Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Autor Wiadomość
Marcin75 Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 25
Dołączył: Oct 2006
Reputacja: 0
Post: #1
Mormoni 2
Drodzy współdyskutanci,

Uprzejmie dziękuję za interesująco rozwijającą się dyskusję. Miałem nadzieję, że właśnie do pewnych konstruktywnych wniosków będzie można w niej dochodzić, gdyż we wcześniejszych postach w ramach topicu "Mormoni" pojawiło się sporo dezinformacji.

Jednakże, jako że są tacy, którzy uznali, że:


Ks.Marek napisał(a):Piszę ten post jako zakończenie tego topica. Nie widze więcej konstruktywnych wniosków. Zatem myślę, iż nikt sie nie pogniewa, że zamknę wątek.

Nie gniewam się.
Po prostu jestem rozczarowany, a zastanawiam się też, czy coś/ktoś Księdza w rozwijającej się dyskusji przestraszyło?
W każdym razie uważam, że każdy daje świadectwo własnemu sposobowi uczstnictwa w dyskusji - niektórzy chcą wymienić poglądy czy opinie, inni - zamknąć usta dyskutantom. Przykre.

A tak swoją drogą, bardzo podoba mi się sygnaturka:

Tolerancja jest to gotowość przyznania przedstawicielowi innego światopoglądu tej samej dozy inteligencji i dobrej woli, co sobie.


Serdecznie pozdrawiam,

Marcin

In the end it will be OK.
If it's not OK
then it's not yet the end.
17-10-2006 09:01
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Marcin75 Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 25
Dołączył: Oct 2006
Reputacja: 0
Post: #2
 
Witam powtórnie,

Nie chciałbym pod tematem "Mormoni" prowadzic krytyki jakiejkolwiek innej wspólnoty, w tym Kościoła Katolickiego, który bardzo cenię. Dałem wyraz swoich uczuć (jakby ktoś wątpił, że je mam Szczęśliwy ) związanych nie z deklaracjami składanymi z punktu widzenia wiary innego człowieka (bo te przyjmuję do wiadomości i uznaje za całkowicie uprawnione jako element doktryny innego kościoła), tylko ze sposobem postępowania na forum.

A moja reaktywacja tematu "Mormoni" wynika z tego, że uznaję, iż są osoby, które mogą być zainteresowane tym, w co Mormoni wierzą i kim są. I mam nadzieję, że w oparciu o swoją jakąś wiedzę potrafię na niektóre pytania odpowiedzieć. Nie twierdzę, ze w stosunku do Mormonów reprezentuję obiektywny punkt widzenia - ale staram się zaznaczyć, kiedy w moich wiadomościach piszę o tym, w co wierzę, a kiedy o tym, co jest sprawdalnym na ziemski sposób faktem. Nie mam na celu zwalczania innych wspólnot religijnych ani wiary kogokolwiek w cokolwiek. Po prostu sprobuję odpowiedzieć na pytania i wątpliwości.

Pozdrawiam,

[ Komentarz dodany przez: Ks.Marek: Wto 17 Paź, 2006 14:48 ]
Proszę o zwięzłe przedstawienie zasadności tego wątku. Czemu ma on służyć?

Marcin

In the end it will be OK.
If it's not OK
then it's not yet the end.
17-10-2006 10:44
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #3
 
Marcin75 krytykując Ks. Marka oraz jego sygnaturkę napisał(a):A tak swoją drogą, bardzo podoba mi się sygnaturka:
Tolerancja jest to gotowość przyznania przedstawicielowi innego światopoglądu tej samej dozy inteligencji i dobrej woli, co sobie

Okazuje sie, że aż nadto tej wolnej woli było z mej strony. Niczego inteligentnego poza świadectwem Łukasza, książką przez niego wrzuconą do wątku, tam więcej nie ma. Poza suchymi faktami, przedstawionymi przez poszczególne strony dyskusji. To nie żadne dziejowe wydarzenie ci Mormoni, na które można by poświęcić swe życie. To tylko jeden z epizodów prozy życia, w dodatku sekta, co nie podlega żadnej wątpliwości.
Cichociemny napisał(a):wszyscy są "BE" bo tylko my jesteśmy "CACY" , a dlatego jesteśmy "CACY" bo tak ustaliliśmy i mylić się nie możemy bo to też już kiedyś ustaliliśmy.

Nie mam najmniejszych wątpliwości, iż jest właśnie tak, jak pisze Cichociemny
Sprostuje tylko, że BE sa wszyscy odszczepieńcy, nie zas ci, którzy z urodzenia są wyznawcami innych religii, tudzież wychowali sie w Kościołach Chrześcijańskich lub ewentualnie nie poznali dotąd Chrystusa. Ale to nie ten TOPIC :mrgreen:

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
17-10-2006 14:57
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Marcin75 Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 25
Dołączył: Oct 2006
Reputacja: 0
Post: #4
 
Znikająca rzeczywistość?
Wczoraj odpowiedziałem na ten post i kilka innych, które były w tym wątku i co - zniknęło?

Pozdrawiam,

Marcin

In the end it will be OK.
If it's not OK
then it's not yet the end.
19-10-2006 08:06
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
krzysiek_enoch Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 622
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #5
 
Marcin75 napisał(a):Znikająca rzeczywistość?
Wczoraj odpowiedziałem na ten post i kilka innych, które były w tym wątku i co - zniknęło?
Pozdrawiam,
Nie - chyba nie Uśmiech
Jakiś moderator wyciął kilka postów i zrobił z nich nowy wątek "protestanci VS Katolicy" (czy jakos tak).

Marcinie - skoro juz jesteś, to mam do Ciebie pytanie - jak to jest z Księgą Mormona [KM]? Otóż dowiedziałem sie jakoś, że istnieją dość poważne róznice w tekście orginalnym (tzn. pierwszym tłumaczeniu) KM a w obecnej jej postaci. czy to prawda? I ewentualnie jak to uzasadniacie, bo przecież trudno wyobrazić sobie aby dokonywano jakichs badań lub nowych odkryć w dziedzinie historii tekstu KM?

I kolejne pytanie Uśmiech
Jaki jest Wasz stosunek do Inspirowanego Przekładu Biblii wydanego przez RLDS (znanych dziasiaj jako Community of Christ)? Czy akceptujecie jego autentyczność?
20-10-2006 16:46
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Marcin75 Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 25
Dołączył: Oct 2006
Reputacja: 0
Post: #6
 
krzysiek_enoch napisał(a):Marcinie - skoro juz jesteś, to mam do Ciebie pytanie - jak to jest z Księgą Mormona [KM]? Otóż dowiedziałem sie jakoś, że istnieją dość poważne róznice w tekście orginalnym (tzn. pierwszym tłumaczeniu) KM a w obecnej jej postaci. czy to prawda? I ewentualnie jak to uzasadniacie, bo przecież trudno wyobrazić sobie aby dokonywano jakichs badań lub nowych odkryć w dziedzinie historii tekstu KM?

I kolejne pytanie Uśmiech
Jaki jest Wasz stosunek do Inspirowanego Przekładu Biblii wydanego przez RLDS (znanych dziasiaj jako Community of Christ)? Czy akceptujecie jego autentyczność?

Witam po dłuższej nieobecności - z odpowiedziamu na pytania Krzyśka (zasięgnąłem języka w tej sprawie):

To prawda, że od pierwszego wydania Księgi Mormona dokonano pewnych
poprawek w tekście. Większość z nich to rezultat błędów
interpunkcyjnych. Skrybowie Józefa Smitha nie używali przecinków,
kropek, itp. Zostały one "dodane" przez drukarza, który nawet nie był
członkiem Kościoła Jezusa Chrystusa. W drugim wydaniu przywódcy
Kościoła poprawili tekst wstawiając znaki interpunkcyjne w
odpowiednich miejscach.

Pierwsze wydanie nie zawierało także podziału na wersety.

W kilku miejscach dokonano także poprawek w tekście tak, by jego
znaczenie było bardziej zrozumiałe. Np. w wersetach, gdzie występowały
dwie osoby i cytowana była jedna z nich - upewniono się, że wiadomo
było, która z tych dwóch osób wypowiedziała dane słowa, itp.

W każdej prawie księgarni w Utah można kupić wznowienie pierwszego
wydania Księgi Mormona. Każdy może je kupić (jest ładne - w twardej,
żółtej okładce - tak jak to rozprowadzane przez Józefa Smitha i
wczesnych członków Kościoła) i porównać z obecnym wydaniem. Wg mojego znajomego,
który te wersje porównywał,
najważniejsza różnica to brak podziału na wersety.

Kościół Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich od
kilkudziesięciu lat (od końca lat siedemdziesiątych) akceptuje
autentyczność tzw. Natchnionego Przekładu Biblii. Jest to wydanie
"Społeczności Chrystusa" (dawniej znanego jako Zreorganizowanego
Kościoła Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich), który ma w
posiadaniu oryginalne manuskrypty z tłumaczeniem Biblii przez Józefa
Smitha (pozostawione przez Świętych w Nauvoo przed ich wędrówką na
zachód w kierunku Gór Skalistych). W latach siedemdziesiątych
ubiegłego wieku Zreorganizowany Kościół miał poważne problemy
finansowe i otrzymał pokaźną pomoc finansową od Kościoła Jezusa
Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich. W rezultacie stosunki między
tymi dwoma Kościołami bardzo się polepszyły i historyk
Zreorganizowanego Kościoła dopuścił grupę profesorów z Uniwersytetu imienia Brighama Younga (BYU) do manuskryptów przekładu Biblii. Po dokładnym ich zbadaniu uznali
oni, że wydawany od lat przez Zreorganizowany Kościół "Natchniony
Przekład Biblii" jest wierny i od tamtego czasu nasz Kościół zachęca
wszystkich członków Kościoła do kupowania tej książki i korzystania z
niej w codziennym badaniu Biblii. Także w
oficjalnym wydaniu pism świętych Kościoła Jezusa Chrystusa Świętych w
Dniach Ostatnich w roku 1979 zawarte są "poprawki" Józefa Smitha w
formie przypisów.

Duża część tego tłumaczenia zawierająca "poprawione" (albo raczej
"przywrócone do oryginalnego stanu") zapiski starożytnego proroka
Mojżesza były wydane jeszcze za życia Józefa Smitha w czasopiśmie
wydawanym przez Kościół. Była ona częścią naszego kanonu pism świętych
w formie "Księgi Mojżesza" w księdze "Perła Wielkiej Wartości" i nadal
w tej formie istnieje do dzisiaj.

Pozdrawiam,

Marcin

In the end it will be OK.
If it's not OK
then it's not yet the end.
02-11-2006 16:43
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów