Ankieta: Odmawiając Różaniec rozważasz tajemnice?
Nie
Tak
[Wyniki ankiety]
 
Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Czy różaniec bez rozważania tajemnic traci na wartości?
Autor Wiadomość
bashca Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 835
Dołączył: Apr 2009
Reputacja: 0
Post: #1
Czy różaniec bez rozważania tajemnic traci na wartości?
Tak mnie to intryguje od dłuższego czasu. Bo różnica na pewno jest, tylko czy ona ma wpływ na siłę tej modlitwy?

"Dla niektórych ludzi twoje życie może być jedyną Biblią jaką przeczytają" Uśmiech
/W.J Toms/
27-08-2009 22:30
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Rachel Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 6,162
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #2
 
Tylko po co odmawiać różaniec, nie rozważając danej tajemnicy? Jeżeli nie będę sercem przy Bogu, to gdzie będę?

Boże , Stwórco rodzaju ludzkiego, który wybrałeś sobie spośród ludzi kapłanów, naczynia Twojego miłosierdzia i pośredników Twojej zbawczej łaski, prosimy Ciebie, dla nich w imię całego Ludu Bożego, o świętość i wytrwałość w powołaniu. Chroń ich przed pokusami wroga dusz, podtrzymuj ich w chwilach przepracowania , walk, pocieszaj w smutkach i krzyżach, nieodłączonych od misji zbawienia dusz.

Przyjmij nasze modlitwy i ofiary za kapłanów i złącz je z Ofiarą Twego Syna, a Naszego Pana Jezusa Chrystusa. Amen.
27-08-2009 22:51
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Bananek Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 70
Dołączył: Apr 2009
Reputacja: 0
Post: #3
 
Po to w różańcu "w kółko" powtarza się to samo Zdrowaś Mario, żeby łatwiej było się skupić na rozważaniach :wink: , więc korzystam z tego Duży uśmiech
27-08-2009 23:00
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
gossia Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 984
Dołączył: Jun 2009
Reputacja: 0
Post: #4
 
Myśle że nie, z tego co wiem różaniec jest formą medytacji tak więc jeśli nie rozwarzamy tajemnic ale "modlimy się duszą " jest dobrze Duży uśmiech

[ Dodano: Czw 27 Sie, 2009 23:29 ]
myśle też że, w ankiecie warto byłoby dodać (o ile to możliwe) wiecej "wersji odpowiedzi" np. "czsami","często"

http://www.pro-life.pl/index.php?a=index

Bóg działa cuda Serce
27-08-2009 23:22
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Dawid Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 380
Dołączył: Jul 2009
Reputacja: 0
Post: #5
 
Rozważanie tajemnic jest częścią modlitwy różańcowej.

Czy Msza Święta bez Komunii Świętej traci na wartości?

[Obrazek: zadowolony_user_sancti.jpg]
28-08-2009 13:45
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
spioh Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,219
Dołączył: Feb 2009
Reputacja: 0
Post: #6
 
Dawid, w tradycji Kościoła są dwa nurty rozważania różańca: albo medytujesz tajemnice, albo medytujesz modlitwę którą wymawiasz (Ojcze nasz, Zdrowaś Maryjo). niesłuszne dałeś porównanie.

Inteligentny wszystko zauważa. Głupi wszystko komentuje. Heinrich Heine

--== fundacja Barnaba ==--
[Obrazek: ub1959484.png]
28-08-2009 14:38
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Kyllyan Offline
peregrino
*****

Liczba postów: 1,068
Dołączył: Nov 2005
Reputacja: 0
Post: #7
 
proszę zajrzeć tu: http://forum.e-sancti.net/viewtopic.php?...&start=195
W styczniowej "rozpisce" jest cos na ten temat.

[Obrazek: 764919eb84c6980d44424b316918db5d.png]


„Bez wiary potykamy się o źdźbło trawy, z wiarą przenosimy góry.” S. Kierkegaard
28-08-2009 17:18
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Tiffany Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 22
Dołączył: Sep 2009
Reputacja: 0
Post: #8
 
Rozważam tajemnice, ale często się jednak rozpraszam. Jak tylko się zorientuję staram się powrócić do rozważania. Po coś tajemnice są wyznaczone. :mrgreen:
27-10-2009 01:14
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
s.Paula_csse Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 1
Dołączył: Feb 2012
Reputacja: 0
Post: #9
RE: Czy różaniec bez rozważania tajemnic traci na wartości?
Pytanie już dawno postawione, ale dołączyłąm do Was dopiero dzisiaj więc odpowiem tak jak myślę Oczko

Różaniec z natury jest modlitwą kontemplacyjną...i jego odmawianie powinno łączyć się z rozważaniem odmawianej Tajemnicy...I to właśnie dlatego Różaniec wbrew pozorom nie jest łatwą modlitwą....Wiadomo że wymaga ona wysiłku ducha...jak też umysłu...a szary, który nienawidzi modlitwy różańcowej tym bardziej będzie podsuwał nam inne myśli aby odciągnąć nas od rozważania życia i Bolesnej Męki Jezusa i Jego Matki Maryi...
Jest to jednak najsilniejsza i najskuteczniejsza modlitwa przeciwko szatanowi!
W jednym z egzorcyzmów szatan powiedział:
"Najbardziej wiąże mnie ten łańcuch zakończony krzyżem"
Niech te słowa będą dla nas zachętą do walki o skupienie i gorliwsze odmawianie modlitwy różańcowej Oczko
01-02-2012 10:07
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Aloes Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 117
Dołączył: Jan 2012
Reputacja: 0
Post: #10
RE: Czy różaniec bez rozważania tajemnic traci na wartości?
(01-02-2012 10:07 )s.Paula_csse napisał(a):  Jest to jednak najsilniejsza i najskuteczniejsza modlitwa przeciwko szatanowi!

To ciekawe dlaczego uczniowie Jezusa nie modlili się w ten sposób? Dlaczego Biblia nie zaleca takiej formy modlitwy? A może ktoś to sobie po prostu wymyślił, a Wy daliście się zwieść?
01-02-2012 12:02
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
omyk Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 4,666
Dołączył: Nov 2006
Reputacja: 2
Post: #11
RE: Czy różaniec bez rozważania tajemnic traci na wartości?
Uczniowie Jezusa modlą się w ten sposób - również dziś. Rozejrzyj się tylko, spójrz ilu chrześcijan kocha Różaniec Uśmiech
Biblia nie zaleca tej formy modlitwy z kilku przyczyn... Po pierwsze - jest starsza od niej, więc jak może zalecać coś, co powstało później? Po drugie - Biblia to nie modlitewnik.

Owszem, ktoś sobie ją wymyślił - Archanioł Gabriel, św. Elżbieta - kuzynka Maryi, no i sam Jezus Chrystus, gdy uczył uczniów jak się modlić.

[Obrazek: banner7.jpg]
Dzięki Bogu za Jego dar niewypowiedziany! (2 Kor 9,15)
01-02-2012 12:10
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Aloes Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 117
Dołączył: Jan 2012
Reputacja: 0
Post: #12
RE: Czy różaniec bez rozważania tajemnic traci na wartości?
(01-02-2012 12:10 )omyk napisał(a):  Biblia nie zaleca tej formy modlitwy z kilku przyczyn... Po pierwsze - jest starsza od niej, więc jak może zalecać coś, co powstało później?
A to ciekawe, co napisałeś. Mówisz, że różaniec powstał później niż Biblia. następnie piszesz, że Jezus uczył modlić się na różańcu i Elżbieta. Czy to jest Twoje zdanie czy oficjalna nauka Kościoła?

Ps. Gabriel nie jest archaniołem - panie, kolego!
01-02-2012 12:26
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
TOMASZ32-SANCTI Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 4,220
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #13
RE: Czy różaniec bez rozważania tajemnic traci na wartości?
Aloes napisał(a):Ps. Gabriel nie jest archaniołem - panie, kolego!

A kim jest według ciebie? Duchem?

http://www.katolik.pl/swieci-archaniolow...16,cz.html
http://brewiarz.pl/czytelnia/swieci/09-29a.php3

Można oczywiście ujać to wyrażenie krócej i nazwać go zwyczajnie aniołem, ale z tego co widzę i czytam, z tego co wiem, to taka hierarchia anielska raczej istnieje i Gabriel zaliczany jest do grona Archaniołów. Masz jakieś inne źródła, które potwierdzaja że tak nie jest?

Po za tym modlitwa różańcowa powstała przeciez w oparciu o Biblię, o wydarzenia z zycia Jezusa i Maryi a jak wiadomo i zapewne czytałeś o objawieniach to Maryja za każdym razem jak sie objawiała i objawia zacheca wszystkich do tej właśnie modlitwy. Nie mówi : "módlcie sie aktami, litaniami czy innymi modlitwami, ale często właśnie skupia uwage ludzi na modlitwie Różańcowej.
Oczywiście nie mówi aby sie nie modlić innymi modlitwami, ale w pierwszej kolejności jako jedną z tych głównych modlitw wspomina Różaniec.

I tutaj moge także potwierdzic to co napisała omyk:

omyk napisał(a):Rozejrzyj się tylko, spójrz ilu chrześcijan kocha Różaniec

Dokładnie tak jest. Wielu ludzi kocha Różaniec, wielu ludzi modli sie na Różańcu, ale tych wielu ludzi to przeciez uczniowie Jezusa, każdy bowiem z nas wierzących po przez przekazywanie wiary innym staje sie uczniem Jezusa. Ważne jest tylko abyśmy naprawde po przez nasze postepowanie starali sie być jak najbardziej godni aby być "uczniem Jezusa" i w Biblii jasno Jezus mówi, kto jest jego uczniem a kto nie. Ale napewno jesteśmy uczeni przez Maryję, przez Kościół tej modlitwy a sami kapłani są naszymi ziemskimi Apostołami, ludźmi wybranymi przez Jezusa do tej waznej posługi, do kierowania wiernymi, pouczania ich i prowadzenia ku Bogu. Ale tak jak sami Apostołowie Jezusa żyjacy w Jego czasach byli słabi tak i nasi Apostołowie także sa słabi, dlatego jest tak wazna modlitwa za kapłanów i wszystkie osoby konsekrowane do posługi Kościołowi i Chrystusowi.

omyk napisał(a):Owszem, ktoś sobie ją wymyślił - Archanioł Gabriel, św. Elżbieta - kuzynka Maryi, no i sam Jezus Chrystus, gdy uczył uczniów jak się modlić.

Nie jestem przekonany czy to Oni wymyslili ta modlitwę, ale i tez nie zaprzeczam, ktos jednak ja wymyslił. Napewno jednak jest to modlitwa, która powstała raczej póxniej niz Biblia a więc nie ma w Biblii mowy o Różańcu.

TOMASZ32 --> VIA AD DEUM
"Nieustannie nosząc w naszym ciele umieranie Jezusa,aby także objawiło sie w nas Jego zmartwychwstanie."
01-02-2012 13:39
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Sant Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,755
Dołączył: Aug 2009
Reputacja: 5
Post: #14
RE: Czy różaniec bez rozważania tajemnic traci na wartości?
Aloes- Biblia nie wspomina też o internecie- czy więc przypadkiem nie grzeszysz głosząc poprzez niego? - Wszak Pan Jezus i apostołowie nie korzystali z niego?
Kto ją wymyslił nie wiem- Wiem jedno, że od Bitwy pod Lepanto stała się powszechnym sposobem rozważania zbawczych wydarzeń.

"Czuję, że muszę wrócić do Ciebie - oto pukam - otwórz mi drzwi swoje, poucz mnie, jak dojść do Ciebie można" (Soliloquia - Św. Augustyn)
01-02-2012 14:42
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Aloes Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 117
Dołączył: Jan 2012
Reputacja: 0
Post: #15
RE: Czy różaniec bez rozważania tajemnic traci na wartości?
(01-02-2012 13:39 )TOMASZ32-SANCTI napisał(a):  
Aloes napisał(a):Ps. Gabriel nie jest archaniołem - panie, kolego!
A kim jest według ciebie? Duchem?
Zgadza się! każdy anioł jest duchem.
(01-02-2012 13:39 )TOMASZ32-SANCTI napisał(a):  Można oczywiście ujać to wyrażenie krócej i nazwać go zwyczajnie aniołem, ale z tego co widzę i czytam, z tego co wiem, to taka hierarchia anielska raczej istnieje i Gabriel zaliczany jest do grona Archaniołów. Masz jakieś inne źródła, które potwierdzaja że tak nie jest?
tak. tym źródłem jest Biblia. Mówi, Że Gabriel jest aniołem. Tylko aniołem!

(01-02-2012 13:39 )TOMASZ32-SANCTI napisał(a):  Po za tym modlitwa różańcowa powstała przeciez w oparciu o Biblię,
Wolne żarty Uśmiech
01-02-2012 15:03
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów