Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
tałka (tauka?)
Autor Wiadomość
Kyllyan Offline
peregrino
*****

Liczba postów: 1,068
Dołączył: Nov 2005
Reputacja: 0
Post: #16
 
Cytat:Krzyż, na którym umierał Jezus, miał kształt krzyża Taw. Składał się z 2 belek: pionowej i poprzecznej, patibulum. Nad belką poprzeczną umieszczona była tabliczka, skąd przyjął się znany dziś powszechnie kształt krzyża.

Justus Lipsius; 'De cruce libri tres' napisał/a:
Na krzyżu Pana były 4 kawałki drewna, belka pionowa, pozioma, kawałek drewna pod stopy i napis umieszczony u góry

Skoro krzyż, na którym umierał Jzus miał kształt litery T, to do czego była przytwierdzona tabliczka?
ten opis bardziej mi pasuje do krzyża prawosławnego niż do taw

[Obrazek: 764919eb84c6980d44424b316918db5d.png]


„Bez wiary potykamy się o źdźbło trawy, z wiarą przenosimy góry.” S. Kierkegaard
30-05-2008 21:25
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
omyk Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 4,666
Dołączył: Nov 2006
Reputacja: 2
Post: #17
 
Prawdopodobnie do kawałka drewna nad głową Jezusa, nie wchodzącego jednak w skład 'normalnego' krzyża. Sam krzyż to stipes (xylon) i patibulum, czyli pionowy pal (ach, piękne słowo Język ) i pozioma poprzeczka, plus kawałek drewna, potrzebny do przybicia stóp.
Ja osobiście myślę, że skoro Justus twierdzi, że "napis umieszczony u góry" był jednym z 4 kawałków drewna, to tabliczka mogła po prostu być na tyle szeroka, żeby móc ją przybić/przywiązać (cokolwiek) do patibulum pośrodku, czyli nad głową Jezusa. Z mojej strony to jednak czysto akademickie rozważania. Zresztą dość śmieszne pewnie.

[Obrazek: banner7.jpg]
Dzięki Bogu za Jego dar niewypowiedziany! (2 Kor 9,15)
30-05-2008 22:14
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Sivis Amariama Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 641
Dołączył: Jul 2006
Reputacja: 0
Post: #18
 
Tak, dość śmieszne Szczęśliwy

S?awi? Ci?, ?e? mnie tak cudownie stworzy?;
godne podziwu s? Twoje dzie?a (Ps 139:14)

***
http://sivis.ddl2.pl

http://sivis.salon24.pl/
30-05-2008 22:33
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Marek MRB Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,498
Dołączył: Aug 2004
Reputacja: 0
Post: #19
 
Kyllyan napisał(a):Skoro krzyż, na którym umierał Jzus miał kształt litery T, to do czego była przytwierdzona tabliczka?
To akurat prosto wyjaśnić.
Pismo nie mówi że napis był nad belką, lecz nad głową Jezusa oraz na krzyżu:
A nad głową Jego umieścili napis z podaniem Jego winy: To jest Jezus, Król żydowski.
Ewangelia wg św. Mateusza 27,37

Był także nad Nim napis w języku greckim, łacińskim i hebrajskim: To jest Król żydowski.
Ewangelia wg św. Łukasza 23,38

Wypisał też Piłat tytuł winy i kazał go umieścić na krzyżu. A było napisane: Jezus Nazarejczyk, Król Żydowski.
Ewangelia wg św. Jana 19,19

Człowiek przybity za przedramiona do krzyża zwisa dość nisko (faktycznie dusi się) i głowa Jezusa mogła bez problemu być poniżej połączenia belek.

Nie jest to wszystko może ważne, ale spotkałem się z jeszcze jednym ciekawym wyjaśnieniem (i chyba jest ono wiarygodne): belka pionowa była na miejscu, na wzgórzu Golgoty - skazaniec niósł belkę poziomą. Na miejscu albo zbijano belki albo (co bardziej prawdopodobne) przybijano skazańcowi ręce do belki poziomej i wciągano ją na ustawioną belkę pionową - po czyzm przybijano nogi.

I w ten sposób i ŚJ i chrześcijanie mieliby rację Uśmiech

pozdrawiam
Marek
30-05-2008 22:53
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
omyk Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 4,666
Dołączył: Nov 2006
Reputacja: 2
Post: #20
 
To spróbuj przekonać ŚJ, że mają rację w ten właśnie, a nie inny sposób Szczęśliwy

[Obrazek: banner7.jpg]
Dzięki Bogu za Jego dar niewypowiedziany! (2 Kor 9,15)
30-05-2008 22:55
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Kyllyan Offline
peregrino
*****

Liczba postów: 1,068
Dołączył: Nov 2005
Reputacja: 0
Post: #21
 
Cytat:Pismo nie mówi że napis był nad belką, lecz nad głową Jezusa oraz na krzyżu:
Takie wyjasnienie też mi przyszło do głowy, ale skąd wtedy tradycyjne wyobrażenie krzyża?

[Obrazek: 764919eb84c6980d44424b316918db5d.png]


„Bez wiary potykamy się o źdźbło trawy, z wiarą przenosimy góry.” S. Kierkegaard
31-05-2008 04:32
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Marek MRB Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,498
Dołączył: Aug 2004
Reputacja: 0
Post: #22
 
Pamiętajmy, że sztuka sakralna zaczęła się kilka wieków później - a wtedy to i forma kaźni mogła być inna.
Tyle że ja wcale nie jestem przekonany że to był krzyż Tau... DYskutuję tylko możliwości czy mógł być.

pozdrawiam
Marek
31-05-2008 09:22
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
o. Pacyfik Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 265
Dołączył: Sep 2005
Reputacja: 0
Post: #23
 
A bierzecie jakieś powiązania z kultura żydowska pod uwagę? W wypadku Tauki - są poważne... Poszperajcie w Pismie sw.

W księdze Ezechiela (Ez 9:3-6) jest widzenie zniszczenia Jerozolimy przed którym obroną jest hebrajska litera TAW nakreślona na czole. Otóż w dawnym hebrajskim pisało się ją jak krzyż. W tradycji żydowskiej litera ta jako ostatnia oznacza koniec ale także władzę i służbę albo jak kto woli władzę poprzez służbę. Obecnie na skutek wpływów aramejskich litery zostały zmienione (II w p. Ch.) Na ten sam znak krzyża powołuje się Jan w Apokalipsie ( Ap 7:3; 14:1) mówiąc o świętych ze znakiem na czołach, czyli o naznaczonych krzyżem Chrystusa.
31-05-2008 14:51
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów