Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Pierwsza zasada i fundament
Autor Wiadomość
Kyllyan Offline
peregrino
*****

Liczba postów: 1,068
Dołączył: Nov 2005
Reputacja: 0
Post: #1
Pierwsza zasada i fundament
Cytat:"Wierzę, że Bóg stworzył mnie, bym dzielił sie moim życiem i miłością z Nim i z innymi ludźmi, na zawsze. Wierzę, że Bóg stworzył wzystkie inne rzeczy by pomagały mi w osiągnieciu tego celu. Dlatego wierzę, że powinienem używać wszystkich innych rzeczy stworzonych przez Boga w takiej mierze w jakiej pomagają mi w osiągnięciu mego celu i powstrzymać się od nich w takiej mierze w jakiej mi przeszkadzają. Stąd wypływa wniosek, że nie powinienem przedkładać jednych rzeczy nad drugie. To znaczy, że nie powinienem automatycznie bardziej cenić zdrowia niż choroby, bogactwa niż ubóstwa, czci niż niesławy, jak też bardziej długiego życia niż krótkiego. Wierzę, że moją jedyną normą w ocenianiu i wyborze rzeczy powinno być to, w jakiej mierze pomagają mi one w osiągnięciu celu, do którego stworzył mnie Bóg."
Czy jesteś gotów przyjąć teologię lub - innymi słowy - "pierwszą zasadę i fundament"
św Ignacego jako przewodnią zasadę swojego zycia? A może pod pewnymi warunkami? :?

na podstawie: o. Mark Link SJ "Wyzwanie"

[Obrazek: 764919eb84c6980d44424b316918db5d.png]


„Bez wiary potykamy się o źdźbło trawy, z wiarą przenosimy góry.” S. Kierkegaard
04-05-2006 17:44
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Annnika Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 5,771
Dołączył: Jun 2005
Reputacja: 1
Post: #2
 
Powiedzmy, że od jakiegoś - dłuższego czasu - próbuje, a w jakim stopniu mi się to udaje ... za małym Smutny

[Obrazek: RMNUp2.png] [Obrazek: ByBEp1.png]
04-05-2006 21:17
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ajfen Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 284
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #3
 
Chciałbym być pewny siebie jeśli chodzi o przyjęcie tej zasady, ale nie jestem...
Oczywiście, że chcę, ale jestem tylko człwiekiem i sam nie mam w sobie tyle siły, żeby dojść do takiego poziomu oddania się Bogu. Do tego potrzeba jeszcze Jego łaski i wsparcia. O to trzeba się modlić. Gdy się staramy osiągnąć to sami, bez Boga, choćby nawet dla Boga- to nic nam nie wyjdzie. Dopiero, gdy uniżymy się przed nim, to wtedy możemy żyć zgodnie z tą zasadą. Nadrzędna jest tu pokora, jak było powiedziane w Ewangelii: "Beze mnie nic nie możecie uczynić".

Nie wiem, czy rozumiecie o co mi chodzi...

Przez u?miech do Boga :-):-):-) <><
19-05-2006 23:45
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Kyllyan Offline
peregrino
*****

Liczba postów: 1,068
Dołączył: Nov 2005
Reputacja: 0
Post: #4
 
Cytat:Dopiero, gdy uniżymy się przed nim, to wtedy możemy żyć zgodnie z tą zasadą. Nadrzędna jest tu pokora,
jak powiedziałeś
Cytat:Beze mnie nic nie możecie uczynić
Wszystko jest łaską.
Ale. Święty Ignacy powiedział:
"Ufaj Bogu tak, jakby całe powodzenie spraw zależało wyłącznie od Niego; tak jednak dokładaj starań, Jakbyś ty sam miał wszystko zdziałać, a Bóg nic zgoła." Duży uśmiech

[Obrazek: 764919eb84c6980d44424b316918db5d.png]


„Bez wiary potykamy się o źdźbło trawy, z wiarą przenosimy góry.” S. Kierkegaard
20-05-2006 18:06
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ajfen Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 284
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #5
 
Cytat:"Ufaj Bogu tak, jakby całe powodzenie spraw zależało wyłącznie od Niego; tak jednak dokładaj starań, Jakbyś ty sam miał wszystko zdziałać, a Bóg nic zgoła."
Owszem, ale wiedz też, że wszystko co czynisz, czynisz dzięki łasce Boga.

