Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Maria - matka Jezusa.
Autor Wiadomość
omyk Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 4,666
Dołączył: Nov 2006
Reputacja: 2
Post: #46
 
Tak, taka tradycja, ale słusznieś napisała przez małe "t" Uśmiech Dlatego dociekam, jakie są racjonalne ku temu przesłanki. Prawdę mówiąc też dlatego, że kiedyś słyszałam z ust kogoś mądrego (nie pamiętam kogo, ale pamiętam, że był mądry w tej dziedzinie Szczęśliwy ), że najprawdopodobniej Józef nie był taki stary, jak sobie to wyobrażamy, że był wręcz młodzieńcem. Nie wiem ile w tym racji, dlatego właśnie pytam o konkretne argumenty Oczko
Z tradycją o wczesnej śmierci - to na pewno jest jakaś poszlaka, ale z drugiej strony ludzie nie umierają wyłącznie w starszym wieku, więc to nie przesądza kwestii.

To wszystko oczywiście względem tematu jest tylko wątkiem pobocznym, bo wiek nie jest jedynym czynnikiem decydującym o ilości posiadanego potomstwa Uśmiech

[Obrazek: banner7.jpg]
Dzięki Bogu za Jego dar niewypowiedziany! (2 Kor 9,15)
06-06-2010 16:58
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
spioh Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,219
Dołączył: Feb 2009
Reputacja: 0
Post: #47
 
ja się nie upieram że to jest jedyna i najsłuszniejsza wersja. ale powiedzże mi słonko, gdzie jej brakuje racjonalności?

Inteligentny wszystko zauważa. Głupi wszystko komentuje. Heinrich Heine

--== fundacja Barnaba ==--
[Obrazek: ub1959484.png]
06-06-2010 17:30
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
omyk Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 4,666
Dołączył: Nov 2006
Reputacja: 2
Post: #48
 
Nie brakuje, absolutnie Duży uśmiech tylko ponieważ słyszałam już 2 różne wersje, w tym tę drugą wypowiadał ktoś, kto sprawił na mnie wrażenie autorytetu w swojej dziedzinie (nie pamiętam, może to było w dobrym radiu, a może na kazaniu, albo coś), to nie mogę w początkowym założeniu żadnej z tych wersji wykluczyć. A że nie zgłębiałam tematu, dlatego proszę o jakieś argumenty za i przeciw obu wersjom Uśmiech

[Obrazek: banner7.jpg]
Dzięki Bogu za Jego dar niewypowiedziany! (2 Kor 9,15)
06-06-2010 18:41
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Maksymilian
Unregistered

 
Post: #49
 
Napiszę tak,jak podaje Kościół:

Czyż nie jest On synem cieśli? Czy Jego Matce nie jest na imię Mariam, a Jego kuzynom:Jakub, Józef, Szymon i Juda? Także Jego kuzynki czy nie żyją wszystkie u nas? Skądże więc ma to wszystko? Mt 13:55;

oraz:

Tymczasem nadeszła Jego Matka i kuzyni i stojąc na dworze, posłali po Niego, aby Go przywołać. Właśnie tłum ludzi siedział wokół Niego, gdy Mu powiedzieli: «Oto Twoja Matka i kuzynki na dworze pytają się o Ciebie». Odpowiedział im: «Któż jest moją matką i [którzy] są kuzynami?» I spoglądając na siedzących dokoła Niego rzekł: «Oto moja matka i moi kuzyni. Bo kto pełni wolę Bożą, ten Mi jest kuzynem, kuzynką i matką».Mk 3:31-35;

Podoba się Wam?
07-06-2010 13:46
Odpowiedz cytując ten post
omyk Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 4,666
Dołączył: Nov 2006
Reputacja: 2
Post: #50
 
W co Ty grasz? Uśmiech

[Obrazek: banner7.jpg]
Dzięki Bogu za Jego dar niewypowiedziany! (2 Kor 9,15)
07-06-2010 15:34
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
spioh Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,219
Dołączył: Feb 2009
Reputacja: 0
Post: #51
 
gramy w coś? taki lekki wyciek z działu hydepark? \Duży uśmiech/

Inteligentny wszystko zauważa. Głupi wszystko komentuje. Heinrich Heine

--== fundacja Barnaba ==--
[Obrazek: ub1959484.png]
07-06-2010 15:46
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
bashca Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 835
Dołączył: Apr 2009
Reputacja: 0
Post: #52
 
Maksymilian napisał(a):Napiszę tak,jak podaje Kościół:

Czyż nie jest On synem cieśli? Czy Jego Matce nie jest na imię Mariam, a Jego kuzynom:Jakub, Józef, Szymon i Juda? Także Jego kuzynki czy nie żyją wszystkie u nas? Skądże więc ma to wszystko? Mt 13:55;

oraz:

Tymczasem nadeszła Jego Matka i kuzyni i stojąc na dworze, posłali po Niego, aby Go przywołać. Właśnie tłum ludzi siedział wokół Niego, gdy Mu powiedzieli: «Oto Twoja Matka i kuzynki na dworze pytają się o Ciebie». Odpowiedział im: «Któż jest moją matką i [którzy] są kuzynami?» I spoglądając na siedzących dokoła Niego rzekł: «Oto moja matka i moi kuzyni. Bo kto pełni wolę Bożą, ten Mi jest kuzynem, kuzynką i matką».Mk 3:31-35;

Podoba się Wam?

A z jakiego wydania Biblii to wziąłeś Maksymilianie? Uśmiech te fragmenty mnie troche zaskoczyły ,bo nie kojarzę ich. dlatego sprawdziłam w swojej Biblii( Biblia Tysiąclecia Pallotinum P-ń 2000) i tam zamiast " kuzyni" są " bracia" tak samo jest zresztą w Biblii Jerozolimskiej z 2005 roku( która wzbogacona jest o większą ilość przypisów)

"Dla niektórych ludzi twoje życie może być jedyną Biblią jaką przeczytają" Uśmiech
/W.J Toms/
07-06-2010 18:39
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Maksymilian
Unregistered

 
Post: #53
 
Z żadnego.Wstawiłem zamiast słowa:"brat/cia", słowo:"kuzyn/i", tak jak naucza Kościół,że być powinno.
Ale chodzi mi o to,czy czytając w tak zmienionej formie nie zauważasz/cie czegoś?
07-06-2010 18:58
Odpowiedz cytując ten post
bashca Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 835
Dołączył: Apr 2009
Reputacja: 0
Post: #54
 
Maksymilian napisał(a):Z żadnego.Wstawiłem zamiast słowa:"brat/cia", słowo:"kuzyn/i", tak jak naucza Kościół,że być powinno.
Kościół naucza że tak być powinono? :-k być może tak jest, ale ja pierwszy raz sie z tym spotkałam, dlatego mógłbyś napisać skąd to wziąłeś? Uśmiech
Cytat:Ale chodzi mi o to,czy czytając w tak zmienionej formie nie zauważasz/cie czegoś?

No różnica jest i to znaczna. dlatego wolałabym poczekac na faktyczne dokumenty Kościoła które wskazuja na tą zamianę "braci" na :arrow: "kuzynów"

"Dla niektórych ludzi twoje życie może być jedyną Biblią jaką przeczytają" Uśmiech
/W.J Toms/
07-06-2010 19:15
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Maksymilian
Unregistered

 
Post: #55
 
bashca, przeczytaj jeszcze raz, jeśli możesz wcześniejsze wypowiedzi, zwłaszcza Samuela. To by Ci trochę wyjaśniło sytuację.Jeśli zaś nie,to wtedy postaram się odpowiedzieć w miarę sensownie.
07-06-2010 19:38
Odpowiedz cytując ten post
Sant Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,755
Dołączył: Aug 2009
Reputacja: 5
Post: #56
 
Maksymilian napisał(a):bashca, przeczytaj jeszcze raz, jeśli możesz wcześniejsze wypowiedzi, zwłaszcza Samuela. To by Ci trochę wyjaśniło sytuację.Jeśli zaś nie,to wtedy postaram się odpowiedzieć w miarę sensownie.
A ja ci proponuję zwrócić uwagę na mój wcześniejszy post, odnośnie "braci" (którego zdaje się, nie zauważyłeś). Może zakończy się ta dyskusja.

"Czuję, że muszę wrócić do Ciebie - oto pukam - otwórz mi drzwi swoje, poucz mnie, jak dojść do Ciebie można" (Soliloquia - Św. Augustyn)
07-06-2010 21:42
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Anariel Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 159
Dołączył: Jul 2009
Reputacja: 0
Post: #57
 
Wiem, że to nie na temat. Myślę tak sobie po prostu, że szatan musi mieć niesamowitą radochę, gdy widzi, że chrześcijanie sprzeczają się między sobą o podobne drobiazgi...
07-06-2010 22:02
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
omyk Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 4,666
Dołączył: Nov 2006
Reputacja: 2
Post: #58
 
Przecież to nie jest drobiazg Uśmiech
Ale to prawda, lepiej dyskutować z miłością, niż się sprzeczać.

[Obrazek: banner7.jpg]
Dzięki Bogu za Jego dar niewypowiedziany! (2 Kor 9,15)
07-06-2010 22:08
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Anariel Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 159
Dołączył: Jul 2009
Reputacja: 0
Post: #59
 
Według mnie jest to drobiazg, gdyż nic nie zmienia. Nie zmienia tego, że Jezus umarł za nasze grzechy. Nie zmienia tego, że Bóg nas kocha. Nie zmienia nawet tego, że Matka Jezusa zasługuje na szacunek, cześć i podziw. Bo przecież nie za to ją czcimy, że po urodzeniu Jezusa pozostała dziewicą? Czyli nie powinno zmieniać nic w naszym zachowaniu ani życiu...
07-06-2010 22:21
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
omyk Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 4,666
Dołączył: Nov 2006
Reputacja: 2
Post: #60
 
Ale Anariel, są pewne dogmaty, które definiują wiarę Kościoła. Czcimy Ją również w Jej dziewictwie. Niekoniecznie "za to", ale również "przez to" i "dzięki temu".

[Obrazek: banner7.jpg]
Dzięki Bogu za Jego dar niewypowiedziany! (2 Kor 9,15)
07-06-2010 23:39
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
2 gości

Wróć do góryWróć do forów