Forum Ewangelizacyjne e-SANCTI.net
Spichlerz - Wersja do druku

+- Forum Ewangelizacyjne e-SANCTI.net (http://e-sancti.net/forum)
+-- Dział: Religia w Świecie (/forumdisplay.php?fid=4)
+--- Dział: Ekumenizm (/forumdisplay.php?fid=42)
+--- Wątek: Spichlerz (/showthread.php?tid=876)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23


. - Veritas - 29-12-2006 02:49

Ks.Marek napisał(a):Zachowaj mnie Panie Boże...
... przed podchodzeniem do wiary i Pana Boga po "spichlerzowemu"...
...przed profanacją, zachowaj nas Najwyższy...


Amen!


- miasto - 29-12-2006 09:40

Ks.Marek napisał(a):Ojoj, biedni protestantes, :mrgreen:
Wy za to jesteście bez skazy. Na wasze podwórko nie wolno przerzucać kamyczków...
wolno, wolno... a nam tak samo wolno stwierdzić, że robisz to złośliwie, nieodpowiedzialnie, bez sensu, błędnie i bez związku z tematem...

Bo czymże był ów durnowaty wtręt o zakazywaniu oglądania TV u zielonoświątkowców?
babskim plotkowaniem i niczym więcej


- Ks.Marek - 29-12-2006 09:44

miasto napisał(a):Bo czymże był ów durnowaty wtręt o zakazywaniu oglądania TV u zielonoświątkowców?
babskim plotkowaniem i niczym więcej
Hola hola motku.
1. Nie napisałem tego jako stwierdzenia lecz w zapytaniu, czy wątpliwości: "Słyszałem, że..."
2. Nie babskie plotkowanie, ponieważ to akurat mówił mężczyzna :mrgreen:


- miasto - 29-12-2006 10:16

Ks.Marek napisał(a):
miasto napisał(a):Bo czymże był ów durnowaty wtręt o zakazywaniu oglądania TV u zielonoświątkowców?
babskim plotkowaniem i niczym więcej
Hola hola motku.
1. Nie napisałem tego jako stwierdzenia lecz w zapytaniu, czy wątpliwości: "Słyszałem, że..."
2. Nie babskie plotkowanie, ponieważ to akurat mówił mężczyzna

po pierwsze: na tym właśnie polega polotkowanie bez brania odpowiedzialności za słowo
po drugie: napisałeś: "dowiedziałem się, że..." a nie: "słyszałem, że..."
po trzecie: mężczyźni też potrafią babsko plotkować, gdyż to jest tzw. drugorzędna cecha płciowa Uśmiech


- Mapeta - 29-12-2006 16:24

Ks.Marek napisał(a):Jakże śmiałbym! Nie mogę nic powiedzieć na temat jedynie słusznej nauki, która zakorzeniona jest w 2000 lat Tradycji!

Coś widzę nie popieramy ekumenizmu.
I ktoś tu chyba bardziej kocha Tradycje...


- yops - 29-12-2006 16:54

Watek sie niesamowicie rozwinal... A tylko wezwalem do dyskusji druga strone zakladajac watek na forum Spichlerza.

Spory doktrynalne prowadzone sa juz od stuleci.. Mysle, ze raczej nikt nie powinienen uzurpowac sobie prawa do oglaszania monopolu na prawde... Dotyczy to zarowno katolikow jak i protestantow.

Ks. Marku... moje zaproszenie jest nadal aktualne, wkrotce (w przeciagu tych dwoch tygodni) bede mial okazje zapoznac sie z nauczaniem Spichlerza w sposob bezposredni bowiem czytajac te forum odnioslem wrazenie, ze prawda lezy gdzies posrodku.. Nie jestem tego pewien wiec badam wszystko.. I wtedy zajme okreslone stanowisko.

Marku (z Gdyni) mam podobne doswiadczenia jak Ty.. tylko, ze role pastora Anrieja godnie spelniaja ksieza z KRz-K... (w moim przypadku nawet oparlo sie o biskupa Uśmiech ktory wezwal mnie na dywanik Oczko


- Mapeta - 20-01-2007 14:46

Nie ma jednej definicji pojęcia "sekta", ponieważ zjawisko to jest wielopłaszczyznowe i niejednoznaczne. Mówiąc jednak o sekcie w kontekście aktualnych ruchów religijnych zazwyczaj ma się na myśli tzw. destrukcyjną sektę, która w celu werbunku nowych członków grupy stosuje techniki psychomanipulacji i "kontroli umysłu". W wyniku takich działań, akt przystąpienia do danej grupy nie jest wolnym wyborem lecz efektem psychomanipulacji. Pozostawanie zaś w grupie to skutek stosowania, specyficznych technik "kontroli umysłu". Grupy takie dodatkowo charakteryzują się nieograniczoną i dyktatorską władzą przywódców, totalną kontrolą życia osobistego swoich członków, a próby opuszczenia kultu spotykają się z szykanami i zastraszaniem.

Specjalny raport polskiego MSWiA poświęcony zagadnieniu sekt stwierdza: "za sektę można uznać każdą grupę, która posiadając silnie rozwiniętą strukturę władzy, jednocześnie charakteryzuje się znaczną rozbieżnością celów deklarowanych i realizowanych oraz ukrywaniem norm w sposób istotny regulujących życie członków; która narusza podstawowe prawa człowieka i zasady współżycia społecznego, a jej wpływ na członków, sympatyków, rodziny i społeczeństwo ma charakter destrukcyjny."

Warszawski zbór "Spichlerz" jest częścią Kościoła Chrześcijan Wiary Ewangelicznej - jednej z najstarszych wspólnot zielonoświątkowych w naszym kraju, która wyznaje typowe dla tego nurtu chrześcijaństwa zasady wiary. Wpisują się one zresztą w podstawowe wierzenia wszystkich chrześcijan. Kościół Chrześcijan Wiary Ewangelicznej (a co za tym idzie zbór "Spichlerz") jest także członkiem Aliansu Ewangelicznego w Polsce, organizacji skupiającej środowiska ewangelikalnych protestantów. Nie jest mi wiadome także, aby zbór ten stosował techniki charakterystyczne dla kultów destrukcyjnych, czy kiedykolwiek miał problemy z wymiarem sprawiedliwości, czy też był obiektem zainteresowania służb policyjnych monitorujących działania sekt.

Pomijając kwestie kompetencji, nie wydaje mi się także, aby jakikolwiek hierarcha lub inny uprawniony przedstawiciel któregoś z kościołów w Polsce zakwalifikował zbór "Spichlerz" jako sektę. Opiniami pojedynczych wiernych czy duchownych proszę się nie sugerować, bo nie są one zazwyczaj miarodajne dla całego kościoła. Wynikają one często z braku elementarnej wiedzy na temat sekt, czy, po prostu ludzkiej zawiści.

pastor Adam Ciućka

źródło: http://www.ekumenizm.pl/content/article/2006022414044511.htm


- Ks.Marek - 20-01-2007 21:27

Mapeta napisał(a):Nie ma jednej definicji pojęcia "sekta", ponieważ zjawisko to jest wielopłaszczyznowe i niejednoznaczne
Jest.


- Offca - 21-01-2007 00:32

Ogólna definicja może i jest jedna, ale sam termin nie do końca jednoznaczny, bo można go formułować tak w aspekcie religioznawczym, jak i socjologicznym czy psychologicznym.
W ujęciu relogioznawczym określa się sektę jako grupę czy ruch religijny wyodrębniony z jakiejś religii lub związek wyznaniowy, który oderwał się od któregoś z Kościołów czy wspólnot religijnych i przyjął własne zasady doktrynalne, kultyczne oraz struktury organizacyjne.
W ujęciu socjologicznym sekta to grupa społeczna chcrakteryzująca się ostrą izolacją względem otoczeniam wynikajacą z własnego, odrębnego, najczęściej opozycyjnego systemu wartości z mocno akcentowaną rolą przywódcy, Cechuje ją silna więź wewnętrzna, najczęściej dla jej członków jedyna, a także wymóg bezwzględnej lojalności.


- Mapeta - 24-01-2007 10:43

Ks.Marek napisał(a):Jest.

Ciekawe przez kogo wymyślona?


- Offca - 24-01-2007 11:59

Mapeta napisał(a):Ciekawe przez kogo wymyślona?
Zapewne przez socjologów, gdyż oni się dość szeroko tym zjawiskiem interesują. Nie tylko Kościół.


- miasto - 24-01-2007 13:43

Ks.Marek napisał(a):
Mapeta napisał(a):Nie ma jednej definicji pojęcia "sekta", ponieważ zjawisko to jest wielopłaszczyznowe i niejednoznaczne
Jest.
nie ma

sam znam kilka


- Mapeta - 24-01-2007 18:21

Offca napisał(a):Zapewne przez socjologów, gdyż oni się dość szeroko tym zjawiskiem interesują. Nie tylko Kościół.
Offca ale nie przeczytałaś dokładnie tego co napisałem. NIE MA JEDNEJ definicji pojęcia "sekta", w samej socjologi istnieje jedno, Kościół ma drugie, państwo trzecie... więc już teraz masz z tej wyliczanki więcej niż jedną. Prawda?


- Ks.Marek - 24-01-2007 18:33

Nie ważne ile jest definicji. Ważne są wspólne elementy zawierające się w każdej z nich. Na tej płaszczyźnie możemy mówić o jednej definicji. Poza tym warto by odwołać się do MSWiA w tej sprawie.


- Mapeta - 24-01-2007 18:36

Ks.Marek napisał(a):
Mapeta napisał(a):Nie ma jednej definicji pojęcia "sekta", ponieważ zjawisko to jest wielopłaszczyznowe i niejednoznaczne
Jest.
Ks.Marek napisał(a):Nie ważne ile jest definicji.

No to ks.Marku w końcu jest ta jedna definicja czy jej nia ma?

Ks.Marek napisał(a):Ważne są wspólne elementy zawierające się w każdej z nich. Na tej płaszczyźnie możemy mówić o jednej definicji. Poza tym warto by odwołać się do MSWiA w tej sprawie.

No i w tej kwestii Spichlerz też jest zarejestrowanym kościołem w denominacji KChWE... więc problemu w tej kwesti nie ma.