie, katolicy mamy dbać o naszą wiarę, naszą stronę duchową i zaniedbywanie tego jest grzechem. Nie ma natomiast konkretnej kary za nieuczestniczenie w rekolekcjach. To czy ma się grzech ciężki zalezy od tego jak bardzo niedbamy o stronę duchową naszego życia. Jeśli uczestniczymy regularnie we mszach świętych to samo nieuczestniczenie w rekolekcjach grzechem nie jest a tym bardziej cięzkim. Nie wiem czy wogóle jest takowy zapis, który mówiłby o grzechu ciężkim przy nieuczestniczeniu w rekolekcjach.

Warto jedak się zastanowic co mi daje nieuczestniczenie? Czy w tym czasie robie coś wazniejszego od spotkania z Chrystusem? Jeśli nie ma naprawdę poważnej przeszkody, która uniemożliwiłaby nam uczestnictwo w rekolekcjach to jak najbardziej powinniśmy uczestniczyć nie patrząc na to kto rekolekcje prowadzi. Po za tym nigdy nie wiemy co usłyszymy: jednego dnia może być coś mniej ciekawego, ale np drugi dzień rekolekcji może odmienic twoje zycie.

Nie traktujmy rekolekcji jako obciążenie czasowe, ale jako okazja do głębszej relacji z Bogiem, jako dar dzieki któremu może zmienić sie moje życie a dzięki mojej zmianie moga sie tez zmienic inni i moge stac sie wtedy dobrym świadectwem dla innych, tym dobrym owocem Ewangelizacji Kościoła.


RE: czy rekolekcje są obowiązkowe? - Bojar - 24-11-2015 23:11

Rekolekcje to lekcje dla każdej duszy z osobna, więc nie powinny być obowiązkowe bo to nasz wybór. Wolna wola..


RE: czy rekolekcje są obowiązkowe? - Santor - 07-12-2015 13:30

Nie trzeba chodzić na rekolekcje, i nie jest to grzech ciężki. A czy chcesz chodzić czy nie to sprawa twojej duszy.


RE: czy rekolekcje są obowiązkowe? - Zebra - 08-12-2015 11:07

(07-12-2015 13:30 )Santor napisał(a):  Nie trzeba chodzić na rekolekcje, i nie jest to grzech ciężki. A czy chcesz chodzić czy nie to sprawa twojej duszy.

Zgadzam się z Tobą w 100%. Generalnie jestem zdania, że każdy katolik powinien być w tej kwestii regularny każdego roku.


RE: czy rekolekcje są obowiązkowe? - Santor - 22-12-2015 13:18

Mam nadziej że nie bo to jest chore rekolekcje głupota straszna i nic więcej Smutny


RE: czy rekolekcje są obowiązkowe? - martam94 - 30-03-2016 11:23

Moim zdaniem nie są obowiązkowe. Ja osobiście chodzę, z własnej woli, nikt mnie do tego nie zmusza. Uśmiech


RE: czy rekolekcje są obowiązkowe? - zamojad1 - 08-06-2016 19:14

Warto iść na ciekawe rekolekcje i dokladnie wsluchac sie w to co jest na nich przekazywane. Nie musza byc nudne, wtedy nie traktujesz tego jako obowiazkowe tylko idziesz z przyjemnoscia Uśmiech


RE: czy rekolekcje są obowiązkowe? - Tomek78 - 21-06-2016 20:20

Jeśli cały Kościół mielibyśmy traktować jako obowiązek, to pojęcie wiary nie miałoby sensu...


RE: czy rekolekcje są obowiązkowe? - aurelia3 - 27-06-2016 18:10

Niby nie jest to obowiązek, przynajmniej w mojej parafii ale wypada


RE: czy rekolekcje są obowiązkowe? - uzyfor - 21-08-2016 18:06

Nie są obowiązkowe, ale to Twoja dusza powinna ich potrzebować.

węże strażackie