Przez u?miech do Boga :-):-):-) <><
20-05-2006 22:36
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Kyllyan Offline
peregrino
*****

Liczba postów: 1,068
Dołączył: Nov 2005
Reputacja: 0
Post: #6
 
Ajfen napisał(a):Owszem, ale wiedz też, że wszystko co czynisz, czynisz dzięki łasce Boga.
...I swojej wolnej woli Oczko

[Obrazek: 764919eb84c6980d44424b316918db5d.png]


„Bez wiary potykamy się o źdźbło trawy, z wiarą przenosimy góry.” S. Kierkegaard
21-05-2006 14:47
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
TOMASZ32-SANCTI Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 4,220
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #7
 
A w czym sie przejawia ta wolna wola?
Dla mnie to wybór Boga jako tego, który może mi dać wszystko czego mi potrzeba, aby żyć wiecznie. Wybieram ta właściwą drogę z własnej wolnej woli.

Pozdrawiam

TOMASZ32 --> VIA AD DEUM
"Nieustannie nosząc w naszym ciele umieranie Jezusa,aby także objawiło sie w nas Jego zmartwychwstanie."
24-05-2006 23:19
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ajfen Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 284
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #8
 
Cytat:A w czym sie przejawia ta wolna wola?

Wolna wola przejawia się tym, że sam decydujesz zgodnie ze swoim sercem nad tym, czy wybierasz Boga, czy nie. Wolna wola jest wielkim, największym darem Boga dla Ciebie. Tylko od Ciebie zależy co zrobisz ze swoim życiem. No i to jest Twoja wola!!! Już wiesz???

Przez u?miech do Boga :-):-):-) <><
25-05-2006 22:18
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Wojtek37 Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 1,321
Dołączył: May 2005
Reputacja: 0
Post: #9
 
Ale nie wolną wolą jesteśmy zbawieni, lecz Łaską Bożą,

"Bardzo mało modli się ten, co przywykł modlić się tylko wtedy, gdy klęczy".
Św. Jan Kasjan
30-06-2006 16:43
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #10
 
Mnie najbardziej pobudza do refleksji:
Cytat:Reguła 13. By we wszystkim utrafiać w sedno, powinniśmy być zawsze gotowi wierzyć iż białe, które widzę, jest czarne, jeżeli się tak wypowie Kościół hierarchiczny, w przekonaniu, że między Chrystusem, naszym Panem i Oblubieńcem, a Kościołem, Jego Oblubienicą, działa ten sam Duch, który nami kieruje i rządzi ku zbawieniu innych dusz. Świętą Matką naszą, Kościołem, rządzi bowiem i kieruje ten sam Duch i Pan nasz, który nam dał dziesięć przykazań.

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
02-11-2006 10:00
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Kyllyan Offline
peregrino
*****

Liczba postów: 1,068
Dołączył: Nov 2005
Reputacja: 0
Post: #11
 
Kiedy gdzieś na jakimś forum - katolickim oczywiście - tak napisałem, to rzucili sie na mnie jak sępy Oczko

[Obrazek: 764919eb84c6980d44424b316918db5d.png]


„Bez wiary potykamy się o źdźbło trawy, z wiarą przenosimy góry.” S. Kierkegaard
02-11-2006 19:26
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
M. Ink. * Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3,145
Dołączył: Jul 2006
Reputacja: 0
Post: #12
 
Ks.Marek napisał(a):By we wszystkim utrafiać w sedno, powinniśmy być zawsze gotowi wierzyć iż białe, które widzę, jest czarne, jeżeli się tak wypowie Kościół hierarchiczny
herezja godna stosa

"Bóg ukrył się dlatego, aby móc okazać miłosierdzie tym, którzy nie rozpoznali Jego ukrytej obecności".
02-11-2006 19:48
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #13
 
M. Ink. * napisał(a):herezja godna stosa
Po pierwsze - to nie ja napisałem, tylko Ignacy Loyola w Ćwiczeniach Duchowych
Po drugie: gadać każdy może, trochę lepiej lub trochę gorzej - poszerzysz może swe stanowisko?
Poza tym, to postępek niegodny Inwizytora ani tez teologa - taki sposób traktowania przemyśleń kogoś, kto w zasadniczy sposób przyczynił się do powstania wielkiego nurtu duchowości chrześcijańskiej

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
02-11-2006 20:59
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
M. Ink. * Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3,145
Dołączył: Jul 2006
Reputacja: 0
Post: #14
 
Ks.Marek napisał(a):
M. Ink. * napisał(a):herezja godna stosa
Po pierwsze - to nie ja napisałem, tylko Ignacy Loyola w Ćwiczeniach Duchowych
toteż nie z Księdzem się kłócę acz z wyrażeniem I.L. [zakładam, że nie był nieomylny]

Ks.Marek napisał(a):Po drugie: gadać każdy może, trochę lepiej lub trochę gorzej
niestety... w tym: I.L. Oczko

Ks.Marek napisał(a):poszerzysz może swe stanowisko?
dla mnie słowa:

Cytat:gotowi wierzyć iż białe, które widzę, jest czarne, jeżeli się tak wypowie Kościół hierarchiczny
... to nie tylko wyraz ślepego posłuszeństwa, ale również zachęta do okłamywania siebie w imie tegoż ślepego posłuszeństwa

rozumiem oczywiście, że można to interpretować przenośnie, jako uwznioślenie posłuszeństwa względem Kościoła i jako podważenie nieomylności postrzegania zmysłowego

jednak w dosłownym brzmieniu słowa te są zakwestionowaniem doskonałości Bożego stworzenia: biblijne 'zaprzeczenie sobie' nie może być zaprzeczeniem ludzkiej naturze przez jej okłamanie; łaska buduje na naturze; zaprzeczenie sobie jest zaprzeczeniem swojemu grzechowi i swojej pożądliwości

według mnie skrót myślowy I.L. jest przesadzony i może prowadzić do patologii [np. do takich, jak całkowite zakwestionowanie teorii ewolucji w imię posłuszeństwa Kościołowi], z których Kościół będzie się musiał za kilka wieków publicznie tłumaczyć

w skrócie: skrótom myślowym mogącym wprowadzić w błąd mówimy zdecydowane: nie!

Ks.Marek napisał(a):Poza tym, to postępek niegodny Inwizytora ani tez teologa - taki sposób traktowania przemyśleń kogoś, kto w zasadniczy sposób przyczynił się do powstania wielkiego nurtu duchowości chrześcijańskiej
przyczynił się czy nie, jak plótł herezje to na stos z nim Uśmiech

"Bóg ukrył się dlatego, aby móc okazać miłosierdzie tym, którzy nie rozpoznali Jego ukrytej obecności".
02-11-2006 22:38
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #15
 
M. Ink. * napisał(a):rozumiem oczywiście, że można to interpretować przenośnie, jako uwznioślenie posłuszeństwa względem Kościoła i jako podważenie nieomylności postrzegania zmysłowego
M. Ink. * napisał(a):według mnie skrót myślowy I.L. jest przesadzony i może prowadzić do patologii [np. do takich, jak całkowite zakwestionowanie teorii ewolucji w imię posłuszeństwa Kościołowi], z których Kościół będzie się musiał za kilka wieków publicznie tłumaczyć

w skrócie: skrótom myślowym mogącym wprowadzić w błąd mówimy zdecydowane: nie!

To są 2 sensowne i nie podlegajace dyskusji fragmenty twej wypowiedzi.
ĆD Loyoli to propozycja, i tylko propozycja. Wymaga komentowania, zgłębiania i uzasadniania. Z tego co wiem, ciągle podejmowane są próby intepretacji ĆD.

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
02-11-2006 23:37
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów