Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
tałka (tauka?)
Autor Wiadomość
aga Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,902
Dołączył: Feb 2007
Reputacja: 0
Post: #1
tałka (tauka?)
Kto wie, czym jest tałka (tauka? - nie ma w żadnym słowniku, ale kicha!), jaki jest jej symbol?

Czy supełki przy sznurku mają jakieś znaczenie?
30-05-2008 13:29
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Rachel Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 6,162
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #2
 
Wpisz Tau, a będziesz mieć materiały. :wink:

Boże , Stwórco rodzaju ludzkiego, który wybrałeś sobie spośród ludzi kapłanów, naczynia Twojego miłosierdzia i pośredników Twojej zbawczej łaski, prosimy Ciebie, dla nich w imię całego Ludu Bożego, o świętość i wytrwałość w powołaniu. Chroń ich przed pokusami wroga dusz, podtrzymuj ich w chwilach przepracowania , walk, pocieszaj w smutkach i krzyżach, nieodłączonych od misji zbawienia dusz.

Przyjmij nasze modlitwy i ofiary za kapłanów i złącz je z Ofiarą Twego Syna, a Naszego Pana Jezusa Chrystusa. Amen.
30-05-2008 13:32
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
aga Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,902
Dołączył: Feb 2007
Reputacja: 0
Post: #3
 
Dobra, to ja jeszcze zadam inne pytanie.

O supełkach na razie nie mogę znaleźć, ale jak się taki sznureczek że tak powiem zużyje to co wtedy? Można go wymienić czy jak?
30-05-2008 13:35
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Rachel Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 6,162
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #4
 
Trzy supełki to oznaka trzech ślubów: czystości, posłuszeństwa i ubóstwa.
A tutaj jest dzielenie się odnośnie Tau : http://forum.swanna.net/about300-0-asc-0...47dc30f6ea :mrgreen:

Boże , Stwórco rodzaju ludzkiego, który wybrałeś sobie spośród ludzi kapłanów, naczynia Twojego miłosierdzia i pośredników Twojej zbawczej łaski, prosimy Ciebie, dla nich w imię całego Ludu Bożego, o świętość i wytrwałość w powołaniu. Chroń ich przed pokusami wroga dusz, podtrzymuj ich w chwilach przepracowania , walk, pocieszaj w smutkach i krzyżach, nieodłączonych od misji zbawienia dusz.

Przyjmij nasze modlitwy i ofiary za kapłanów i złącz je z Ofiarą Twego Syna, a Naszego Pana Jezusa Chrystusa. Amen.
30-05-2008 13:39
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
aga Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,902
Dołączył: Feb 2007
Reputacja: 0
Post: #5
 
Ale że tak powiem, skoro te śluby mnie nie obowiązują to także te supełki nie są takie istotne?
30-05-2008 13:43
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Rachel Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 6,162
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #6
 
aga napisał(a):Ale że tak powiem, skoro te śluby mnie nie obowiązują to także te supełki też nie są takie istotne?
Jeżeli coś się przyjmuje poważnie, to się liczyć nalezy z konsekwencjami :diabelek:
Napewno nie jest to włączenie do zakonu , o to nie masz co się martwić.
Ale poproszę o pomoc tych co mają styczność bezpośrednio z Tau, jak wiem jest na forum franciszkanin.

Boże , Stwórco rodzaju ludzkiego, który wybrałeś sobie spośród ludzi kapłanów, naczynia Twojego miłosierdzia i pośredników Twojej zbawczej łaski, prosimy Ciebie, dla nich w imię całego Ludu Bożego, o świętość i wytrwałość w powołaniu. Chroń ich przed pokusami wroga dusz, podtrzymuj ich w chwilach przepracowania , walk, pocieszaj w smutkach i krzyżach, nieodłączonych od misji zbawienia dusz.

Przyjmij nasze modlitwy i ofiary za kapłanów i złącz je z Ofiarą Twego Syna, a Naszego Pana Jezusa Chrystusa. Amen.
30-05-2008 13:46
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Polonium Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3,635
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #7
 
Rachel, o znaku Tau jest w Biblii i jest to znak, ktorym zostali naznaczeni wybrani przez Boga. Jest to zatem symbol stricte chrzescijanski i moze byc noszony bez obaw.
30-05-2008 14:05
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
aga Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,902
Dołączył: Feb 2007
Reputacja: 0
Post: #8
 
Polonium napisał(a):Rachel, o znaku Tau jest w Biblii i jest to znak, ktorym zostali naznaczeni wybrani przez Boga. Jest to zatem symbol stricte chrzescijanski i moze byc noszony bez obaw.

Toż o tym Rachel pisze, Polonium, a konsekwencje są tego typu, że symbolu nie nosi się dla samego noszenia, ale podejmuję pewne zobowiązania z tego wynikające.
Przyznam, że tauka jest dla mnie znakiem przynależności do Boga, a wybór był taki, ponieważ nie mogę nosić srebra, a na złoto chwilowo mnie nie stać, a więc wszelkie krzyżyki odpadały i musiało to być drewno. No a medalików nie lubię, najbardziej jestem jednak przywiązana do Chrystusa ukrzyżowanego.
30-05-2008 14:14
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Rachel Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 6,162
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #9
 
Polonium napisał(a):Rachel, o znaku Tau jest w Biblii i jest to znak, ktorym zostali naznaczeni wybrani przez Boga. Jest to zatem symbol stricte chrzescijanski i moze byc noszony bez obaw.
Zgadza się.
Cytat: Używali jej bracia szpitalni św. Antoniego Pustelnika (stąd nazwa krzyż św. Antoniego). Znak T przyjął i używał św. Franciszek podczas Soboru Laterańskiego IV, pod wpływem mowy papieża Innocentego III, nawiązującej do widzenia Ezechiela (Ez 9,4-6) i zawierającej wezwanie "bądźcie więc bojownikami T i krzyża".
Ale wszystko to mozna znaleźć, poprzez wpisanie na http://www.google.pl Tau albo Tałka Uśmiech
aga napisał(a):konsekwencje są tego typu, że symbolu nie nosi się dla samego noszenia, ale podejmuję pewne zobowiązania z tego wynikające.
Tak samo jak ze szkaplerzem.

Boże , Stwórco rodzaju ludzkiego, który wybrałeś sobie spośród ludzi kapłanów, naczynia Twojego miłosierdzia i pośredników Twojej zbawczej łaski, prosimy Ciebie, dla nich w imię całego Ludu Bożego, o świętość i wytrwałość w powołaniu. Chroń ich przed pokusami wroga dusz, podtrzymuj ich w chwilach przepracowania , walk, pocieszaj w smutkach i krzyżach, nieodłączonych od misji zbawienia dusz.

Przyjmij nasze modlitwy i ofiary za kapłanów i złącz je z Ofiarą Twego Syna, a Naszego Pana Jezusa Chrystusa. Amen.
30-05-2008 14:15
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Polonium Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3,635
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #10
 
Aga napisala:
Cytat:No a medalików nie lubię, najbardziej jestem jednak przywiązana do Chrystusa ukrzyżowanego.

I to jest piekne, lecz pod krzyzem Chrystusa stala rowniez Maryja o czym zdaje sie zapomniala czesc protestantow a nawet nieliczni sposrod nas - katolikow. Jesli zamierzamy byc chrzescijanami na 100 % to jesli mamy obraz z papiezem, czy obrazy swiete powinno to miec zawsze przelozenie na nasza wiare. Wiem oczywiscie, ze to nie latwe zadanie - byc swietym.

Posiadanie obrazu z papiezem, oltarzyka czy medalika wiaze sie z pewnymi zobowiazaniami, gdyz inaczej moze sie okazac, ze gorszymy innych. :roll:

Bo pomyslmy jak to wyglada, gdy na scianie wisi obraz z papiezem a niedaleko od tego obrazu zona kloci sie z mezem lub zona kaze mezowi zrobic zakupy w niedziele ? Wniosek z tego taki: To po co zatem kupywac taki obraz, skoro nie zyje sie wedlug slow papieza ?
30-05-2008 14:38
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
omyk Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 4,666
Dołączył: Nov 2006
Reputacja: 2
Post: #11
 
Co do znaku TAW Uśmiech :arrow: Ez 9,4

Supełki mają znaczenie tylko symboliczne. To jest pewne włączenie się w duchowość franciszkańską, nie oznaczają jednak ślubowania niczego. Co innego u franciszkanina na cingulum (sznurze, którym jest przepasany) - u niego 3 węzły oznaczają 3 śluby. Tak, jak pisała Rachel - posłuszeństwa, czystości i ubóstwa.

Krzyż, na którym umierał Jezus, miał kształt krzyża Taw. Składał się z 2 belek: pionowej i poprzecznej, patibulum. Nad belką poprzeczną umieszczona była tabliczka, skąd przyjął się znany dziś powszechnie kształt krzyża.

Justus Lipsius; 'De cruce libri tres' napisał(a):Na krzyżu Pana były 4 kawałki drewna, belka pionowa, pozioma, kawałek drewna pod stopy i napis umieszczony u góry

Znak ten bardzo umiłował święty Franciszek, który chlubiąc się wyłącznie z krzyża Chrystusa, używał go zamiast swojego podpisu. Stąd jego listy, pisane po nawróceniu, mają w miejscu podpisu spory znak T Uśmiech

Dziś tauka jest znakiem rozpoznawczym franciszkanów i osób związanych z duszpasterstwem franciszkańskim. Długi czas nosiłam ten krzyż i muszę powiedzieć, że i w Polsce i za granicą można znaleźć znajomych, rozpoczynając rozmowę "o, masz taukę! jesteś związany/a z franciszkanami?" Uśmiech
Gdzieś w domu mam nadal kilka tauek, w tym jedną poświęconą przez generała zakonu :mrgreen:

[Obrazek: banner7.jpg]
Dzięki Bogu za Jego dar niewypowiedziany! (2 Kor 9,15)
30-05-2008 14:45
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
aga Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,902
Dołączył: Feb 2007
Reputacja: 0
Post: #12
 
Jak zwykle na temat... :roll: (znaczy to nie do Ciebie, omyk :wink: )

Ja mam w domu obrazy, z Maryją medziugorską także, ale Pan Jezus mi się bardziej "podoba" :roll: i co ja na to poradzę?
30-05-2008 14:46
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Polonium Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3,635
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #13
 
Dlaczego o tym pisze ? Bo nawet sie mowi: "Przez Maryje do Jezusa". Ale Maryja tez rzekla : "Uczyncie, co wam powie moj Syn". Maryja wskazuje zawsze na Chrystusa. Chrystus jest zawsze w centrum.
30-05-2008 14:53
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
aga Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,902
Dołączył: Feb 2007
Reputacja: 0
Post: #14
 
Polonium, Ty jesteś ekstra! Uśmiech Od razu się człowiekowi weselej robi Duży uśmiech
30-05-2008 14:59
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Annnika Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 5,771
Dołączył: Jun 2005
Reputacja: 1
Post: #15
 
http://www.frakatowice.fora.pl/porozmawi...lka,5.html

Plosiem Uśmiech

[Obrazek: RMNUp2.png] [Obrazek: ByBEp1.png]
30-05-2008 17:09
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów